Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Josef Kotrba

vedoucí partner Deloitte ČR

Jsem spíš parťák než ostrý šéf

Vede celou českou pobočku nadnárodní poradensko-auditorské společnosti Deloitte. Pokud si ale představíte workoholika, který od rána do noci sedm dní v týdnu sedí v kanceláři, jste vedle. Jak sám říká, s věkem se naučil, že život není jen práce, a s manželkou, Petrou Buzkovou, víkend co víkend vyráží na chalupu, která je i jeho největším koníčkem. 

Začínal jste v akademické sféře. Proč jste se nakonec rozhodl pro byznys?

V roce 1990, kdy mnozí mladí a nadějní ekonomové začali podnikat nebo se pustili do politiky, jsem vycestoval do Spojených států za studii. Tenkrát jsem ale ještě nemířil do byznysu, chtěl jsem učit na vysoké škole. Nicméně kolem roku 1995 jsem se k němu začal stále více přibližovat, až jsem se nakonec rozhodl obětovat akademickou dráhu a zamířit do soukromé sféry.

Po krátké etapě v České spořitelně jste zakotvil v Deloitte, kde pracujete už 16 let.

A za tu dobu se mnohé změnilo. Z 200 zaměstnanců jsme se rozrostli na více než 800, přestěhovali jsme se z Ungeltu do Karlína – z domů založených v raném středověku do budovy, která byla finalistou v soutěži stavba roku 2006. Z velké pětky zůstala velká čtyřka, když se z Deloitte & Touche stal Deloitte. A já za tu dobu restrukturalizoval a prodával firmy, vedl finanční poradenství a před pěti lety převzal vedení celého českého Deloitte.

Takže jste se rozhodně nenudil. Teď už ale nemáte kam postoupit.

Společnost je natolik dynamická, že nám vždy připraví nová dobrodružství. Ačkoli dnes mám na starosti celou českou kancelář Deloitte, stále si zachovávám určité malé portfolio „svých“ klientů, abych nevyšel z praxe a – jak to říci – intelektuálně nezakrněl. Takže si rozhodně nemyslím, že by mě již nečekalo nic nového.

original

Když se ohlédnete zpět, kdy se vám dařilo skvěle a kdy naopak hůře?

Mnoho let jsem působil v Corporate finance, kde jsme radili při prodeji podniků. Každý dokončený velký prodej byl milníkem, důvodem k oslavě, a to nejen díky zajímavému succes fee na cestě. Horším obdobím byl pro mě začátek krize v roce 2008, kdy jsme měli rozjednánu velkou řadu transakcí, které po krizi Lehman Brothers téměř do jediné popadaly. I nás krize zasáhla, i my jsme museli šetřit. Musím říct, že české firmy se naučily šetřit opravdu výrazně a poradenství jako takové je vždy jedním z prvních výdajů, které se škrtají. V Čechách se navíc držela o něco déle než například v sousedním Polsku. Na druhou stranu přinesla krize zároveň i příležitosti, protože mnohé firmy si právě s tím šetřením nechaly poradit. Dnes jsme se již dostali zpět na předkrizové hodnoty.

Jako top manažer máte určitě hodně práce. Jak vypadá váš běžný pracovní den? Odcházíte z kanceláře poslední?

Naše práce vyžaduje často vysoké nárazové nasazení. Čas od času lidé v kanceláři skoro bydlí, nehledě na pracovní dobu či víkend. Já už přece jen na samotných projektech tolik nepracuji, takže tyto nárazy odpadají. Do kanceláře přicházím sice mezi osmou a devátou, vracím se domů kolem osmé večer, nicméně část z tohoto času trávím se současnými i potenciálními klienty, což je vlastně takový polosoukromý čas. A totéž platí o večeřích – to je zase čas polopracovní.

A vaše neděle? Umíte vypnout a vůbec nepracovat?

Umím, i když nebylo tomu tak vždy. Po rodičích jsem zdědil 250 let starou chalupu, kterou koupili, když jsem se narodil, a s manželkou jsme se vrhli do její rekonstrukce v původním historickém stylu. Takže víkendy trávíme zde. Společně také vaříme, resp. často se doslova pereme o vařečku, protože nás to oba baví. Cestujeme a pečlivě se ve vaření školíme, takže náš repertoár je dnes již opravdu široký, od střední Evropy přes Itálii, Francii až po Thajsko, které máme oba moc rádi. Vaření mě nikdy neomrzí. Paradoxně mě k němu přivedla maminka už jako malého kluka.

A shodnete se s manželkou na tom, co vařit, máte společné chutě?

Za těch 23 let, co jsme spolu, jsme je už myslím stihli sladit.

original

Moje Swiss Life Select

Společnost Swiss Life Select mne původně zaujala tím, že je schopná poskytnout asistenci v oblasti pojištění. V průběhu času jsem si ověřil, že se na společnost mohu spolehnout, a svěřil jí i péči o část svých aktiv.

loading
×