Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Jak vydělat na Průmyslu 4.0?

04.07.2017

Průmysl 4.0, tedy čtvrtá průmyslová revoluce, je tu. V dalších letech bude klíčovým hybatelem globálního růstu. Strategický investor by se v novém světě měl rychle zorientovat a upřít svoji pozornost na některou z oblastí, které Průmysl 4.0 definují.

original

Tou nejviditelnější je digitalizace procesů – od skladového managementu, komunikace s klienty a správy dokumentů až po plně autonomní výrobní roboty s umělou inteligencí pracující v „chytrých továrnách“. S digitalizací jsou nedílně spojeny také internet věcí a práce s velkými daty. Zajímavá může být i kustomizace produktů, dnes spojená zejména s rychle rostoucím trhem 3D tisku.

Lídry v zavádění řešení Průmyslu 4.0 jsou vyspělé země – USA, Německo, Japonsko. Nemalou roli hraje také Čína. Podle nedávné studie PwC by výrobci měli do inovací spojených s Průmyslem 4.0, zejména s digitalizací, globálně investovat zhruba pět procent svých zisků. To je nezanedbatelných 907 miliard dolarů do roku 2020.
Jako investor se zaměřte na akcie společností z vyspělých trhů. Z pohledu sektorů především na IT sektor, který bude z digitalizace nejvíce těžit. Z pohledu výrobců pak na velké výrobní společnosti s dostatečným kapitálem a chutí utrácet jej za inovace.

Autor: Jan Macek, analytik Swiss Life Select
Zdroj: Hospodářské noviny,  4.7.2017, rubrika: Podniky a trhy, strana: 16

Líbí se Vám článek? Sdílejte!

×