Máte sen? Nebo si jen chcete vytvořit finanční rezervu? Existuje více způsobů, jak toho dosáhnout. Některé jsou efektivnější než jiné. Jak je to možné?
Existuje několik možností, kam vložit své peníze. Někdo používá běžný účet, jiný rád drží peníze na spořicím účtu. Jiní je nechávají na termínovaném účtu nebo je investují. Jsou však i tací, kteří bankám prostě nedůvěřují a raději mají vše v hotovosti doma. Které z těchto řešení je skutečně přínosné?
Peníze, které máte na svém bankovním účtu, jsou chráněny, protože existují zákony, které garantují vklady. Existuje Fond pojištění vkladů, do kterého banky přispívají, aby v případě problémů některých z nich, fond vklady lidem vrátí. Je důležité vědět, že prvních 100 000 eur je chráněno tímto způsobem. Pokud máte více peněz a chcete je ochránit, existují řešení, která vám mohu představit při osobním setkání.
Pokud však máte peníze doma a byli byste vykradeni nebo je váš byt zničen požárem, nikdo vám peníze nevrátí.
Úrok na běžném nebo spořicím účtu není příliš vysoký, takže vaše peníze v bance nevydělají téměř nic. V bance je dobré mít rezervu pouze 3-6 měsíčních výdajů. Vše ostatní je lepší investovat prostřednictvím nástrojů, které vaše peníze zhodnotí.
Likvidita nebo jak rychlo můžete mít peníze k dispozici?
Rozhodnete-li se vložit své peníze do standardních investičních nástrojů, můžete mít v případě potřeby své investované peníze na účtu během několika dní, často i dříve. Pokud se však rozhodnete koupit například investiční nemovitost, musíte počítat s tím, že si počkáte minimálně měsíc. Často je to delší, protože nejprve musíte najít kupce, který si možná bude muset vyřídit půjčku, což trvá déle než jen několik dní.
Proč byste měli své peníze zhodnocovat?
Růstu cen potravin, zboží a služeb si vždy všimne každý z nás. Co si však málokdo uvědomuje o penězích, které nevydělávají, je devalvováno inflací. Je to dobře skrytá krádež, protože si jí často všimnete, až když si chcete za ušetřené peníze něco koupit. I když máte na účtu stále tolik peněz, kolik na něj vložíte, můžete si za něj koupit méně. Pokud jste například měli v bance 1000 Kč a rozhodli jste se za ně koupit nanuky, které dnes stojí 10 Kč, koupíte si 100 kusů. Pokud byste to však udělali za 5 let, může se stát, že jeden nanuk už nebude stát 10 Kč, ale 20 Kč. Za svých 1000 Kč si tedy můžete koupit pouze 50 nanuků. Za zdražení je zodpovědná inflace, která vás v tomto případě připravila o 50 % vašich skutečných peněz, přestože vám bankomat vydal bankovku v hodnotě 1000 Kč.
Kde dokážete peníze ukrýt před inflací?
Jak jsem psala výše, platí pravidlo, že čím dříve budete peníze potřebovat, tím méně vám zpravidla vydělají. Nejméně tak vydělávají na běžném účtu, na kterém se peníze vůbec nezhodnocují. Stejné je to s penězi, které máte doma.
Spořicí účet již může nabídnout zhodnocení, které je stále nižší než 3% inflační cíl a určitě nižší než ten současný. Držet větší množství peněz na běžném účtu tedy nemá smysl.
Termínované účty jsou zvláštním hybridem, který občas dokáže porazit inflaci, ale také obvykle neuspěje dlouhodobě. To je dáno i poplatky, které jsou obvykle vyšší než slíbené zhodnocení.
Pokud tedy nepotřebujete mít peníze dlouhodobě k dispozici, nejvhodnějším řešením je je investovat. Investice mohou vaše peníze zhodnotit o desítky procent ročně, ale krátkodobě se mohou dostat i do červených čísel při poklesu trhů. Proto jsou investice vhodné pro dosažení dlouhodobých cílů. Je to proto, že období, ve kterých je zhodnocení nadprůměrné, mohou pokrýt případné ztráty z období, kdy došlo k poklesům.
Poplatky Ať už si vyberete jakýkoli investiční nástroj, stojí za zmínku, že s každou možností jsou spojené také poplatky. Pokud si nedáte pozor, můžete nakonec zaplatit na poplatcích více, než získáte na zhodnocení.
Při výběru investičních nástrojů buďte proto opatrní nebo se poraďte s odborníkem. Kromě dlouholetých zkušeností mám také licenci od Národní banky Slovenska, která vyžaduje neustálé vzdělávání v této oblasti. Pokud tedy chcete ušetřit, nebo chcete investovat, kontaktujte mne. Analyzuji vaši situaci a bezplatně navrhnu řešení, ze kterých si vyberete to, které vám vyhovuje nejvíce.
Chci více informací
Upozornění
Předmětné informace nepředstavují osobní investiční poradenství ani investiční doporučení, které by dostatečně zohledňovalo individuální situaci investora, zejména pokud jde o jeho finanční situaci nebo investiční cíl. Swiss Life Select Česká republika, a. s. nenese odpovědnost za případné ztráty vzniklé v důsledku jejich chybné interpretace a špatného investičního rozhodnutí. Investice do fondů s sebou nesou riziko kolísání hodnoty investované částky a výnosů z ní a zpočátku není zaručena návratnost původní investované částky. Minulé výnosy z cenných papírů nebo jiných investičních nástrojů nejsou zárukou budoucích výnosů.