Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Investiční Road Trip - Rozhovor s Thyrou Zerhusen

30.11.2018

Do Chicaga jsem dorazil poté, co jsem strávil večer v chatě u Michiganského jezera, která se nacházela na cestě mezi Detroitem a Chicagem. Během mé návštěvy Chicaga jsem zažil hned několik bouřek, kterými je toto místo proslulé. A přesto mne uchvátilo svým osobitým rázem, naprosto odlišným od východního pobřeží Severní Ameriky.

S Thyrou Zerhusen jsem se potkal v University Club of Chicago ve finančním centru Chicaga. Ihned mne zaujala tím, že se mnou začala mluvit plynně německy. Vyprávěla o Chicagu a o tom, co je zde k vidění, o svých studentských letech v Německu a Švýcarsku před tím, než emigrovala do Ameriky, i o svých začátcích ve městě. Poté jsme se posadili v místní restauraci, odkud byl krásný výhled na Michiganské jezero. Naskytla se nám tak jedinečná chvíle probrat společnost Fairpointe Capital. Tu Thyra založila a v současné době v ní působí jako CEO a CIO. Fairpointe Capital je správcovská společnost, specializovaná na americké společnosti se středně velkou tržní kapitalizací, což aktuálně zhruba odpovídá společnostem s tržní kapitalizací mezi 1-20 miliardami USD.

Thyro, pověz mi něco o tvém investičním týmu ve Fairpointe Capital, jakou expertízu nabízí tvůj tým?

Náš tým se zaměřuje především na středně velké akciové tituly, přičemž máme v průměru 28 let zkušeností. Já osobně jsem originální strůjce strategie, kterou jsme začali využívat již v roce 1999. Marie Lorden a Mary Pierson se ke mě přidaly v roce 2003, respektive 2004 a Brian Washkowiak se k týmu přidal v roce 2015, ale pracoval se mnou již v letech 2000 – 2003. Za tu dobu jsme viděli trhy růst a padat, zažili jsme velkou volatilitu, dvě recese a nevídaný býčí trh.

Tým je podporován Jeanou Orr, Sarou Hostalet a Fran Tuite, tržními analytiky. Jeana Orr má na starosti nové investiční nápady a sledování stávajících držeb v portfoliu, Sara Hostalet potom dokumentaci a fundamentální analýzu společností.

Zkušenosti našeho týmu leží především ve znalostech mid-capových trhů a našeho investičního procesu. K investování využíváme disciplinovaného fundamentálního „bottom-up“ přístupu založeného na valuaci akcií. Tak jsme schopni vybrat akcie, které jsou nesprávně oceněné v porovnání s výhledem růstu jejich zisků v následujících třech až pěti letech. Všeobecně preferujeme společnosti s produkty a službami, které dodávají jejich klientům vyšší efektivitu nebo profitabilitu. Nejvíce důležité jsou pro nás efektivní management, správný obchodní model, finanční stabilita a atraktivní ocenění.

Proč by měli investoři do svého portfolia středně velké akciové podniky zahrnovat? Proč je tento akciový segment atraktivní?

V dobře vyváženém investičním portfoliu jako takovém, je dostatek místa pro různé segmenty akcií, přesto investoři mid-capový sektor přehlíží. Podle našeho názoru mají americké mid-capové akcie určité charakteristické vlastnosti, které je z nich dělají atraktivní a odlišnou investici oproti ostatním americkým akciovým segmentům. V porovnání s velkými korporacemi jsou středně velké podniky více flexibilní a je větší pravděpodobnost, že se stanou akvizičním cílem. Přístup k managementu těchto firem je jednodušší, což současně s větší finanční transparentností a menším pokrytím analytiků z Wall Street svědčí našemu fundamentálnímu, „bottom-up“ investičnímu stylu.

Na druhou stranu, akcie středně velkých podniků jsou na rozdíl od malých akciových titulů také méně volatilní a je zde velká šance, že se v budoucnu stanou velkými hráči na trhu. Zkušenější management, lepší likvidita a větší finanční zdroje přispívají k našemu názoru, že středně velké podniky jsou velmi atraktivní tržní segment.

Jak se ti vlastně daří porážet analytiky z Wall Streetu? Co je v tvém přístupu rozdílné?

