Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Radek Bedrna

ředitel společnosti Knauf

Krize ve stavebnictví? Ve zkoušce jsme obstáli

Člověk by řekl, že sádrokartony nejsou zrovna sexy obor. Když se ale bavíte s Radkem Bedrnou, jednatelem a ředitelem společnosti Knauf, zjistíte, že je to práce, která se může stát posláním. Dnes tráví velkou část svých pracovních dní na cestách, v letadlech, na jednáních, plánuje, připravuje, rozvíjí. A přitom na počátku jako většina kluků taky snil o tom, že bude popelářem.

Když se řekne Knauf, vybaví se sádrokartony. To ale nebude jediná vaše oblast.

Firma Knauf se zabývá výrobou a distribucí stavebních hmot, těžbou a zpracováním nerostných surovin a také výrobou technologických celků pro průmysl. V České republice se specializujeme na výrobu sádrokartonových stavebních systémů, sádrových omítek, produktů stavební chemie a také výrobu minerálních izolací. Nicméně je pravda, že celý koncern vyrostl na sádře a sádrových výrobcích, je to tedy z velké části stavebnictví. Asi i proto jsem zde i po dvaceti letech spokojený, ve svém profesním životě jsem nikdy nepracoval v jiném oboru.

Vaše slova potvrzují i čísla, u nás jste největším výrobcem sádrokartonu. Čím to, že se vám v tomto oboru tak daří?

Je důležité říci, že zpracování sádry a obecně nerostných surovin s návaznou výrobou stavebních hmot je odvětví průmyslu, pro které je nezbytné mít značné znalosti, zkušenosti, přístup k surovině a také nemalé finanční prostředky. Konkurence zde tedy neroste ze dne na den a trh není atomizovaný. Řekl bych, že se nám daří prosadit naší filozofií rodinného podniku. Celý koncern vlastní rodina Knauf a struktura řízení je velice jednoduchá, přímá, a tím i velice flexibilní. Rodina Knauf navíc investuje velké finanční prostředky do technologií a vývoje, což je velká výhoda vůči jiným firmám, kde vlastníci vystupují pouze jako finanční investoři se snahou maximalizovat vlastní zisk.

original

Stavebnictví je navíc obor, kterého se krize držela déle než jiných. Stačilo se již zotavit?

Určité oživení v oblasti stavebních zakázek a obecně stavebnictví již pozorujeme. Začaly se realizovat projekty, které byly dlouho v šuplíku projekčních kanceláří. Tahounem pozemního stavitelství jsou jednoznačně velká města, pomáhají i obnovené státní investice do dopravní infrastruktury. Nicméně tlak na úspory stále trvá, bohužel velmi často na úkor kvality díla. Nejvíce to vidíte u státních zakázek, kde je jediným kritériem ve veřejné soutěži cena. Firmy pak tlačí na úspory, co to jde, přitom je vždy dražší následně opravovat vady než na začátku nepatrně investovat.

Zmiňoval jste, že jste nikdy nepracoval v jiném oboru. Bylo pro vás tedy stavebnictví jasnou volbou?

Když nepočítám dětské sny jako stát se popelářem a trávit dny na stupačce kuka vozu nebo architektem po vzoru mého dědečka, tak vlastně ano. Do Knaufu jsem přišel před dvaceti lety v momentě, kdy začal stavět první výrobní závod na severu Čech v Počeradech. Po čase jsem přešel do Prahy, až jsem se v roce 2009 stal jednatelem Knaufu v Čechách a o dva roky později i na Slovensku.

Stíháte někdy také odpočívat?

Více než polovinu svého pracovního času trávím mimo kancelář a na cestách, nicméně i když jsem díky své práci procestoval půl světa, jediné, co bych o tom mohl jednou napsat, je průvodce po mezinárodních letištích. Upřímně, kdo má po ranním vstávání, pobíhání po letišti a pracovním dni ještě chuť na památky? Jednou za čas se však zadaří a naplánuji si cestu s denním předstihem a potom zbyde i čas na příjemné zážitky.

Když už se nějaká ta volná chvilka podaří, kde vás najdu?

Snažím se vyplnit volný čas aktivitami s rodinou, nejvíce se svým dvanáctiletým synem. Je to velmi dobrý šermíř, takže mě určitě najdete v šermírně nebo mě můžete doběhnout na běžeckém okruhu. Běhání je můj velký koníček a snažím se mu věnovat denně, momentálně se třeba připravuji na pražský maraton. Velmi rád si zajdu zahrát golf. Koníčky mne nabíjí energií a dávají opravdovou radost. Proto přece jsme každý den v práci, abychom si pak mohli také užít svůj volný čas dle svých představ

original

Moje Swiss Life Select

K Swiss Life Select jsem přišel, když jsem se dostal do fáze, kterou zná asi každý: mnoho let máte pojištění či různá financování. Najednou ztrácíte přehled, a že trh s těmito produkty je tak velice progresivní. A tehdy jsem dostal doporučení na Swiss Life Select. Jsem spokojen zejména se srozumitelností nabídky.

Privátní finanční konzultant

original

Ing. Marie Kaněrová

loading
×