Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Investiční Road Trip - Rozhovor s Jeffem Kripkem

12.11.2018

Třetí schůzka, potřetí Boston a podruhé Pioneer – tak by se dal ve zkratce uvést následující rozhovor. Tentokrát jsem ale měl domluvenou schůzku s Jeffem Kripkem, na kterou jsem se moc těšil. Jeho přístup k investování, tzv. „value přístup“, mi je totiž velmi blízký. Jelikož se o value akciové strategie zajímám, mohl jsem s Jeffem do detailu probrat, jak takový majestátní fond, v téměř rodinném prostředí Amundi Pioneer, funguje na denní bázi.

Jeff byl velmi příjemný, otevřený a rád mi odpověděl na jakékoli otázky. Ukázal mi nejen do čeho a proč je v současné chvíli fond zainvestovaný, ale také jak funguje monitoring držených aktiv každý den a jak jeho fond vyhodnocuje potenciální možné investiční příležitosti.
Nutno podotknout, že jsem byl velmi mile překvapen, protože podobný monitoring pro vás používáme na úrovni fondů i my díky silnému analytickému zázemí, které ve Swiss Life Select máme.

Jeffe, co tvůj fond, US Pioneer Fund, dělá speciálním? Proč bys ho vlastně doporučil investorům?

Osobně řídím celý fond US Pioneer Fund a věřím, že ta nejlepší cesta, jak investorům poskytnout výnosy přiměřené riziku, je zaměřit se na firmy, které jsou lídry na trhu, mají silné finanční fundamenty a obchodují se v danou chvíli pod jejich skutečnou vnitřní hodnotou. Během procesu rizikového managementu používáme také tzv. ESG faktory (environmentální, společenské a řízení firmy), které jsou klíčovým přídavkem pro naši analýzu.

Jsme přesvědčeni, že investoři, kteří chtějí zhodnotit svůj kapitál skrz velmi kvalitní akciové investice, mohou benefitovat ze zkušeností našich investičních profesionálů a z disciplinovaného fundamentálního investičního přístupu, který pro naše analýzy využíváme.

Jaká je celá myšlenka investičního procesu, který používáte? Proč například volíte společnosti s vyšší tržní kapitalizací, než má index, který fond sleduje?

Fond US Pioneer používá tzv. bottom-up fundamentální přístup k výběru akcií. Hledáme vysoce kvalitní, přední společnosti, kotované na akciových burzách, které nabízí silnou ekonomickou rentabilitu a mají management, který je vstřícný a otevřený k akcionářům. Přitom dodržujeme zásadu, že musí taková firma mít hodnotu na burze pod její skutečnou vnitřní hodnotou, kterou vidíme my. Za tímto účelem také vykonáváme detailní finanční a strategické analýzy, budujeme finanční oceňovací modely jako např. odhad budoucích zisků nebo cash-flow modely tak, abychom měli vodítka, která nám umožní stanovit vnitřní hodnotu akcií dané firmy. Investujeme pouze v tom případě, když máme obecně dvakrát vyšší pozitivní potenciál růstu, než jaká vnímáme negativní rizika. Podle potenciálu růstu tak stanovujeme pozice nejen u specifických společností, ale také co se týče naší sektorové alokace. ESG faktory vstupují do analýzy během našeho finálního posouzení, přičemž jsme přesvědčeni, že v dlouhodobém ohledu sníží faktor ESG celkové riziko v portfoliu, jelikož ESG firmy uplatňují samy o sobě více transparentní přístup s nižší mírou rizika.

Nejsme nijak zaujatí na firmy s velkou tržní kapitalizací, vlastníme také akcie malých a středně velkých podniků. Zůstáváme tak flexibilní a investujeme do společností, které splňují naše finanční a riziková kritéria. V současné době držíme více společností s velkou tržní kapitalizací, nicméně tento postoj nepovažujeme za trvalý. Věříme, že společnosti, jejichž akcie držíme, budou těžit z nižších korporátních daní ve Spojených státech (Trumpova reforma), měly by také zužitkovat velké industriální trendy, jako je například cloud computing, umělá inteligence, internet věcí, autonomní řízení a 5G rychlost přenosu dat.

Jsou některé sektory, které vnímáš jako pro tebe přirozeně více atraktivní než jiné? Které?

Ne, nemyslím si, že existuje sektor, který by pro mne byl atraktivnější než ty ostatní. Ke všem přistupujeme ve fondu stejně.

Chápu. Jak dobře znáš top management firem, jejichž akcie tvůj fond vlastní? Jak často se s členy top managementu setkáváš?

Známe management těchto firem velmi dobře. Sledujeme schopnosti a výkonnost managementu před tím, než koupíme akcie jejich firem. Chceme si být jistí, že za sebou mají historii vytváření hodnoty pro akcionáře a že jejich finanční zájmy jsou v souladu se zájmy akcionářů. Využíváme také našeho ESG přístupu a zjišťujeme, jestli jsou management a korporátní politika firmy v souladu s principy ESG. S managementem se typicky setkáváme jednou za půl roku nebo jednou za čtvrtletí.

Jak těžké je vlastně být aktivním portfolio manažerem na americkém akciovém trhu v dnešní době? Dá se ještě na trzích najít relativní hodnota v poměru k ceně za akcie?

Je samozřejmě velkou výzvou být aktivním portfolio manažerem na tak informačně-účinném trhu, jako jsou americké akcie. Jsem však přesvědčen, že jako tým skutečných investičních profesionálů, dokážeme přidávat investorům rizikově přiměřené výnosy skrze naši jasnou a transparentní investiční filozofii. Rád bych také zmínil, že současný býčí trh je jeden z nejdelších v historii Spojených států. V takovém prostředí, kdy na trhu nejsou žádné propady, je pro aktivního manažera často velmi těžké v čase vykazovat výsledky rizikově přiměřené investiční filozofie. Jsme ale přesvědčeni, že investování není jen o tom, překonávat trh v absolutních číslech, proto se díváme na rizikovou přiměřenost výnosů. V dlouhodobém ohledu by nás navíc právě ESG faktor měl odlišit od konkurence v investičním světě.

Po rozhovoru s Jeffem mně provedl tým Amundi Pionner celou jejich budovou, měl jsem tak možnost vidět různé oblasti jejich práce. Moc jsem toužil po tom se osobně setkat s Johnem Careym, který v současné době řídí jiný dividendový fond, John byl bohužel na dovolené, a tak se mi to nepoštěstilo. O důvod více se do nádherného města na pobřeží Atlantského oceánu znovu vrátit. :)

Líbí se Vám článek? Sdílejte!

Jeff Kripke

Jeff Kripke se k Pioneeru připojil v roce 2015, kdy bylo jeho ambiciózním úkolem převzít fond Amundi US Pioneer Fund po skutečné investiční špičce, pod kterým se fondu velmi dařilo, Johnu Careym. Jeff je držitelem titulu B. A. v ekonomii z Tufts University a M.B.A ve financích z Columbia University v New Yorku.

×