Z podnikatele v oblasti financí se stal ochráncem divoké přírody a nejúspěšnějším švýcarským influencerem na Instagramu. Dean Schneider žije svůj sen v jihoafrické rezervaci Hakuna Mipada Oasis. Kde vzal odvahu žít život podle vlastních představ? A jak se naučil komunikovat se lvy?

Když vám bylo 24 let, vzdal jste se finančně-poradenské společnosti se 45 zaměstnanci, abyste vytvořil rezervaci divoké zvěře v jihoafrické buši. Jak k tomu došlo?
Svět zvířat mě fascinoval už od malička. Vždy jsme měli doma spoustu domácích zvířátek a když mi bylo šest let, sledoval jsem programy o divoké přírodě legendárního „Lovce krokodýlů“ Steva Irwina. Divoká zvířata mě okouzlila - ať už velká nebo malá, neškodná nebo nebezpečná.

Ale nestal jste se veterinářem ani ošetřovatelem v ZOO. Byl jste se finančním poradcem.
Ano. Hnaly mě peníze. Založil jsem si vlastní firmu. Založil jsem si vlastní firmu. Dosáhl jsem všeho, po čem lidé v moderní společnosti touží: úspěchu, kariéry, peněz – dokonce i Ferrari a Maserati. Ale nadšení brzy vyprchalo a tak jsem hledal něco, co by mě osobně naplňovalo.

Dle průzkumu skupiny Swiss Life, většina lidí sní o tom, že bude žít život podle vlastních představ.  Kde jste našel odvahu žít svůj sen Vy?
Seberealizace je vlastně vášeň. To, co ve mně probudilo vášeň, byla služební cesta do Jižní Afriky. Tam jsem poprvé viděl divoká zvířata zblízka. Když jsem se poprvé dotkl lva, stalo se něco, co neumím slovy popsat. Během letu zpět do betonové džungle v Curychu jsem se cítil nesvůj a najednou jsem měl slzy v očích. Uvědomil jsem si, že život mám jen jeden. Že chci využít čas tím nejlepším možným způsobem a že chci vložit energii do něčeho, čemu opravdu věřím. O dva roky později jsem se vzdal života ve Švýcarsku a založil jsem vlastní divokou rezervaci v Jižní Africe.

Dean-mit-Löwe_2
Když jsem se poprvé dotkl lva, stalo se něco, co neumím slovy popsat.

Jak zareagovali lidé kolem vás?
Byli zmateni. Ale samozřejmě teď, když vše dobře dopadlo, to každý věděl už na začátku (smích).

Od roku 2017 žijete ve své rezervaci „Hakuna Mipaka Oasis“ s několika tisíci zvířat včetně impal, kudu, zeber, hyen, hadů a velkých kočkovitých šelem. Je možné navázat sociální kontakt se všemi zvířaty?
Existují druhy, s nimiž je to velmi obtížné. V zásadě zvířata, která jsou lovena, jako například surikaty, jsou více nervózní než lovci. Ale i mezi lovci jsou velké rozdíly. Leopardi nebo samice geparda jsou velmi samotářská zvířata. Bližší vztahy lze navázat se zvířaty, která žijí ve společenstvích, jako jsou například opice, hyeny či lvi. Avšak sociální chování hyen je mnohem složitější než chování lvů. Těžko si někdo dovolí vyrušovat krále zvířat.

Jak jste se naučil komunikovat se šesti lvy, které máte ve své rezervaci?
Na to neexistuje žádná příručka, učíte se to za pochodu. Pozoroval jsem lvy a naučil jsem se řeč jejich těla. Mám s nimi něco, čemu já říkám vztah zvíře-zvíře. Komunikuji a chovám se jako oni. Nechovám se jako člověk. Abych je pozdravil, kleknu si na kolena a přitisknu si svou hlavu k té jejich.

Dean-mit-Löwen-3
Pokud by na mě lvi zaútočili, byla by to moje vina. Neposlouchal jsem je pořádně.

Co jste pro lvy - přítel, táta nebo vůdce?
Role vůdce přísluší nejsilnějšímu lvu a tím je Dexter. Když byli lvi malí, byl jsem spíš otec, teď mě už pravděpodobně považují za bratra. Ale stále se ke mně nechovají úplně stejně jako ke svému vlastnímu druhu. Například při boji používají pouze 50 % své síly a jejich drápy zůstávají naštěstí většinou zatažené.

