Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Svět roste. Jak na tom vydělat?

05.10.2017

Od světové hospodářské krize uplynulo už téměř deset let. Je až s podivem, jak je dnes svět okolo nás v kondici. I přes řadu problémů zažívá každý z klíčových hráčů ekonomický růst. Na straně vyspělých zemí jsou to USA, Evropská unie a Japonsko, zástupce rozvíjejících se zemí reprezentují Čína, Indie a Rusko.

Rostoucí objem mezinárodního obchodu ukazuje, že se svět poprvé od roku 2009 nachází v synchronním růstovém cyklu. Těží z toho především otevřené proexportní ekonomiky, jako je Česká republika. Díky okolnímu dění máme rekordní tempo růstu HDP a nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii.

I přesto je ale nutné se dívat na budoucnost realisticky. Některé trhy jsou pro investory příliš drahé a vyplatí se držet se od nich dále. Platí to především pro americké akcie. Na straně dluhopisů jsou nadále klíčové kroky centrálních bank. Americký Fed se začne zbavovat obligací získaných v rámci programu odkupu aktiv a ECB bude nákup dluhopisů zpomalovat. Spolu s rostoucími úrokovými sazbami se to nepříznivě projeví na cenách.

Aktuálně se tak pro investory jeví atraktivními zejména evropské akcie, korporátní dluhopisy a komodity. To jsou aktiva s největším potenciálem těžit ze současného globálního synchronního ekonomického růstu.

Autor: Jan Macek, Analytik produktového oddělení Swiss Life Select

Scan článku

Líbí se Vám článek? Sdílejte!

×