Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Investiční Road Trip - Rozhovor s Quangem Nguyenem

02.11.2018

Při vstupu do nádherně vypadajícího věžáku, jsem si připadal jako v jedné z prestižních bank v londýnském City, které jsem během svých studií v Londýně navštívil. Byl jsem přitom jen kousek od mrakodrapu, který vlastní Amundi Pioneer a kde jsem se setkal s Jonathanem Scottem, v sídle BNP Paribas Asset Management. A právě s analytiky BNP Paribas Asset Management jsem měl možnost se setkat a zeptat se jich na pár otázek.

original

Hned při vstupu do budovy jsem si uvědomil, jaké profesionální a globální zázemí francouzská banka BNP Paribas vlastně má a moc jsem se těšil, až zase prodiskutuji svět investic a trhů s těmi světově vůbec nejpovolanějšími v oboru.

Náš meeting Quangem Nguyenem, ředitelem sekce Global Emerging Markets Equities, a jeho analytiky, probíhal hned po meetingu o amerických akciích s Pam Woo. Protože to jsou odborníci, kteří řídí fondy zaměřené právě na akcie rozvojových trhů, chtěl jsem s nimi probrat současnou situaci, která na těchto trzích panuje.

Quangův tým si na meeting přinesl, tradičně v americkém stylu, Coca-Coly v plechovce a mne nabídli také. Hned ze začátku na mně udělal Quang a jeho tým velký dojem. Dali mi také najevo, jak si váží partnerství, které Swiss Life Select právě s tímto globálním bankovním institutem spojuje.

Quangu, jaký je benefit zahrnutí tématu rozvojových trhů do portfolia investora?

Rozvojové trhy vždy reprezentovaly atraktivní růstový potenciál pro investory podložený příznivým demografickým vývojem, růstem produktivity a skokovým nárůstem disponibilních příjmů a spotřeby. Přestože alokace do rozvojových trhů je primárně za účelem diverzifikace jádrového portfolia, tyto trhy dnes reprezentují přibližně 40 % globální ekonomiky, téměř 60 % globálního růstu a přes 80 % světové populace. Navzdory tomu, že hlubší porozumění těmto trhům je pro investory stále ještě obtížné, jelikož se tyto trhy zásadně liší a tamní politické, ekonomické a korporátní instituce bývají méně rozvinuté, vyšší rizika jsou úměrná vyšším výnosům. Velmi silná kombinace narůstající střední třídy, technologické inovace a zvyšujících se snah o reformy napříč  rozvojovým trhům, přináší více strukturálního a udržitelného růstu. Jelikož historicky dané asociace s komoditním boomem a investicemi do stálých aktiv ustupují ve prospěch expanzi primárně řízené spotřebiteli a sektorem služeb, tato třída aktiv se nyní nabízí i jako potenciální součást jádrového portfolia.

Jaké zkušenosti nabízí tvůj tým v této oblasti? Proč se nacházíte v Bostonu?

Já osobně působím již 19 let v odvětví investic a správy aktiv, většinu z nich jsem pracoval právě s rozvojovými trhy. Vedu rozmanitý tým osmi investičních profesionálů, kteří jsou různě staří, mají různé zázemí, pohlaví a zkušenosti. Diverzita perspektiv v týmu nám zajišťuje prostředí nepřetržitého učení se od sebe navzájem a také celostní pohled na možné investiční příležitosti. V týmu máme rodilé mluvčí mandarínské čínštiny, hindštiny a portugalštiny, což pomáhá s primárním průzkumem v zemích, které tvoří největší jádro skupiny rozvojových trhů (Čína, Indie, Brazílie). Extensivní rozsah možností BNP Paribas Asset Management poskytuje týmu akcií rozvojových zemí přístup ke kolegům z oboru investic, kteří přímo působí v oblastech, kde investujeme. Tato skutečnost nám umožňuje mít unikátní hloubku tržního průzkumu a analyzování investičních příležitostí.

Náš tým akcií rozvojových zemí má obrovskou výhodu v tom, že sídlí právě v Bostonu, jelikož spousta firem, s kterými spolupracujeme, sídlí právě tady. Pro většinu společností kotovaných na burze se Boston stal pravidelnou destinací pro aktivity v oblasti vztahů s investory. Díky této skutečnosti mají naši analytici ten nejlepší možný přístup k manažerským týmům těch nejlepších světových společností. Často se setkáváme právě u nás v kancelářích, abychom díky rozhovorům s nimi měli exkluzivní náhled na to, co je pro naše investory nejvíce aktuální.

V posledních měsících jsme svědky korekcí na akciových trzích rozvojových zemí, budou tyto korekce, potažmo výprodeje pokračovat nebo jsou již rozvojové trhy relativně levné, abychom do nich znovu vstoupili? Kdy bude ten správný čas do nich vstoupit?