Věřím, že nás odlišuje především naše konzistentní investiční filosofie a investiční proces, který je od počátku naší společnosti stejný. Klíčové aspekty našich fondů je především dlouhodobý investiční horizont s průměrnou dobou držby alespoň 5 let. Držíme velmi stabilní, koncentrované portfolio a jsme ochotni z našich názorů neustoupit ani v období volatilních trhů. Díky volatilitě také v čase přidáváme nebo ubíráme pozice podle současných cen akcií (při nižších cenách dokupujeme, při vyšších mírně snižujeme objem). Tato přesvědčení nám slouží dobře již od počátku a věříme, že v dlouhodobém ohledu nabídnou atraktivní výnosy našim investorům.

Je nějaký segment trhu, který preferujete? Nebo naopak sektor, kterému se z nějakého důvodu vyhýbáte? V jakých sektorech mají tvoji analytici nejvíce zkušeností?

Výběr společností a investičního procesu, který jsem právě popsala, dodržujeme nehledě na sektor. Limitujeme držby sektorové alokace tak, abychom nepřekročili 2-násobek alokace v indexu, který sledujeme. Historicky jsou naše sektorové držby nejvyšší v IT sektoru a ve spotřebním sektoru, následuje průmyslová výroba a zdravotnictví. Všeobecně neinvestujeme do sektoru veřejných služeb (např. elektrárny) a nemovitostního sektoru, jelikož v těchto sektorech není v akciích středně velkých podniků moc příležitostí.

Do jaké míry ovlivnil Donald Trump středně velké podniky politikou protekcionizmu? Mohla bys nám dát nějaké příklady?

Je pravda, že protekcionismus a nepředvídatelná politika Trumpovy administrativy zneklidnila investory a zvýšila tržní volatilitu. Managementy firem se nyní musí potýkat s novými cly a možnými budoucími dopady obchodních válek. Když uvedu názorně, management jedné z firem, které držíme v portfoliu, kontroluje seznam se cly každý týden, jestli se tam neobjevily jejich produkty, jelikož jejich byznys je na vývozu do Číny založený. S takovou mírou nejistoty je velmi těžké pro mezinárodně působící společnosti plnit jejich dlouhodobé strategické cíle. Tyto obtíže nejsou unikátní pro středně velké podniky, naopak zatěžují všechny nadnárodní společnosti.

Cooper Tire & Rubber, další z firem, které držíme v portfoliu, byla negativně ovlivněna právě dovozními cly, jelikož vstupní ceny oceli a ostatních surových materiálů zdražily. Navzdory těmto potížím však jejich akcie doposud připsaly v třetím čtvrtletí tohoto roku 14 %, za což vděčíme postupně se zlepšujícím podmínkám právě v tomto odvětví. Cooper Tire vykázal silné tržby, což signalizuje zvyšující se poptávku a pravděpodobnost, že firma si může dovolit zvyšovat ceny a tento nárůst cen ustát. Společnost zvýšila ceny na pláště pneumatik pro osobní automobily a lehká užitková vozidla od 1. října 2018.

Whirlpool, který vyrábí kuchyňské spotřebiče a pračky, nejdříve benefitoval z cel, které zasáhly jeho konkurenci. Nicméně, cla uvalená na ocel zvýšila cenu produkce Whirlpoolu a současně se konkurenti rozhodli zvýšit domácí  produkci tak, aby se vyhnuli clům z dovozu.

S Thyrou to bylo velmi příjemné posezení v době oběda, kdy jsem si postupně uvědomoval, jak zkušeným investorem je. Největší překvapení pro mne však bylo, když mne posléze pozvala do kanceláře. Mimo klasických knih Grahama – “Security Analysis” a “Intelligent Investor” jsem si nemohl nevšimnout zarámované titulní stránky jednoho z předních amerických deníků, na které stálo "Thyra Zerhusen – Warren Buffet má vážnou konkurenci". V tu chvíli mi došlo, s kým mám tu čest. Nebylo to však ale nutné – již v tu chvíli jsem si byl jistý, že bych do jejích fondů okamžitě investoval. Povedlo se jí přesvědčit mne tak, jako to dokázal málokterý portfolio manažer. Doufám, že ji budu moci znovu v Chicagu v budoucnu navštívit, byla to obrovská čest.

×