Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Máme za sebou poslední rekordní rok hypoték

01.01.2017

2016 byl pro hypotéky dalším rekordním rokem. Jen do října totiž banky poskytly hypotéky podle Hypoindexu v objemu téměř 180 miliard korun a jak napovídají neoficiální čísla za listopad a prosinec, tak pravděpodobně překoná 200miliardovou hranici. Tento rekord bude pravděpodobně na nějakou dobu poslední.

original

A co u hypotéky čekat v roce 2017? Stane rokem, kdy dojde ke zlomu v dlouhodobém poklesu úrokových sazeb. Po prvních nárůstech sazeb na přelomu let 2016 a 2017 očekáváme během roku další drobný nárůst. I tak budou ale úrokové sazby na úrovni kolem 2,5 % dále nahrávat k úspěšnému prodeji hypoték i v roce příštím.

S novým rokem ale také na trh přichází další regulace. Česká národní banka v dubnu dále omezí prodej úvěrů s LTV přesahujícím 80 %. Zákon o spotřebitelském úvěru, který začal platit v prosinci, přináší také několik změn. Tou nejdůležitější je možnost splatit až 25 % hypotečního úvěru každý rok bez poplatku. V některých případech navíc půjde bez sankce splatit i celý úvěr i mimo konce fixačního období. Jak se ale tyto změny projeví do skutečného objemu hypoték v roce 2017, je zatím předčasné odhadovat. Kombinace mírného zvýšení sazeb a nové regulace by ale mohla znamenat, že rekord zaznamenaný v roce 2016 zůstane po nějakou dobu posledním.

Je pravdou, že banky se jen těžko budou zbavovat poplatků, které jsou pro ně zajímavé. Než ale bankám nasadíme psí hlavu, jako těm „zlým“, kteří chtějí klienta obrat o peníze, musíme si uvědomit dva zásadní fakty. Počty klientů, kteří ve skutečnosti chtěli splatit předčasně hypoteční úvěr, nikdy nebyly příliš vysoké. O této možnosti se spíše mluvilo a psalo, než by se jich skutečně masivně využívala. Je také pravdou, že poplatek za předčasné splacení po zavedení nového zákona zcela nezmizel, jen se dnes jmenuje „Úhrada nákladů souvisejících s mimořádnou splátkou“. Banky tak při mimořádných splátkách přesahujících 25 % stále mohou poplatky vybírat. Ač tedy zákon možná nebude fungovat tak, jak si někteří představovali, přesto přináší další zlepšení pozice klienta.

×