Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Češi šetří méně než potřebují

08.11.2016

Pětina Čechů by z našetřených peněz nevyžila déle než měsíc, jestliže by nyní přišla o práci. Další pětina by vydržela jen tři měsíce. Češi jsou přitom spořivým národem, jenomže si šetří na jiné věci než na finanční rezervy.

original

Za poslední rok v Česku přibylo téměř 20 tisíc lidí, kteří pobírají penzi. Těch je podle aktuálních čísel České správy sociálního zabezpečení 2 880 677. Průzkum zkoumající postoje Čechů ukázal, že Češi chtějí žít do devadesáti let a měsíčně pobírat důchod v průměru 17 812 korun. „Život průměrného Čecha a Češky se jen od revoluce prodloužil o sedm let a s rozvojem moderní medicíny se tento vývoj nezastavuje. Delší život ale s sebou přináší mnoho výzev pro lidi i pro stát – od infrastruktury přes smysluplné trávení volného času až po financování penzí,“ přiblížil výkonný ředitel společnosti Swiss Life Select v České republice Pavel Manhalter.

ASPOŇ MILION

V současné době je průměrný důchod 11 441 korun, takže je jasné, že do představ lidí chybí ještě značná částka – přes šest tisíc korun.
Přitom Češi nejsou vyloženě rozhazovační. „Z mezinárodních průzkumů vyplývá, že Češi jsou poměrně spořivým národem. Problém je, že úspory často zaměňují s šetřením si na něco a nutnost vytvářet si krátkodobé finanční rezervy a spořit na důchod podceňují,“´vysvětlila gestorka finančního vzdělávání České bankovní asociace Helena Brychová.

Z výzkumu společnosti SC&C pro bankovní asociaci vyplývá, že peníze pro doporučenou dobu šesti měsíců pro případ ztráty zaměstnání má k dispozici jen 14 procent dotázaných. Odborníci totiž doporučují mít finanční rezervu šest průměrných platů. Stejně tak lidé podceňují i částku, kterou by měli mít našetřenou na důchod. Při průměrném měsíčním příjmu by totiž měli mít našetřený aspoň milion korun.

Letos v září se příznivě vyvíjely příjmy na důchodovém pojištění, které dosáhly částky 276,4 miliardy korun. Výdaje činily 291,3 miliardy korun. V tom se projevil jednorázový příspěvek důchodcům letos v únoru.

Zdroj: Brněnský deník, 8. 11. 2016, str. 10

Líbí se Vám článek? Sdílejte!

×