Stát se konzultantem ve finančních službách nebylo pro Ondřeje Cupala snem od dětství. Postupně se však začal o svět financí víc zajímat a zjistil, že pracovat v tomto odvětví může být jak prestižní, tak užitečné. U Swiss Life Select působí jako manažer necelé dva roky a letos v červnu se mu podařilo otevřít nové poradenské centrum ve Žďáru nad Sázavou. Co stálo za takovým úspěchem a co plánuje nyní, se ho v rozhovoru ptal jeho šéf, regionální ředitel Martin Slapnička. Právě teď se zaměří na budování týmu. Chtěli byste do něj patřit?

Ondřeji, jak ses dostal ke švýcarskému poradenství?
V mém případě platí rčení „odříkaného chleba největší krajíc“. Celý život se pohybuji v obchodní sféře, ale do finančních služeb a poradenství jsem se nikdy pustit nechtěl. Do určité míry jsem na lidi z této branže pohlížel s despektem. Dokáži tedy dnes s úsměvem pochopit prvotní pocity některých potenciálních klientů, když s nimi mluvím.

Zlom u mě nastal, když jsem si uvědomil, že je pro mě důležité se v oblasti financí vzdělávat nad běžnou mez. Všichni chceme peníze, ale málokdo se zajímá o to, jak svět financí funguje. Já se rozhodl, že to ve svém případě změním.

20200617_132809
Správný přístup ke klientům, relevantní informace v dané oblasti a značka silné společnosti. Ta naše navíc pochází ze země, která je synonymem pro finance. Všechno tohle jsem u Swiss Life Select našel, proto jsem tady.

Co Tě přesvědčilo ke spolupráci se Swiss Life Select?
Když jsem se při nástupních pohovorech blíže seznámil se společností, systémem práce a viděl, jací lidé spojili své jméno se Swiss Life, uvědomil jsem si, že pracovat v tomto odvětví může být velmi prestižní a prospěšnou záležitostí. Důležité je mít správný přístup ke klientům, relevantní informace v dané oblasti a značku silné společnosti. Ta naše navíc pochází ze země, která je synonymem pro finance. Všechno tohle jsem u Swiss Life Select našel, proto jsem tady.

Všichni chceme peníze, ale málokdo se zajímá o to, jak svět financí funguje. Já se rozhodl, že to ve svém případě změním.

Proč sídlíš právě ve Žďáru nad Sázavou?
Žďár je město, kde jsem celý život bydlel a jen na posledních několik let mě práce zavála na sever Čech.
Mám tu rodinu, přátele, takže návrat byl jen otázkou času. Navíc je Žďár vcelku strategicky umístěný ve středu republiky, takže i pracovně s ohledem na cestování má toto místo své výhody.

Kde přesně Tvou novou kancelář najdeme?
Naše poradenské centrum je přímo na náměstí, abychom byli pro klienty snadno dostupní a samozřejmě chceme být lidem na očích. Jsem však přesvědčený, že mnohdy je několik opravdu spokojených klientů lepší reklama než velký billboard s logem.

20200617_132822
Chceme být lidem na očích. Jsem však přesvědčený, že mnohdy je několik opravdu spokojených klientů lepší reklama než velký billboard s logem.

Jaké máš nyní další plány?
Chci se zaměřit na kvalitu před kvantitou. Myslím tím kvalitu z pohledu budování našeho týmu, protože naše snaha o maximální kvalitu vůči klientům je samozřejmostí. Jsem totiž zastáncem toho názoru, že pokud přijde nový člen týmu, který má předpoklady k této práci, je ochotný tvrdě pracovat, vzdělávat se a být vytrvalý, je jen jedna jediná osoba zodpovědná za to, jestli bude ve Swiss Life Select úspěšný. Tou osobou jsem já jako vedoucí týmu. 

Takový člověk přichází s důvěrou, že když on udělá, co je třeba, tak tady bude někdo, kdo ho povede a bude učit tak, aby všechno povídání o úspěchu u pohovorů nebylo jen mlácením prázdné slámy. Nechci takovou důvěru zklamat. Nakonec i to je pro nás reklama. Takže do roka nečekám obrovský personální růst, ale spíše bychom chtěli zaujmout nadprůměrnými výsledky každého nového konzultanta.

IMG-20200619-WA0000
Pozor, finanční svoboda neznamená nepracovat, naopak! Věřím, že pro mě Swiss Life Select může být vstupenkou na cestu, na jejímž konci tato svoboda bude.

Koho chceš přibrat do svého týmu?
Tým by měl být opravdovou partou podobně naladěných lidí, kteří si rozumí i mimo práci. Kromě toho, že by si měli rozumět po lidské stránce, mám ještě jednu definici ideálního kandidáta. Měl by to být člověk s vůlí uspět v životě. Ta vůle je ohromně důležitá. Úspěch by totiž chtěl každý, ale vůli uspět má jen malé množství lidí.

IMG-20200619-WA0001

Co Tě baví mimo práci?
S ohledem na to, že k mým již dospělým dětem přibyl před více než rokem ještě malý syn, tak aktuálně nejvíc volna trávím s rodinou. To mě baví, takže na ostatní zájmy teď nezbývá tolik času. Nicméně mou velkou láskou je Itálie, tak se snažím využít každé příležitosti, tam vyrazit.

Co si chceš splnit díky práci ve Swiss Life Select?
Mým osobním cílem v životě je svoboda obecně. Jsem rád, že nemusím řešit nedostatek svobody na úrovni, kterou řešili naši rodiče a prarodiče a stačí vše jen chránit. Co ale potřebujeme k této politické svobodě, je svoboda finanční. Pozor, finanční svoboda neznamená nepracovat, naopak! Skutečný význam toho slova je mít možnost volby ve všech oblastech života. A ta možnost volby je finanční stránkou vždy velmi ovlivněna. Věřím, že pro mě Swiss Life Select může být vstupenkou na cestu, na jejímž konci tato svoboda bude.

Úspěch by chtěl každý, ale vůli uspět má jen malé množství lidí.