Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Pojištění profesní odpovědnosti lékaři podceňují a vystavují se tím neúměrnému riziku

02.03.2017

Lékaři patří mezi nejnáročnější klienty Swiss Life ve Švýcarsku stejně jako v České republice. Zaslouží si totiž velkou pozornost a komplexní péči. Společnost proto připravila unikátní komplexní službu zaměřenou na jejich profesní i osobní finance, říká generální ředitel české pobočky finanční skupiny Swiss Life Petr Vitásek.

original

Swiss Life do České republiky přináší novou specializovanou službu pro lékaře. Proč se zaměřujete právě na ně?
Z naší zkušenosti vidíme, že potřeby i očekávání lékařů se liší od ostatních klientů. Mají velmi náročnou a odpovědnou profesi a v práci tráví mnoho času. Nezbývá jim pak prostor k řešení ostatních záležitostí, jakými jsou například jejich osobní finance. Proto jsou na západních trzích služby zaměřené výhradně na lékaře. U nás žádná podobná služba doposud neexistovala a my to chceme napravit. Z toho důvodu vznikl tým Swiss Life Medical.

Jedním z klíčových témat, které lékaři řeší častěji než jiná povolání, je profesní odpovědnost. Jaké jsou pro to důvody?
Profesní odpovědnost lékařů je dlouhodobě zanedbávaná oblast. U nás totiž neexistuje žádné nezávislé odborné poradenství, které by lékařům dalo jasné doporučení, jak toto riziko správně ošetřit. Máme zde jen pojišťovny, které logicky prodávají vlastní produkty, a to je vše. My již delší dobu sledujeme, že je prodávají špatně a svou službu příliš neaktualizují. Jde o nedostatečný rozsah možných rizik, nízké limity či o výluky z pojištění.

Není výjimkou, že klinika plastické chirurgie je pojištěna na 20 milionů korun. Pak ale zjistíte, že plastické operace z čistě estetických důvodů jsou kryty buď jen minimálně, anebo vůbec. Mohl bych jmenovat množství dalších příkladů ze zdravotnictví, se kterými se v naší praxi potkáváme. Vytvořili jsme proto srozumitelný manuál, jak se na profesní odpovědnost dostatečně zajistit. Naši klienti z řad lékařů si jej velmi pochvalují. Pokud to lékaře zajímá, lze si manuál prohlédnout například na specializovaných stránkách www.financeprolekare.cz.

S profesní odpovědností souvisí i soudní spory mezi pacienty a lékaři. Těch u nás jen loni proběhlo přes dva tisíce. Jaké jsou možnosti účinně se hájit?
Soudní spory jsou pro lékaře rizikem nejen svým výsledkem, ale i samotným průběhem. Jde totiž o jejich reputaci. Dobré jméno si každý buduje dlouhou dobu. Za posledních patnáct let se počet soudních sporů mezi pacienty a lékaři dramaticky zvýšil. S tím roste i riziko
pro lékaře. My se na jejich zajištění díváme komplexněji než kdokoliv jiný.

Příkladem může být pediatr, který odejde do penze, nese však podle zákona odpovědnost za úkony u svých dětských pacientů až do osmnácti let jejich věku. To je jen jeden doklad z mnoha, který ilustruje, že je třeba znát odpověď nejen na finanční, ale i právní otázky budoucnosti lékaře. S právní radou mohou pomoci právníci ČLK nebo právní oddělení zaměstnavatele. Nejlepší službu však poskytnou specializovaní právníci či právní kanceláře. Chytrým a levným řešením může být správně nastavené pojištění právní ochrany, které zároveň pokryje kompletní výdaje na veškeré právní úkony.

V České republice jsou vašimi klienty tisíce lékařů, na koho se zaměřujete?
Již nyní pečujeme o finance několika tisícům lékařů, a proto známe oblast zdravotnictví velmi dobře. Pracujeme jak s lékaři, kteří mají vlastní praxe, tak se zaměstnanci. Potřeby obou skupin jsou rozdílné, ale jejich pohled na svět a vysoká očekávání na kvalitu se neliší. Postupně se zaměříme také na oblast farmacie a veterináře.

