Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Spoření na důchod s příspěvkem státu má už přes 12 tisíc dětí

30.03.2017

Od začátku loňského roku mohou rodiče či zákonní zástupci spořit na důchod se státní podporou i dětem. Za první rok fungování založili rodiče doplňkové penzijní spoření 12 576 dětským účastníkům. Právu to sdělila Asociace penzijních společností ČR s tím, že podle jejích odhadů by na konci letošního prvního čtvrtletí mělo být uzavřeno už přes 15 tisíc dětských smluv.

original

Průměrná měsíční úložka u dětských smluv je 487 Kč a v průměru ho lidé uzavírají osmiletým dětem.

Velkou výhodou doplňkového penzijního spoření je podpora státu. Stejně jako u smluv spoření na penzi pro dospělé, tak i u dětských smluv vzniká nárok na státní příspěvek, jehož výše se pohybuje od 90 korun (pro měsíční úložku 300 Kč) měsíčně až po 230 korun (úložka tisíc Kč a více) za měsíc. U smluv pro dítě však není možné uplatnit nárok na daňový odpočet.

Třetinu lze vybrat v 18 letech

„Děti budou spořit dlouhou dobu a při dlouhém spořicím horizontu hraje nejdůležitější roli zhodnocení. U dětských smluv je proto vhodné volit dynamické fondy, jejichž výkon sice může v jednotlivých letech v závislosti na vývoji na akciových trzích kolísat, z dlouhodobého pohledu je to ale nejlepší možná investice. V tomto roce předpokládáme podobné tempo nárůstu dětských smluv jako loni,“ sdělil Právu prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop.

Rodiče, kteří o smlouvě pro dítě uvažují, by si však měli uvědomit, že s ohledem na státní příspěvky jde o závazek spoření a ponechání peněz na účtu s extrémně dlouhým, až 60letým horizontem. Zákon u dětských smluv povoluje možnost vybrat třetinu naspořených peněz ve chvíli, kdy dítě dovrší osmnáct let, ne však později. Nárok na částečné odbytné v 18 letech vzniká jen v případě, že smlouva trvala minimálně 120 měsíců. „To znamená, že pokud chceme, aby dítě mělo možnost částečného výběru, musí být smlouva uzavřena nejpozději v roce, kdy slaví dítě osmé narozeniny,“ doplnila Anežka Kneeová ze společnosti Swiss Life Select.

MF: O příspěvek dítě nepřijde

Po zmatcích ohledně výkladu zákona je dobrou zprávou, že ministerstvo financí (MF) potvrdilo, že dítě při výběru části naspořených peněz v 18 letech nepřijde o poměrnou část připsaných státních příspěvků.

„MF po zvážení všech souvisejících ustanovení zákona je toho názoru, že státní příspěvek se v případě částečného odbytného nevrací a zůstane tak účastníkovi na osobním penzijním účtu,“ sdělila v pátek Právu Kateřina Vaidišová z tiskového oddělení ministerstva.

Podle Kneeové jsou výhodou doplňkového penzijního spoření nulové vstupní poplatky a nižší management fee, tedy poplatky za správu účtu.

„Jde o kvalitní spořicí produkt se státní podporou. Důležité je také zodpovědné hledisko každého klienta a nutnost zajištění se na budoucnost. A kdy jindy začít než v dětství. Čím déle spoříte, tím vyšší částku můžete naspořit, aniž byste ukládali vysokou částku. Dětem navíc může přispívat kdokoliv z rodiny,“ upozornil Patrik Madle z ČSOB Penzijní společnosti. Alternativou k tomuto penzijnímu produktu pro děti je zejména stavební spoření s šestiletým spořicím cyklem, na který rovněž přispívá stát.

Více než polovina z 27 účastnických fondů loni díky vývoji akciových trhů překonala svou výkonností inflaci, která činila 0,7 procenta. Naopak šest účastnických fondů skončilo v záporných hodnotách. Od počátku doplňkového penzijního spoření jsou ale výsledky všech fondů v kladných číslech.

 

Zdroj: Právo, 25.3.2017, rubrika: Rodinné finance, str. 18

×