Některá vaše virální videa doslova vyrážejí dech. Například to, ve kterém na vás skočí 200kilový lev. Jak reagujete v rizikových situacích?
Občas mě chtějí lvi jen otestovat, aby zjistili, jak daleko zajdu. Nebo jestli mě vtáhnou do boje. Ale obvykle je nebezpečí zjevné, protože lvi stále komunikují – každým zvukem, každým gestem a každým pohledem. V závislosti na situaci buď uteču, nebo zvukem signalizuji, že zašli příliš daleko. Ale někdy se musím bránit i fyzicky, že jim dám facku, nebo je odstrčím.

Váš vzor z dětství, Steve Irwin, zemřel v roce 2006 poté, co ho při natáčení pod vodou bodla trnucha přímo do srdce. Nosíte zbraň pro případ nouze?
Ne, proč bych měl? Pokud by mě chtěli zabít, i tak by se to stalo příliš rychle. A nedá se to moc srovnávat: Steve nepatřil do rodiny rejnoků, ale já jsem člen smečky. Moje zvířata by mě nikdy bezdůvodně nenapadla. Pokud by se to stalo a lvi by mě zabili, byla by to moje vina - protože jsem je neposlouchal nebo jsem nesprávně interpretoval jejich signály.

Tato stránka vyžaduje přijímání souborů cookie. Nastavení cookies

Vaše fascinující fotografie a videa jsou hitem na sociálních sítích. Na Instagramu máte dokonce více sledovatelů než Roger Federer. Jak si to vysvětlujete?
Jsem autentický, ukazuji svůj skutečný život, ne hraní. Jsem mladý a nesnažím se působit příliš vážně či výchovně. Pro mě je to jen o dosažení rovnováhy mezi zábavou a sdílením znalostí. Neukazuji jen videa s mazlením, ale i krmení, když lvi sežerou celou zebru. Snažím se lidi vzdělávat o zvířatech a jejich schopnostech, zvyšuji povědomí lidí o vymírajících druzích i o podmínkách, v jakých zvířata žijí. Abych oslovil ještě větší publikum, momentálně produkuji mini-sérii o svém životě.

Nedávno jste byla hostem slavné americké talkshow Ellen DeGeneres, která vám věnovala šek na 10 tisíc dolarů.
Bylo to skvělé, ale můj život to nezměnilo. Je naivní si myslet, že vás mohou proslavit jiné celebrity. Dobrý obsah je mnohem důležitější. S dobrým videem můžu přes noc získat i 40 tisíc nových sledujících.

Je rezervace financována výlučně prostřednictvím sociálních sítí?
Ne. Na Instagramu nevydělám ani cent, protože nedělám obchody se značkami, jako influenceři. Na kanálu YouTube vydělávám několik tisíc franků měsíčně v závislosti na počtu kliknutí. Ale mým hlavním zdrojem příjmu na krmivo pro zvířata a na mzdy 14 zaměstnanců jsou dary. Bohužel v současnosti pociťujeme důsledky pandemie, protože lidé mají méně peněz nazbyt.

Dean-mit-Löwen-2
Život se zvířaty mě naučil přijímat lidi takové, jací jsou – ne takové, jaké bych je chtěl mít.

Tak proč nenabízíte safari?
Protože těchto 400 hektarů půdy patří jen zvířatům. Je to oáza, která jim poskytuje krásný domov na celý život. Část rezervace je určena pro zvířata narozená v zajetí, která jsme vysvobodili z hrozných podmínek. Zbytek pozemku je pro volně žijící zvířata.

Co říkáte na kritiku, že „humanizujete“ svá zvířata?
Kritici se vždy najdou, zvláště na internetu. Ale mám podezření, že většina z nich se ještě nikdy nesetkala se lvem. Namísto toho, abych odpověděl na tato směšná obvinění, raději věnuji svůj čas a energii svému poslání.

Jak vás změnil život mezi zvířaty?
Od doby, kdy trávím tolik času venku, se cítím zdravěji. Potřebuji mnohem méně spánku, protože jsem duševně i fyzicky ve svém živlu a konečně dělám něco, čemu věřím. A v neposlední řadě mě život se zvířaty naučil vidět lidi jejich očima. Přijmout je takové, jací jsou – ne takové, jaké bych je chtěl mít.
---
Rezervace „Hakuna Mipaka Oasis“ je financována Nadací Deana Schneidera. Jejím cílem je zdůraznit důležitost zdravého ekosystému a zvýšit povědomí o přírodě a divočině. Více informací na možnost přispět naleznete ZDE .