Přinášíte v této oblasti i nějaké zkušenosti ze zahraničí? Jde o koncept unikátní pro český trh?
S lékaři máme největší zkušenosti ve Švýcarsku, Německu a Velké Británii. Úzce spolupracujeme s British Medical Association a každý desátý tamější lékař je našim klientem. Úroveň zdravotnictví, odbornost lékařů a jejich péče o pacienty je srovnatelná, ale míra péče o lékaře je o hodně dál než u nás. Právě tuto vysokou úroveň a profesionalitu chceme přinést i českým lékařům.

Čím jsou tedy vaše služby a řešení pro lékaře speciální?
Služba Swiss Life Medical jako první v České republice pokrývá vše − od řešení soukromých finančních potřeb, jako jsou investice, správa majetku nebo příprava na penzi, až po profesní služby, od pojištění po poradenství při financování koupě či prodeje vlastní lékařské praxe. Pojištění profesní odpovědnosti a majetku ordinace pak doplňujeme i krytím dalších specifických rizik v oboru, jakým může být například nečekané přerušení provozu ordinace. Stačí zdravotní potíže nebo banalita jako prasklé vodovodní potrubí a provoz může klidně stát i několik dní. Právě komplexní řešení potřeb a to, že dokážeme myslet na každý detail, nás odlišuje od jiných, tradičních, institucionálních hráčů na trhu, kteří nabízí spíše jednotlivé služby. Svým klientům samozřejmě radíme i v oblastech běžných pro jiné profese, jako jsou zajištění na penzi, dlouhodobé investování či ochrana příjmů.

Jakým způsobem vybíráte vhodné produkty pro různé skupiny lékařů?
V praxi se jedná o uplatňování principu výběru nejlepšího možného finančního řešení na trhu, kterému říkáme „best select“. Aby kupříkladu excelentní chirurg získal špičkové pojištění odpovědnosti, musel by při jeho hledání investovat spoustu svého času a ve výsledku by stejně potřeboval radu odborníka ze světa financí. V praxi víme, že při svém vysokém pracovním vytížení tomu tolik času věnovat nemůže. Těší nás, že pokud za něj tuto práci odvedeme my, může lékař čas zužitkovat jinak, třeba i ve prospěch svých pacientů, pro vlastní vzdělávání nebo trávit cenný čas se svou rodinou.

original

Zmiňoval jste, že chystáte i produkt specializovaného pojištění úrazu rukou. V čem bude spočívat?
V každé zemi, kde působíme, máme tým analytiků, kteří pravidelně monitorují novinky na trhu a auditují všechny stávající finanční produkty. S institucionálními hráči se pak i osobně setkáváme a mapujeme, co nového chystají. V řadě případů jim i doporučujeme, jak by své produkty měli inovovat, aby odpovídaly potřebám, které se svými klienty řešíme. Ukázkovým případem je právě specializované pojištění úrazů, které společně s jedním významným partnerem pro český trh v současnosti vyvíjíme a které nikdo jiný kromě Swiss Life v České republice nenabízí. Lékaři jsou závislí nejen na svých vědomostech a zkušenostech, ale potřebují také zdravé ruce, aby mohli bez problémů pracovat. A tento druh pojištění je to, co na tuto skutečnost speciálně pokrývá.

Pojďme od rizik k investování. Do této disciplíny se doktoři obecně příliš nehrnou. Proč by se o to měli zajímat?
Investování nemá v Čechách tradici. Za svou profesní kariéru jsem navštívil řadu finančních center, od Singapuru po Londýn, a vím, že investování je jedinou dlouhodobou cestou, jak udržet hodnotu nebo zhodnocovat prostředky nabyté při výkonu své profese.

