Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Volby v USA a jejich dopad na ekonomiku

09.11.2016

Letošní rok není chudý na velké politické události. Po letním brexitu přichází vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Svéráznému podnikateli, realitnímu magnátovi a televizní hvězdě se podařilo nadchnout americké voliče myšlenkou silné Ameriky a porazit kandidátku demokratické strany Hillary Clintonovou.

V pozadí vlastní prezidentské volby trochu zanikl velmi důležitý fakt, že v souvisejících volbách do Kongresu se podařilo republikánským kandidátům ovládnout obě komory, Senát i Sněmovnu reprezentantů. Po osmi letech tak republikáni ovládnou Bílý dům i Kongres a mají minimálně dva roky volné ruce na prosazení své vize Ameriky.

Donald Tramp vyhrál na počet volitelů, vítězství si však připsal i v počtu hlasů voličů. Překvapivé bylo jeho vítězství v klíčových státech jako Florida nebo Ohio.

Výsledky prezidentské volby v USA

original

Ve svém vítězném projevu Trump ocenil práci Hillary Clintonové a naznačil, že jeho prioritou bude zvýšení vládních výdajů na infrastrukturu s cílem podpořit trh práce a růst HDP.

Reakce kapitálových trhů

Prezidentská kampaň Donalda Trumpa se vyznačovala velmi silnými a radikálními prohlášeními, které si navíc často protiřečily. To vedlo k narůstání nejistoty, jaký bude vývoj americké, domácí i zahraniční politiky v případě Trumpova vítězství. První reakce trhů na jeho zvolení jsou odrazem této nejistoty. Ceny akcií v Asii a Evropě poklesly, byť ne nijak výrazně. Na otevření trhů v USA čekáme, výsledky z obchodování futures na americké akciové indexy však naznačují, že propadů, v hodnotách kolem 2 %, se dočkáme i zde.

original
original

Tradičně však rostly nástroje, které jsou vždy nakupované v době nejistoty. Patří mezi ně zlato, švýcarský frank a státní dluhopisy vyspělých zemí.

Na měnových trzích utrpělo největší ztrátu mexické peso (cca 9% propad). Trumpova předvolební kampaň sebou nesla silné protiimigrační a protimexické nálady, reakce to je tedy očekávatelná. Oslabuje i americký dolar, byť méně dramaticky. V první reakci na volby se měnový pár dostal až k hodnotě 1,3, aktuálně se obchoduje kurzem 1,1. To je stále v rámci běžných pohybů trhu.

original
original

Zde je však nutné poznamenat, že tato první reakce trhů je čistě záležitostí sentimentu, nemá, a ani nemůže mít reálný podklad. Koneckonců v průběhu odpoledne již ceny vykazovaly korekci zpět k normálním hodnotám.

Očekávaný vývoj kapitálových trhů

Ohledně dalšího vývoje jsme stále ve fázi vyčkávání a spekulací. Prezidentem se Donald Trump oficiálně stane až v lednu. Již v prosinci však jeho vítězství může ovlivnit světové trhy. Pokud by se v následujících týdnech příliš zvýšila volatilita rizikových aktiv (zejména akcií), upustila by zřejmě americká centrální banka od dalšího plánovaného zvýšení úrokových sazeb v prosinci. To přispěje růstu amerických akcií.

Celý svět bude nyní s napětím čekat, jaké budou první reálné kroky prezidenta Trumpa. Otázka zní, zda bude prezidentem populistickým, tedy takovým, jakým se jevil v průběhu volební kampaně nebo prezidentem pragmatickým. To se projeví již na výběru klíčových lidí a na prvních oficiálních prohlášeních. Z jistotou lze pouze říci, že v nejbližší době bude mít každé Trumpovo slovo moc rozpohybovat trhy jedním či druhým směrem.

Sektorově by mohlo posílit stavebnictví, které bude těžit z Trumpova cíle budování infrastruktury. Pozitivně již zareagovaly také například akcie farmaceutických firem, nad kterými visela hrozba zastropování cen léků, jež měla v programu demokratická kandidátka.

Republikánská vláda Donalda Trumpa bude ve znamení nízké regulace, nízkých daní a protekcionismu. Spolu s růstem vládních výdajů to však bude vytvářet tlak na státní rozpočet a zprostředkovaně na výnosy vládních dluhopisů, které by v důsledku vyšších schodků mohly začít rychleji růst.

Na druhou stranu se vždy republikánské vlády soustředily na maximální podporu podnikatelského prostředí, které tvoří páteř americké ekonomiky. Jakékoliv bližší odhady jsou však v tuto chvíli předčasné. Donald Trump by se rád stal novým Ronaldem Reganem. Jestli a jak se mu to povede, ukáží až následující roky.

Očekávaný dopad na produkty

Bezprostřední dopad na investiční produkty bude marginální. Poklesy, které nyní zaznamenáváme na trhu, budou zcela jistě v následujících dnech, či spíše hodinách vymazány. Propad akcií, propad dolaru ani růst sazeb dluhopisů nevybočuje z běžného tržního pohybu. V této chvíli tak není důvod jakkoliv takticky (krátkodobě) měnit investiční portfolia.

Z pohledu strategického (dlouhodobého) řízení investic budeme situaci pečlivě sledovat a v případě, že by docházelo k reálným změnám na akciových, dluhopisových nebo devizových trzích, budeme na to reagovat vydáním doporučení k nákupu či prodeji určitých druhů investičních nástrojů.

Nadále platí, že nejlepší strategií je vytvoření kvalitního, diversifikovaného, aktivně řízeného portfolia s možností nadvažovat nebo podvažovat rizikové nástroje v reakci na vývoj trhů.

original
×