Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Investiční Road Trip - Rozhovor s Jonathanem Scottem

26.10.2018

Do Bostonu jsem z Rhode Islandu přijel již předešlého večera. Ubytování jsem měl domluvené v okrajové části města, jelikož je centrum během dne kvůli značné dopravě neprůjezdné. Druhý den brzy ráno jsem se vydal metrem do Downtownu, kde se nachází většina mrakodrapů spolu s finančním centrem. Jako první jsem se nasnídal v klasickém americkém "dineru" a vyzkoušel tradiční místní snídani – hamburger s kávou. Diner se nacházel přímo v centru, a tak se mi naskytl krásný výhled na místní skutečně impozantní kolosy v podobě mrakodrapů velkých amerických korporací.

A právě jeden takový, na hlavní finanční ulici State Street, vlastní Amundi Pioneer. Na recepci mne už čekali a spolu s Jonathanem nás posadili do konferenčního sálu s výhledem na státní letiště Boston Logan International Airport, kde bylo právě rušno, jak letadla přistávala a odlétala. Jonathan si stejně jako já objednal kávu, a jelikož působil od začátku velmi sympaticky, mohli jsme velmi otevřeně sdílet naše názory na finanční trhy.

Jonathane, mají dluhopisové fondy stále své místo v portfoliu investora během této fáze ekonomického cyklu? Dokáží vynášet v dluhopisovém medvědím trhu?

Myslím si, že ano. Věřím, že dluhopisové portfolio je dokonce ještě důležitější v této fázi ekonomického cyklu, než v jakékoliv jiné fázi, protože výhled dopředu je nejistý. Budoucí výnosy akciového trhu nejsou jednoznačně býčí, stejně tak nejsou medvědí. Dluhopisové korporátní portfolio poskytuje svému investorovi vyšší výnos, než je ten dividendový na akciích a dává mu možnost mírných výnosů v pokračujícím růstu. Díky duraci ho však také chrání před většinou ztrát způsobených možnými propady ekonomické aktivity.

S tím souhlasím. Jsou však těžké časy na americkém dluhopisovém trhu již za námi? Co před námi vlastně leží?

Z pohledu celkového výnosu si myslím, že právě teď se v těžkých časech, které zmiňuješ, nacházíme. Celkové výnosy budou dále ohroženy, jelikož centrální banka Spojených států FED bude pokračovat ve zvyšování úrokových měr. Nicméně nízké výnosy státních dluhopisů nám v současné době hrají do karet a pozitivně kompenzují zvyšování úrokových sazeb. Naopak z naší strany jsme snížili expozici portfolia směrem ke korporátním dluhopisům, proto delší durace našeho portfolia (pozn.: držba dluhopisů s delší splatností) měla vykompenzovat zvyšování kreditního rizika těchto dluhopisů.

Tím se však bavíme o tom, co si trh myslí a s čím počítá. Myslíš si, že budeme svědky podobných inflačních šoků v budoucnu, jaké se staly na začátku února nebo je očekávaná inflace již adekvátně vceněna na dluhopisových trzích? Protože taková situace by mohla negativně ovlivnit portfolia našich klientů…

Jestliže budou uskutečněna navrhovaná obchodní cla (obchodní války)
v takové míře, v jaké byla navržena, bude tu další inflační šok. Než se toto skutečně stane, je očekávaná inflace stabilně pod kontrolou (pozn.: začátkem října jsme byli svědky inflačního šoku, tak, jak jsme vám v měsíčních komentářích skutečně předpověděli).

Pobavme se tedy také o tom, kam až mohou výnosy amerického dluhopisového trhu vystoupat. Kde je vidíš ty na vrcholku ekonomického cyklu? Souhlasíš s názorem CEO JP Morgan Jamie Dimona, že bychom se mohli dočkat až 5 % výnosů desetiletých amerických státních dluhopisů?

Myslím, že Dimonův pětiprocentní cíl je přestřelený. Pokud bychom se někdy dostali k 5 % na desetiletých státních dluhopisech, věřím, že naše fondy by v takovou chvíli nadvážily duraci, pokud bychom se zrovna nacházeli v období stabilní inflace a ekonomického růstu, abychom poté mohli profitovat z následného cyklického snižování sazeb.

Takové výnosy by znamenaly negativní sklon mezi úrokovými měrami FEDu a výnosy desetiletých státních dluhopisů, což je pro trh signál recese, a proto si to nedokážu představit. Řekl bych, že 4 % výnos desetiletých státních dluhopisů je vrchní hranice toho, co můžeme očekávat. V opačném případě by musela být úroková míra FEDu na čtyřech procentech, což by znamenalo 2 – 3 další roky zvyšování úrokových sazeb.

Výnosová křivka (rozdíl mezi desetiletým a dvouletým státním dluhopisem a jejich výnosy) je stále plošší. Znamená to, že se již investoři začali bát recese, nebo je to spíše záležitost nabídky dluhopisů ze strany FEDu na trhu, kde se setkává nabídka FEDu s poptávkou fondů a investorů?

Stále plošší výnosová křivka je způsobena souhrou více faktorů. Zaprvé,
svoji roli hraje zvýšená poptávka pojišťovacích společností a penzijních fondů. Ve chvíli, kdy roste americký akciový trh, mají tito investoři důvod snižovat jejich akciové držby a nakupovat dlouhodobé americké státní dluhopisy tak, aby snižovali riziko portfolií. Druhým faktorem je zvyšování úrokových měr FEDem, což působí na krátký konec výnosové křivky (dluhopisy s krátkodobou splatností). Do toho americké ministerstvo financí zvýšilo nabídku tříměsíčních státních dluhopisů, což způsobilo zvýšení výnosů na krátkodobých dluhopisových aktivech.

Z tohoto faktoru jsme benefitovali, jelikož jsme měli krátkou pozici právě na krátkodobých státních dluhopisech a propad jejich ceny tak pro nás znamenal zisky. Nicméně, jak rostly úrokové míry, stále více nakupujeme krátkodobé dluhopisy, kde můžeme vydělat, pokud zůstanou jejich výnosy stejné nebo poklesnou. Riziko propadu cen krátkodobých dluhopisů a tedy růst jejich výnosů, je z našeho pohledu stále nižší.

Jednoduše řečeno, máme stále vyšší krátkou pozici na krátkodobých státních dluhopisech vůči našemu benchmarku, proti kterému stavíme portfolio. Nicméně, tato krátká pozice již není tak velká, jak byla na začátku roku 2018.

Michael Holec, B.A.

original

Jonathan Scott vystudoval bakalářské studium ekonomie a východoasijských studií se zaměřením na čínštinu na Colby College a u Pioneeru začal svoji kariéru v roce 2012 jako Investment Associate. Jonathan je držitelem titulu CFA a je manažerem fondu Pioneer Strategic Income, který je součástí obou produktů Dividend Invest. S Jonathanem jsme se potkali v Amundi v Bostonu, kde jsem se s ním bavil především o výhledu na dluhopisové trhy. Došla řeč i na budoucí možné výnosy jeho fondu.

×