Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Objem majetku v podílových fondech překonal další rekord. Češi v nich mají investováno už 455 miliard korun

30.05.2017

V podílových fondech přibylo v letošním prvním čtvrtletí téměř 15 miliard korun. Zájmu o fondy nahrává mimo jiné to, že v nich lidé hledají alternativu k nízko úročeným účtům v bankách. Ačkoli fondy rostou už šest čtvrtletí v řadě, Češi stále v objemu investovaného majetku výrazně zaostávají za vyspělými ekonomikami.

original

Hodnota majetku v podílových fondech překonala další rekord. Na konci prvního čtvrtletí měli Češi podle Asociace pro kapitálový trh ve fondech už 445,1 miliardy korun. Za první tři měsíce roku tak v podílových fondech přibylo bezmála 15 miliard korun.

Důvodem růstu majetku ve fondech je zejména bohatnutí obyvatel a také nízké úrokové sazby. "Kdysi lidé dostávali slušné úroky i na spořicích účtech, teď na nich mají v podstatě nulu. Když se k tomu ještě přidá inflace, peníze se rychle znehodnocují. Lidé proto hledají alternativu, což je posouvá směrem k investicím," řekla výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh Jana Brodani.

Rozdělení investic dle typů fondů

Typ fondu Objem majetku k 31.3.2017 
(v mld. Kč)
Meziroční změna
Fondy peněžního trhu 2,96 -8,30 %
Strukturované fondy 27,43 -0,37 %
Akciové fondy 87,71 7,92 %
Dluhopisové fondy 122,03 -1,49 %
Fondy smíšené 163,72 5,05 %
Fondy fondů 21,87 8,15 %
Nemovitostní fondy 19,37 6,86 %
Celkem 445,10 3,48 %

Podle analytika společnosti Swiss Life Select Jana Macka přispívá k zájmu o podílové fondy také to, že Češi postupně mění svůj přístup k investování. "Díky rostoucí finanční gramotnosti české populace se již daří odbourávat strach z investování obecně i z investování prostřednictvím fondů," uvedl Macek.

Z jednotlivých typů fondů jsou nejoblíbenější smíšené fondy, které investují do akcií i dluhopisů. Celkem je v nich více než třetina veškerého majetku uloženého ve fondech a obliba tohoto typu investování dále stoupá. Druhý největší podíl majetku připadá na dluhopisové fondy, jejich podíl ale kvůli nízkým výnosům klesá.

Mezi pět největších zprostředkovatelů investic do domácích a zahraničních podílových fondů patří skupina České spořitelny (113,4 miliardy korun), skupina ČSOB (100,4 miliardy), skupina Komerční banky (62,3 miliardy), Conseq (32 miliard) a skupina UniCredit Bank (28 miliard).

Ačkoli objem majetku v podílových fondech roste už šestým čtvrtletím v řadě, je podle odborníků prostor pro další expanzi ještě velký. "Téměř půl bilionu korun v podílových fondech je úctyhodné číslo, nicméně v porovnání s penězi, které občané drží v bankách na běžných, spořicích nebo depozitních účtech, je stále nízké. Celkově domácnosti fondům svěřují zhruba jen desetinu svého majetku," řekl Macek. Podle Jany Brodani z Asociace pro kapitálový trh je přitom ve vyspělých státech běžné, že lidé mají přímo nebo prostřednictvím fondů zainvestováno 30 až 50 procent veškerého svého majetku.

original

Zdroj: bysnys.ihned.cz

×