Rozvojové trhy jsou již dlouho destinací pro investory, kteří se zaměřují na růst hodnoty aktiv a jsou přitom ostražití a také jsou si plně vědomi rizik, která jsou s rozvojovými trhy spojena. Co ještě není ve světě investic pochopeno správně je to, že se tyto země v čase vyvíjí a dnes se mohou pyšnit jedněmi z nejzdravějších fiskálních rozpočtů na světě. Proto mají rozvojové trhy příznivé podmínky pro to, aby táhly globální růst v budoucích letech a desetiletích. Přestože vnímáme jasně atraktivní dlouhodobé fundamenty těchto ekonomik, mnoho investorů zůstává nadále podvážených v těchto trzích, jelikož krátkodobý horizont je zastíněný strachem z obchodních válek, geopolitických a ekonomických rizik, což ještě zvyšuje pocit neklidu k trhům, které investoři vnímají jako satelitní alokaci v jejich portfoliích. Proto jsou tedy tyto trhy citlivé vůči tržnímu sentimentu takových investorů, jelikož investoři v této nelehké době preferují spíše aktiva z bezpečnějších přístavů. Je velmi těžké předpovědět, kdy se tento sentiment zlomí v prospěch rozvojových trhů, nicméně doporučujeme zůstat zainvestováni vůči tématu rozvojových trhů nebo dokonce navýšit stávající alokaci, jelikož díky korekcím cen vnímáme velmi pozitivně cenu (valuaci), kterou dnes investor zaplatí za kvalitní fundamenty těchto trhů.

Právě tato "sleva" oproti jiným trhům je v současné době velmi nedoceněná. Když srovnáme, kolik platíme za zisky firem, tak k 31. srpnu byl index MSCI rozvojových trhů v 27 % "slevě" oproti světovému MSCI indexu při porovnání ceny za jednotku zisku a když srovnáme, kolik platíme za účetní hodnotu firem, poté dosahuje "sleva" akcií rozvíjejícícho se světa dokonce 35 % . Jedním z největších dosavadních letošních problémů na rozvojových trzích byl právě americký dolar, ale již nyní vnímáme prvotní signály, že z růst USD  postupně do konce roku zastaví. Spekulativní dlouhé pozice na USD jsou již zřejmě na vrcholu a s tím, jak se bude projevovat dvojí deficit (veřejných rozpočtů i obchodní bilance), mohl by se projevit tlak na snižování jeho hodnoty, což oživí akciové rozvojové trhy. Eskalace obchodních válek bohužel rozvojovým trhům uškodila také, k tomuto faktoru se později přidaly obavy ze snížení rychlosti růstu Číny, jejíž trhy jsou hlavním konstituentem celkového tržního ukazatele rozvojových trhů. V krátkodobém ohledu také existují obavy v perifériích, jako jsou například Argentina nebo Turecko, které se potýkají s řadou těžkých událostí, nicméně, v dlouhodobějším ohledu vidíme silnější korporátní rozvahy a ortodoxnější a disciplinovanější přístup centrálních bank těchto ekonomik, což napomůže tamnímu růstu.

Do jaké části světa rozvojových trhů by tvůj tým doporučil nyní vstoupit? Proč?

Jsme tzv. bottom-up investoři a věříme, že identifikace levných akcií je jednoduší, než hledat celé trhy, které jsou relativně levnější.. Věříme, že diverzifikace napříč rozvojovými trhy nám do portfolia přinese akcie velkých kvalit. Nechceme směřovat investory tak, aby investovali do konkrétních zemí nebo regionů z tzv. top-down makroekonomické perspektivy. Náš průzkum je zaměřený právě především na kvalitu a relativní cenu na úrovni společností kotovaných na burze. Věříme, že naše zkušenosti, talent a globální přítomnost nám bude v budoucnu nadále konzistentně umožňovat nacházet atraktivně oceněné investiční příležitosti ve všech rozvíjejících se  zemích.

Jak moc flexibilně může váš podílový fond investovat? Do jaké míry se může rozcházet s ukazatelem, s kterým se porovnává?

Náš fond nemá nikterak silně stanovená kritéria na bázi maximálních nebo minimálních držeb konkrétních tržních odvětví nebo akcií, kterých by se musel držet, což je v souladu s naší investiční filozofií fundamentálního výběru akciových titulů. Chceme se vyhýbat investičním rozhodnutím založeným na makroekonomických ukazatelích, proto máme stanovené kritérium, abychom se nemohli odchýlit co se týče složení jednotlivých zemí více než +/-5 % od našeho tržního indexu, s kterým se porovnáváme. Fond my měl stále reprezentovat investiční svět EM akcií, takže  řídíme směrodatnou odchylku fondu oproti indexu na úrovni do 8 % (poznámka: s určitou pravděpodobností by 12 měsíční výkonnost  v jakémkoliv okamžiku měla být v pásmu výkonosti benchmarku +/- 8 %).

Jak citlivý je tvůj fond k situaci na rozvojových trzích, Quangu? Můžeme jako investoři očekávat výnos navzdory těžké situaci, která teď na tamních trzích panuje?

Jelikož se soustředíme na kvalitní firmy, ztrácíme jen 86 % toho, co v danou chvíli ztratí náš tržní ukazatel, proti kterému náš fond porovnáváme. Proto tedy v takto těžkém investičním prostředí neztratíme tolik a náš fond pro investory nabízí menší riziko, než trh. Díky dlouhodobým zhodnocováním firem, chybně oceněnému růstu a disruptivně inovativním společnostem však fond také dokáže překonávat svůj porovnávací index v příznivějších tržních podmínkách.

Na závěr jsme se bavili o mých cestovních plánech v Bostonu. Když jsem jim řekl, že bych chtěl ještě k večeru stihnout navštívit slavné univerzity Massachusetts Institute of Technology, Harvard Business School a Harvard Law School, postupně se téměř všichni přihlásili, že na Harvardu studovali, a dali mi cenné typy, co tam mohu navštívit. I to potvrdilo kvalitu týmu, který Quang a jeho analytici reprezentovali. Quang se dokonce nabídl, že by mne o víkendu Harvardem provedl, kdybych zůstal déle. Bohužel jsem musel další den odjet směrem Portland a Kanada, takže mne tato velmi cenná příležitost utekla. Tak snad příště :) 

×