Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nízký úrok v bance? Zkuste život burziána

15.03.2017

Téměř nulové úročení bankovních vkladů dělá starosti každému, kdo se snaží hýčkat rodinné finance. Jednou z alternativ je investování do fondů.

original

Inflace v České republice se sice pomalu zvedá, avšak úrokové sazby vkladů na běžných, ale i na termínovaných účtech se drží stále hodně nízko. Odpověď na otázku, jakým způsobem nejlépe zhodnocovat volné peníze, proto není snadná. Najde se nejeden odborník, který radí zkuste podílové fondy. Ty se ostatně těší rostoucí popularitě, což dokládají i čísla ve srovnání s rokem 2015 se hodnota majetku domácností ve fondech zvýšila loni o 41 miliard korun.

original

Loterie láká více?

Ve struktuře úspor domácností dlouhodobě výrazně převládají bankovní vklady, zatímco na investice do podílových fondů připadá jen desetina celkových úspor.

„Již dnes je patrné, že určitý finanční polštář bude v budoucnu nezbytný k udržení důstojného standardu života ve stáří. K dlouhodobému budování kapitálu, na což jsou podílové fondy ideálním nástrojem, však české domácnosti zatím nepřistupují příliš zodpovědně," domnívá se Jan Macek ze společnosti Swiss Life Select.

Tvrzení ilustruje srovnáním s tím, kolik peněz obyvatelé České republiky „utopí" v sázkách a loterijních hrách. Loni šlo zhruba o 150 miliard korun. Při třiceti miliardách připadajících na výhry pak ztráta tvoří osmdesát procent vložených prostředků. Stejný autor uvádí, že evropské a americké akciové trhy přinesly v roce 2016 investorům desetiprocentní zisk.

Podílové fondy fungují vlastně jednoduše: zájemce svěří peníze do rukou profesionálního správce, u něhož je předpoklad, že se o investice postará efektivněji, než kdyby člověk jednotlivé akcie a dluhopisy kupoval na burze sám. Jednotlivec se tak prostřednictvím zmíněného kolektivního nástroje dostane k pří- ležitostem, na které by sám neměl prostředky.

Jak se stát podílníkem

Každý investor dostane za investované peníze podílové listy. Jsou to vlastně cenné papíry vyjadřující podíl na majetku fondu a jejich majitel se stává podílníkem.

Podílové listy může zájemce koupit prakticky kdykoliv a v jakémkoli množství. Zároveň je lze svobodně odprodat, přičemž vklad včetně případného zhodnocení dostane zpět v relativně krátké době. Prodá-li je po třech letech od koupě, z výnosu neplatí daň.

Poukázání na to, že zisky nejsou automatické, je ovšem namístě, riziko zde vždy zůstává. V tomto smyslu je výhodou, že správcové fondů se obvykle drží železného pravidla, kterým je diverzifikace. Řečeno srozumitelně, fond nikdy nesází na jednu kartu. Díky tomu se snižuje riziko vyplývající z možného poklesu hodnoty jednotlivých titulů.

Jde však o poměrně složitou problematiku, proto je vhodné předem se poradit s odborníkem. Navíc se platí i různé poplatky, vydělat chtějí také makléři.

×