Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Londýnský finanční trh padne

08.07.2016

Hlasování o brexitu trvalo několik hodin, odchod Velké Británie z EU ale bude trvat nejméně dva roky.

Stejně tak dlouho nebude jasné, jaký ekonomický dopad bude toto rozhodnutí mít. Už nyní je však zřejmé, že britský finanční sektor, reprezentovaný londýnským City, utrpí velkou ránu.

Tato část britské ekonomiky přispívá k HDP země více než osmi procenty, zaměstnává 1,2 milionu lidí a do rozpočtu přináší na daňových odvodech přes 60 miliard liber. To je 12 procent daňových příjmů země. Má však i důležitý mezinárodní přesah. Denní objem obchodů na londýnském měnovém trhu dosahuje dvou bilionů eur, zlata se každý den prodá 18 milionů uncí.

ECB se loni snažila prosadit zákaz clearingových center pro zúčtování eura mimo eurozónu. Velká Británie s ní vedla soudní spor a vyhrála s poukazem na unijní zásady volného pohybu zboží a služeb. Britové se nyní těchto zásad dobrovolně zříkají. Je jen otázkou krátkého času, kdy se obchodování s eurem přesune do jiných finančních center. Žádné z nich ale nemá potenciál Londýn plně zastoupit. Budeme tak svědky tříštění evropského finančního trhu. Oslabí svoji pozici vůči New Yorku, Tokiu a Šanghaji. Můžeme jen doufat, že podobný scénář nebude platit pro evropskou ekonomiku jako celek.

Autor: Jan Macek, analityk Swiss Life Select
Zdroj: Hospodářské noviny

Sken článku

×