Pro lékaře nastavujeme proto taková portfolia, která jim budou plně vyhovovat. Jejich prostředky směřujeme vždy spíše konzervativně a do oblastí, které jsou jim profesně blízké. Vždyť kdo jiný by měl rozumět segmentům jako je zdravotnictví, farmacie či biotechnologie lépe než profesionálové, kteří se v nich denně pohybují. To všechno jsou oblasti, kde můžeme společně zužitkovat know-how a jejich finanční prostředky opravdu bezpečně zajistit, či dokonce významně zhodnotit.

Roste počet lékařů ve vyšším věku, české zdravotnictví se potýká s nedostatkem lékařů a jejich stárnutím. Myslíte nějak i na tento jev?
Průměrný věk českých lékařů nyní dosahuje 48,8 let. V naší švýcarské centrále, kde vždy trávím část měsíce, jsme zvyklí pracovat s klienty i jejich rodinami celé generace. Pomáháme tvořit rezervu na studia lékařů, asistujeme při vybudování praxe, řešíme mezigenerační předání majetku a přechod do penze. Výjimkou tak nejsou ani lékaři v důchodovém věku, kterým dokážeme poskytnout profesionální podporu například při prodeji jejich praxe, který bývá často zmiňován jako kritický moment v závěru jejich kariéry. Lékaři ukončují několik let své poctivé práce, a je proto důležité, aby byl i závěr jejich kariéry pečlivě naplánován.

V České republice se rozvíjí také trend soukromých lékařských praxí. Jak komplexně řešíte prodej či koupi privátních praxí?
Vybudování soukromé praxe je administrativně, finančně i časově velice náročné, což také přímo ovlivňuje hodnotu již zaběhnutých praxí. Cena soukromých ordinací se pohybuje podle velikosti a lokality v rozmezí stovek tisíc až jednotek miliónů korun. A to se nebavíme o celých specializovaných klinikách. Naplánování z pohledu financování, ale i následného chodu ordinace a daňového nastavení, je poměrně komplikované a je lepší svěřit tyto starosti odborníkům. Součástí našich služeb je i změna právní formy z OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) na formu společnosti s ručením omezeným (s.r.o.).

Věnujete se tedy i celým klinikám a nemocnicím?
Ano, část našich služeb se bude specializovat i na právnické osoby. Jsme schopni zajistit například benefitní systémy pro zaměstnance či pojištění majetku. Základ naší specializace nicméně stojí na již zmiňovaném osobním vztahu poradce s lékařem.

Kdo přesně z řad poradců se o lékaře stará?
Pro Swiss Life Medical jsme na začátek vybrali a proškolili 15 zkušených certifikovaných poradců, kteří se specializují výhradně na poradenství v oblasti medicíny. Jsou to lidé s dlouhou profesní historií a s úzkým zaměřením, kteří díky svým předchozím zkušenostem perfektně rozumí potřebám a specifikům dané profese. Všichni se již dnes starají o majetek mnoha českým lékařům a jsou s nimi denně v kontaktu, řeší jejich potřeby, radosti či životní strasti. Vzhledem k rostoucímu zájmu o tento druh služby předpokládáme, že náš tým do konce letošního roku ještě rozšíříme o dalších deset nových specialistů.

Líbí se Vám článek? Sdílejte!

original

Petr Vitásek (42)

vystudoval MBA na The Wharton School a diplomacii na University of Pennsylvania v americké Filadelfili. Během své kariéry působil dvanáct let ve švýcarských privátních bankách, například jako konzultant curyšské pobočky prestižní poradenské
firmy McKinsey & Company.

Dále působil ve finančních centrech jako je Londýn, Singapur, New York, Dubaj nebo Curych, kde nasbíral mezinárodní zkušenosti ve finančním sektoru a privátním bankovnictví.

Před nástupem do Swiss Life působil pět let v roli výkonného ředitele jedné z českých privátních bank, kde za své působnosti získal několik prestižních mezinárodních ocenění.

loading
×