Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

David Kotek

architekt a jednatel společnosti Projektstudio

Stále nové výzvy, to mě baví

Ostravské architektonické Projektstudio zažívá úspěšné období. Několik významných ocenění jen v loňském roce dokazuje, že se zde soustřeďují velké talenty. A recept na úspěch? „Naše všestrannost a obrovský zápal pro věc,“ vysvětluje David Kotek s notnou dávkou skromnosti. Svědčí o ní i fakt, že na vyhlašování loňského ročníku Grand Prix Obce architektů ani nejeli – nevěřili totiž, že uspějí.

Kde jste přišel k talentu a nadšení pro architekturu?

Ani sám nevím. Domnívám se, že architektura je spíše než talent úděl či řemeslo a příliš se toho zdědit nedá. Ale kdoví. Můj otec je architekt, ale když jsem v dětství pozoroval, jak někdy nad výkresy zápasí s tuší a žiletkou, paradoxně mě to spíše odrazovalo a chtěl jsem se stát letcem. Zároveň jsem ale už tenkrát rád stavěl z Merkuru či Lega, bavilo mě tvořit. Ale neuměl jsem vůbec kreslit. Naštěstí jsem v osmé třídě změnil názor a rozhodl se pro stavební průmyslovku, kde jsem propadl kouzlu deskriptivy. Nemusel jsem malovat obrázky, které vždy dopadly naprosto jinak než předloha a většinou dost strašně, vše bylo podle pravítka. Ve druhém ročníku jsem si řekl, že není malých cílů, a začal jsem se učit kreslit. Denně 3–5 hodin, až jsem se vykreslil k talentovkám, kde jsem uspěl. 

Vedle studií v Brně jste rok studoval také na Fakultě architektury Polytechniky v Miláně. To vás muselo významně posunout.

Nejdříve jsem byl šťastný, že tam mohu jet, a vzápětí nešťastný, neboť jsem se tu čerstvě zamiloval. Zakousl jsem se ale do učení, do jazyků a také do cestování, které bylo striktně podřízeno studiu architektury. Zažil jsem neskutečné chvíle ve Florencii. Kreslil jsem, vnímal poezii urbanismu měst a popíjel italskou kávu. Sledoval jsem DETAIL. Například v kostelech, kde byl podřízený ideologii, ale přitom ho architekti a umělci vždy dokázali posunout dál. Propadl jsem sochařství a malbě, galerii Uffizi jsem prošel snad tisíckrát.

Po návratu jste dokončil školu a poměrně záhy se propracoval k vlastnímu ateliéru.

Když jsem se vrátil, nechal jsem se postupně zaměstnat v různých ateliérech, jak se tak říká „na zkušenou“. Otec jako živnostník vedl v Ostravě malou firmu s názvem PROJEKTSTUDIO. Občas se mě zeptal na názor nebo mi nějakou práci zadal. Tímto způsobem jsme spolupracovali tak dlouho, až jsem se rozhodl vrátit do Ostravy a společně jsme všemu dali právní základ – založili s. r. o. Dnes v něm pracuje 25 lidí a jsme fajn parta.

original

Váš ostravský ateliér získal vloni dvě ocenění v Grand Prix Obce architektů i několik dalších cen. Čím to, že se vám tak daří?

Řekl bych, že je to díky usilovné práci. Dá se říci, že mě osobně zajímá naprosto vše od botníku až po letiště, a to generuje velký rozsah. Ale na naše kvality se musíte zeptat nezávislé poroty, ne mě.

Jen jestli nejste zbytečně skromný. Co vás osobně inspiruje?

Naprosto všechno. Mam senzoricky komparační paměť, takže vidím, chutnám, slyším, dotýkám se. Porovnám si to, vyhodnotím a složím znova nějak jinak. Kombinuji. A to se děje kdekoli, jak na cestách, tak s knihou nebo s přáteli. Je to můj život, neustálý proces.

Je něco, co byste rád dělal, jen jste zatím nedostal příležitost?

Nyní bych chtěl především dotáhnout druhou etapu Nové Karoliny v Ostravě (pozn. moderní čtvrť plná obchodů, kanceláří a bytů). Rád bych si také vyzkoušel práci se zahraničním investorem a realizoval dům třeba v Číně nebo Africe. A protože jsem posedlý environmentální architekturou a ekologií, chtěl bych zrealizovat stavbu, která nezatíží přírodu ani provozem, ani výstavbou a nenaruší krajinu. Mrzí mě současné rozrůstání obcí a zastavování krajiny. Každé město se musí rozumně zahušťovat a stavět spíše do výšky, aby zůstala volná krajina. To je oblast, které bych se rád více věnoval.

Pochlubte se, na které své projekty jste obzvláště hrdý?

Ten projekt se jmenuje Lola a je to má čtyřměsíční dcera. Jinak nemám žádný oblíbený projekt, baví mě pracovat s kolegy. Ta diskuze, neustálý tvořivý proces. Nové a nové výzvy.

original

Moje Swiss Life Select

Swiss Life Select si našel mě a jsem za to rád. Již nějakou dobu poskytuji ostravské pobočce společnosti prostory a nově rozjíždíme také spolupráci ohledně mých financí. Na hodnocení je tedy zatím ještě brzy.

loading
×