Autor všech fotografií: Dean Schneider

foto1
Dean Schneider

Dean Schneider (29) vyrůstal v Dübendorfu u Curychu a již ve 20 letech založil úspěšnou finančně poradenskou společnost. V roce 2017 firmu prodal, aby v Jihoafrické republice vytvořil přírodní rezervaci „Hakuna Mipaka Oasis“. Na 400 hektarech půdy žije několik tisíc zvířat a více než 250 různých druhů. Dean Schneider dokumentuje svůj život se zvířaty na sociálních sítích fascinujícími obrázky a videi, pro které se stal známým na celém světě. Má 9,9 miliónů sledovatelů na Instagramu. Dokonce porazil Rogera Federera (8,8 milionu), čímž se stal nejúspěšnější osobností sociálních sítí ve Švýcarsku.

Série rozhovorů

Společnost Swiss Life pravidelně připravuje portréty lidí, pro které hraje důležitou roli seberealizace. Seberealizace a život podle vlastních představ je totiž podstatou naší práce. Uvědomujeme si, že životy našich klientů nejdou vždy podle plánu. Pokud však jde o finanční zajištění, krytí rizik a potřeby a požadavky, dbáme na to, abychom je sladily. Naše řešení pomáhají klientům žít život, pro který se sami rozhodli. Právě to je základ úspěchu Swiss Life v posledních 160 letech a je to také základem naší firemní budoucnosti.

summer holidays, love, romance and people concept - happy smiling young hippie couple hugging outdoors

Investiční poradna

Peníze jsou posledním tabu v lásce

Finance jsou jednou z nejobtížnějších záležitostí ve vztazích. Rozhovor s párovým terapeutem Michaelem Mary o různých formách peněz, finančním vyjednávání s partnerem a otázce, jak moc je ve financích důležité sebeurčení.

Číst více
Housing price rising up, real estate or property growth concept, businessman running on rising green graph on house roof.

Blog

Investujete do nemovitostí? Nepodceňte pojištění

Cena nemovitostí v posledních letech extrémně vzrostla. To ovšem klade na jejich majitele a investory další požadavky - zejména v oblasti pojištění.

Číst více
Stressful young woman crossing fingers and biting lip waiting for miracle, interview or exam result wishing to avoid troubles at work. Nervous female hoping for lucky solution isolated studio portrait

Blog

7 věcí, které neovlivníme, ale rozhodují o našem životním úspěchu

Úspěch není vždy jen výsledkem plánování a tvrdé práce. Při seberealizaci často hraje významnou roli ještě jeden klíčový faktor - ŠTĚSTÍ. Identifikovali jsme sedm kritérií, která dokáží pomoci osudu naklonit se na vaší stranu. Ale i když vám hvězdy nejsou zrovna nakloněné, nezoufejte. Historie je plná příběhů, kde silná vnitřní motivace našla cestu za životem podle vlastních představ.

Číst více
Deborah_Levy_Aufmacher_Wide

Za svým snem

Vše je o naší snaze o něco

Deborah Levy je jednou z nejuznávanějších současných spisovatelek. Tato velmi populární britská autorka v rozhovoru nejen vyzdvihuje odvahu zkoušet nové věci, ale současně mít také odvahu, když se něco pokazí. A prozradí, proč po letech, kdy byla nahlas, teď mluví tišeji.

Číst více
Duda_D850785-1

Investiční poradna

Igor Duda: Jsem advokát klientských financí

Finanční poradenství je v mém pojetí každodenní práce „komplexního správce majetku“, tedy advokáta klientských financí, který na denní bázi supluje roli klienta v budování a ochraně jeho privátního nebo firemního majetku. Říká v rozhovoru Igor Duda, specialista na investice a zástupce ředitele poradenského centra Praha, divize Swiss Life Select.

Číst více
Handsome businesswoman working on laptop at her workplace at modern office.Blurred background

Blog

Poslední šance na dostupnou hypotéku?

Od počátku dubna 2022 budou muset banky respektovat novou regulaci hypoték České národní banky (ČNB). Navíc po sérii prudkého zvýšení základních sazeb ze strany ČNB stouply i úrokové sazby hypotečních úvěrů. Skončil tím čas dostupných hypoték? Podívejme se na problematiku hypoték očima odborníků.

Číst více