Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

BREXIT hrozí panikou na finančním trhu

01.07.2016

Britské referendum o opuštění Evropské unie kometovali analytici ČSOB, České spořitelny a Swiss Life. Přinášíme stručný výběr.

original
  • Aleš Prandstetter, ČSOB Asset Management
    Investiční stratég Aleš Prandstetter z ČSOB Asset Managementu:

Tvrdohlavý krok Britů v první řadě začne posilovat nejistotu a zvýší volatilitu na světových trzích a ještě více upevní averzi investorů vůči riziku, které v uplynulých týdnech rostlo s tím, jak odchod Británie získával podporu v průzkumech veřejného mínění. V důsledku toho můžeme očekávat intenzivnější tlak na oslabení britské libry a také tamního finančního sektoru. O něco menší tlak bude zřejmě vyvíjen na oslabení akcií evropských firem. Mezi nimi budou pak nejvíce zasaženy ty, které jsou na britský trh bezprostředně navázány. Zařadit mezi ně můžeme například všechny automobilky, včetně těch, které vyrábějí své vozy v České republice. Hodnota britských nemovitostí může klesnout kvůli zvýšeným obavám z nižší poptávky. V neposlední řadě může odliv peněz z Británie zhoršit již tak vysoký deficit běžného účtu platební bilance, který loni přesáhl 5 procent HDP.

Prvotní šok, který může trvat dny až týdny v závislosti na efektivitě komunikace britských i unijních politiků, může nicméně znamenat zajímavou investiční příležitost. Jak detailněji popisujeme níže, datum vystoupení Británie z EU ani podoba jejích dalších vztahů s Unií nejsou zdaleka zřejmé. Existuje ale slušná šance, že ekonomické dopady budou pro zbytek Unie minimální a pro ostrovní stát nikterak devastující.

  • David Navrátil, hlavní ekonom a ředitel odboru ekonomické a strategické analýzy České spořitelny
    Hlavní ekonom ČSAS David Navrátil

Nastává panika na finančních trzích, investoři jsou ochotni platit za ochranu před dvacetiprocentním oslabením libry. Dále nastává politická krize ve Velké Británii, která povede k poklesu důvěry, investic a spotřeby. Chuť EU pro výstrahu potrestat VB povede k dalším škodám, které postihnou i ekonomiky EU.

Dopad na českou ekonomiku: pokles růstu ekonomiky o jeden procentní bod, oslabení koruny ke 27,2-27,3 CZK/EUR. 5) ČNB pravděpodobně odsune ukončení kurzového závazku o 1 rok.

  • Jan Macek, analytik Swiss Life
    Analýza švýcarské poradenské společnosti Swiss Life Select:

Z pohledu investorů budou nejvíce zasaženy dynamické, resp. čistě akciové strategie. Nemůžeme očekávat prudké propady typu, jaké jsme pozorovali v letech 2001 a speciálně 2008. Evropské trhy otevíraly v pátek ráno propadem kolem 10 %. Analytik Swiss Life Jan Macek předpokládá, že evropské akciové trhy své ztráty v řádu týdnů až několika málo měsíců vymažou.

Posílily tradiční bezpečné přístavy. Vedle zlata to je i švýcarský frank nebo možná pro někoho překvapivě německé státní dluhopisy. Britská libra se proti americkém dolaru propadla o zhruba 5 % proti kurzu, který panoval v průběhu týdne. Od začátku roku je libra proti dolaru níže o 5,4 %.

Brexit sebou přináší nezanedbatelná budoucí rizika s potenciálně silným dopadem na kapitálové trhy. Největším je dominový efekt exitů dalších zemí.

Zdroj: czechbanking.cz

×