Jsou investice podle vás pouze pro bohaté? Mám pro vás dobrou zprávu. V dnešní době můžete investovat i vy a přitom nemusíte mít k dispozici statisíce. Ptáte se, jak na to? Na to vám rád odpovím.

Neustále narážím na doměnku, že investování je jen pro bohaté. Většina lidí si myslí, že musí být milionáři, pokud chtějí investovat a ziskově zhodnocovat své peníze. Investovat však můžete i z běžného příjmu.

Investice bychom mohli rozdělit na 2 typy podle četnosti. Jednorázové a pravidelné. Jednorázové jsou spojené s jednorázovým vkladem, za který se aktiva nakupují a spravují v průběhu času. Pravidelné investování je však pro velkou část populace mnohem zajímavější a dostupnější.

Princip je podobný jako u spoření – každý měsíc posíláte na svůj investiční účet určitou částku, která je připsána k již investované částce. Za danou částku nakoupíte další aktiva a postupně si tak vytvoříte finanční rezervoár, který se zhodnocuje díky efektu složeného úročení.

Jaká je největší výhoda investování oproti spoření? Většinou si můžete spořit na běžném, spořicím či termínovaném účtu (nebo "v pod polštářem"). Jejich společným jmenovatelem jsou však žádné, nebo jen velmi malé výnosy, které z velké části nemohou porazit inflaci. A díky inflaci vaše naspořené peníze ztrácejí hodnotu (za rok si za ně koupíte méně, než byste za stejnou částku koupili dnes).

Oproti tomu investice vám mohou v dlouhodobém horizontu vydělat výrazně více a porazit tak inflaci. Nominální i reálná hodnota se zpravidla každým rokem zvyšuje. To dlouhodobě chrání vaše peníze před inflací. Po letech si z investice vyberete výrazně více, než do ní vložíte.

Pokud očekáváte rychlé zhodnocení svých úspor díky investování, musím vás zklamat. V různých časových intervalech může docházet k výkyvům na trzích a může se stát, že krátkodobým výsledkem bude ztráta na vašem investičním účtu. Proto je vhodné investovat co nejdéle (alespoň 5 let), aby se případné ztráty smazaly v obdobích, která vaše úspory nadprůměrně zhodnotí.

Chci více informací

Naplánujme si setkání

Máte svůj vysněný cíl a chcete sa k němu dostat? Pomůžu vám jej dosáhnout. Bezplatně zanalyzuji vaše možnosti a společně nastavíme cestu, jak se ke svému vysněnému cíli dostanete. Napište mi.

Upozornění

Předmětné informace nepředstavují osobní investiční poradenství ani investiční doporučení, které by dostatečně zohledňovalo individuální situaci investora, zejména pokud jde o jeho finanční situaci nebo investiční cíl. Swiss Life Select Česká republika, a. s. nenese odpovědnost za případné ztráty vzniklé v důsledku jejich chybné interpretace a špatného investičního rozhodnutí. Investice do fondů s sebou nesou riziko kolísání hodnoty investované částky a výnosů z ní a zpočátku není zaručena návratnost původní investované částky. Minulé výnosy z cenných papírů nebo jiných investičních nástrojů nejsou zárukou budoucích výnosů.