Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nově nabytá rovnováha pro ropu

06.12.2016

Očekávaná schůzka kartelu OPEC ve Vídni dopadla minulý týden možná překvapivě úspěchem, když se země vyvážející ropu dohodly na snížení těžby. Cena ropy se tak opět vyšplhala nad hranici 50 dolarů za barel. Věřím, že by tak konečně mohlo dojít k uklidnění situace a omezení výkyvů ceny.

original

Ekonomika funguje při ceně 40 dolarů za barel stejně jako při ceně o 30 dolarů vyšší. Problémem jsou právě rychlé a prudké výkyvy cen. Dnešních 50 dolarů by tak mohlo být ve střednědobém horizontu novou rovnováhou. Saúdská Arábie bude schopna financovat zredukované státní výdaje, v USA dojde ke znovuotevření některých vrtů břidlicové ropy a inflace poroste pomaleji než letos. Světová ekonomika v příštím roce zřejmě nijak dramaticky nezrychlí, nevznikne tedy poptávkový tlak. Zdá se, že by z této situace mohli profitovat všichni.

Otázkou zůstává postup Ruska. To sice nyní kroky OPEC podporuje a rovněž snižuje těžbu, v budoucnu ale možná převládne touha po zisku z větší produkce. Zatím však vidíme růst ceny, který se pozitivně projevuje i na akciových trzích. Když přidáme stále trvající „Trump efekt“, vypadá to pro akciové investory na úspěšný rok. Pro příští rok bych však byl s očekáváním opatrný, protože ropa zřejmě svým růstem akciovým trhům příliš nepomůže.

Autor: Jan Macek, analytik společnosti Swiss Life Select
Zdroj: Hospodářské noviny, str. 16, 6. 12. 2016

Líbí se Vám článek? Sdílejte!

×