Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nižší odvody. Rodiče ušetří tisíce korun ročně

04.04.2017

Kdo „vyrábí“ potomky, zachraňuje budoucnost důchodového systému a zaslouží si bonus. To je ve zkratce hlavní změna vepsaná do novely zákona o pojistném na sociální zabezpečení, kterou tento týden začne projednávat Sobotkova vláda. Pokud norma projde, je šance, že by ji sněmovna schválila ještě do voleb a v peněženkách rodin přibudou tisíce korun.

original

Co se chystá? Všichni zaměstnanci dnes bez ohledu na počet dětí odvádějí na sociální pojištění 6,5 procenta ze základu příjmu.

Nově by jim ale sazba klesala u druhého a třetího dítěte a od čtvrtého dítěte by neplatili nic. Týká se to odvodů zaměstnanců a OSVČ, firmy by i nadále platily celou svoji část. Pro bezdětné a rodiče s jedním dítětem by se nic neměnilo (viz tabulka).
Například při hrubé mzdě 30 000 Kč měsíčně a při péči o dvě děti by se čistý příjem rodiny zvýšil podle propočtu MPSV o 5400 ročně. Nižší sazbu by přitom mohl uplatnit vždy jen jeden z (pracujících) rodičů. To ji odlišuje třeba od daňové slevy, kde si pracující rodiče dvou dětí mohou každý uplatnit jednu slevu.

Navrhované sazby pojištění podle počtu dětí (v %)

Počet dětí Zaměstnanci OSVČ
Bezdětní 6,5 29,2
Jendo dítě 6,5 29,2
Dvě děti 5 27,7
Tři děti 2,5 25,2
Čtyři a více dětí 0 22,7

„Nešlo by postupovat tak, že na některé děti by uplatnil placení pojistného v nižší sazbě jeden poplatník a na ostatní děti druhý,“ potvrzuje Petr Sulek z MPSV. Ministerstvo odhadlo, že by nižší sazby využilo až 730 tisíc lidí, tedy asi 13 procent zaměstnanců. Pro státní rozpočet (důchodový účet) to však znamená roční výpadek skoro 3,8 miliardy korun.

Mimo jiné by bylo nutné přijmout i 108 úředníků.

Normu hájí ČSSD a KDUČSL, hnutí ANO váhá kvůli dopadům na rozpočet i nárůstu administrativy. Proti jsou i zástupci zaměstnavatelů. Bojí se administrativy, protože za správné odvody pojištění jsou odpovědné firmy. A místo stávající jedné zaměstnanecké sazby budou de facto počítat podle čtyř sazeb (6,5 až 0 procenta). To znamená přenastavit účetnictví.

I stát proto odhaduje náklady pro firmy na cca 225 milionů korun. „Jedná se o skokový a plošný nárůst administrativního zatížení, přičemž o dopadech na vyšší porodnost obyvatel lze velmi silně polemizovat,“ podotýká Markéta Schormová, právní expertka Hospodářské komory.

„Snížení sociálního pojištění je spíše politický krok,“ říká Anežka Kneeová, penzijní analytička společnosti Swiss Life Select. „Už nyní jsou výdaje důchodového a sociálního systému vyšší než příjmy. Větší efekt na cílené zvýšení porodnosti a pomoc rodinám by mělo postupné přidávání financí na výplaty rodičovských příspěvků,“ říká s tím, že efektivní cestou je zvyšování daňových slev na děti.

 

Zdroj: Deník,  4.4.2017, rubrika: Česká republika, str. 7

×