Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

„Pracujeme na těch správných oblastech“

12.08.2016

Generální ředitel skupiny Swiss Life Patrick Frost vysvětluje, jak Swiss Life obstála v první polovině roku 2016 v prostředí nízkých úrokových sazeb a volatilních finančních trhů. Také prozrazuje, proč nepovažuje delší pracovní život za břemeno.

original

Jak byste shrnul první polovinu letošního roku pro skupinu Swiss Life v jedné větě?
Swiss Life je na správné cestě navzdory nesmírně náročným podmínkám.

Skupina Swiss Life mírně zvýšila své výnosy. Ale ve všech divizích klesly výnosy z pojistného. Co za tímto vývojem stojí?
Nemůžeme předpokládat, že se úrokové sazby v dohledné budoucnosti výrazně zvýší. Z toho důvodu je o to důležitější, abychom zajistili naši ziskovost na trvale udržitelném základě. Důsledné zaměření na ziskovost se odráží ve vývoji našich výnosů z pojistného. Současně je ale stabilní vývoj našich výnosů také známkou toho, že i navzdory poklesu v oblasti pojistného jsme zvolili ty správné oblasti, ve kterých rozvíjíme náš obchodní model. A to dokonce i v trvale náročném provozním prostředí.

Takže není žádný důvod k obavám? 
Na realitu nízkých úrokových sazeb jsme zareagovali rychle. Naše marže na úrokových sazbách zůstane kladná po více než tři desetiletí, přestože jsou sazby na trvale nízké úrovni. Znepokojují mě ale nadměrné kapitálové požadavky kladené dohledovým orgánem pro finanční trhy. Ustanovení vydaná švýcarským úřadem pro dohled nad finančním trhem FINMA nás nutí k příliš opatrným investicím, abychom mohli splnit jeho vysoké kapitálové požadavky. To není v zájmu našich klientů a z hlediska konkurence nás to dostává nevýhodné pozice, neboť se naši konkurenti v Evropě nemusí řídit stejně přísnými regulačními pravidly. Kdybychom měli větší svobodu v investičním rozhodování, mohli bychom našim zákazníkům zajistit vyšší výnosy.

Skupina Swiss Life dosáhla narozdíl od výnosů z pojistného skupina růstu v oblasti poplatků. Má tato oblast z pohledu skupiny budoucnost?
Oblast poplatků je důležitou složkou naší strategie. Dosahujeme v ní pokroky. Ve správě majetku třetím stranám došlo k významnému růstu a zvýšili také jsme naši distribuci finančních produktů ve Švýcarsku a Německu.

Na konci června Britové odhlasovali odchod z EU. Jaký má Brexit vliv na obchodní činnost skupiny Swiss Life?
Byl jsem výsledkem hlasování překvapen. Přestože jsme si nemysleli, že k Brexitu dojde, byli jsme na něj připraveni. Hedgeovými aktivitami jsme zajistili ochranu před devizovým rizikem a ochránili své portfolio akcií.

V průběhu posledních několika měsíců jste několikrát upozornil na důsledky demografických změn ve společnosti. Jak pohlížíte na diskusi, kterou jste k tomuto tématu vyvolal? 
Byl jsem ohromen, jak se sdělovací prostředky začaly některými mými výroky zabývat. Již v minulosti jsem například vícekrát vyzýval k nové mezigenerační smlouvě, ale až tentokrát jsem se náhle dočkal rozsáhlé reakce. Ukazuje to podle mne, že si lidé uvědomují, že již nemůžeme demografické změny ignorovat. Pro naši společnost to představuje příležitost. Ve skupině Swiss Life můžeme naše zákazníky podpořit a pomoci jim, aby si užívali delší život podle vlastních představ.

Za některé výroky jste sklidil hodně kritiky.
Jedním z důsledků stárnutí je, že budeme muset více spořit a déle pracovat. To nikdo neslyší rád. Já si za tím nicméně stojím a uvědomuji si, že mě za to každý nepochválí. S některými z mých kritiků ale souhlasím, existuje zde ekonomické břemeno, které promítá i na nás ve Swiss Life. Proto jsme si jako zaměstnavatel stanovili cíl aktivně se zabývat problematikou delšího života podle vlastních představ v souvislosti s jeho dopadem pracovní prostředí. Ve Švýcarsku například pracujeme na nových modelech zaměstnávání a rozvoje. Ty budou upraveny na míru rozličným požadavkům zaměstnanců v různých fázích života.

Jaký je váš osobní názor na to, že bychom měli do práce chodit delší dobu? 
Já ve skutečnosti pracuji rád. Motivuje mě spolupracovat s lidmi na společném cíli. Proto jsou pro mě angažovaní zaměstnanci ve skupině Swiss Life velkým zdrojem motivace.

„Příjmy našich klientů byli vyšší, když jsme měli větší svobodu v rozhodování jak investovat“

Patrick Frost

×