Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Realitním výnosům hrozí rychlý pád

30.08.2017

Poslanci už se do voleb nebudou zabývat novelou zákona, která měla dát České národní bance větší vliv na prodej hypoték. Banka tak nezíská další nástroj na zpomalení jejich prudkého růstu. Zastavit jej může jen růst cen nemovitostí nebo zvyšování úrokových sazeb. To se už pomalu děje – poptávka převyšující nabídku ceny skutečně zvyšuje. Růstu pomáhají také problémy se získáním stavebního povolení i s územními plány v Praze a Brně.

original

Rostoucí ceny nahrávají nemovitostním investorům. Výnosy realitních fondů ale začínají zpomalovat, čísla za první letošní pololetí nedosahují předchozích let. Sílící inflace, rostoucí mzdy, klesající nezaměstnanost, slábnoucí posilování koruny i zvyšování výnosů státních dluhopisů přitom naznačují, že můžeme čekat růst hypotečních sazeb.

Zvýšení sazeb na pět procent ročně by celkovou splátku třímilionového hypotečního úvěru prodražilo až o 45 procent. Při standardní úrovni nezaměstnanosti by pak mohla mít problém se splácením až desetina domácností. A pokud do té doby města vyřeší administrativní bariéry nové výstavby, vytvoří se ideální podmínky pro pokles cen. To by měl mít na paměti každý investor, který hledá zajímavé zhodnocení svých peněz. I v nemovitostech platí staré pravidlo, že minulé výnosy nejsou zárukou těch budoucích.

Autor: Tomáš Rampula, hlavní analytik Swiss Life Select
Zdroj: Hospodářské noviny | 29.8.2017 | Rubrika: Podniky a trhy | Strana: 16 

Líbí se Vám článek? Sdílejte!

×