Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

U akcií v USA je namístě optimismus

11.01.2017

Loňský rok byl pro akciové investory jízdou na horské dráze. Akciový index newyorské burzy Dow Jones se pohyboval od desetiprocentní ztráty v únoru až po čtrnáctiprocentní zisk v prosinci. Největším faktorem růstu byl analytikům navzdory Donald Trump.

original

Co u amerických akcií čekat letos? Je přešlapování indexu Dow Jones pod 20 tisíci body jen nadechnutím před velkou jízdou, nebo začíná korekce? Osobně jsem pro mírný optimismus. Americká ekonomika dostane impulz v podobě snižování daní a zvyšování státních výdajů. Hrozbou je však neuřízená inflace, která téměř jistě překročí současný inflační cíl americké centrální banky, a také růst zadlužení.

To už nyní tlačí výnosy dluhopisů vzhůru. Fed má však v ruce bezpečnostní pojistku zvyšování úrokových sazeb. Letos očekávaná tři zvyšování po 0,25 bodu jsou neutrálním scénářem. Pokud by ekonomika nezareagovala na zvýšené vládní výdaje, může zůstat jen u jednoho navýšení na konci prvního čtvrtletí.

Jsem ale optimistický a nedivil bych se, pokud by naopak Fed musel být při navyšování akčnější. Nezbývá než doufat, že podobný vývoj bude následovat také v Evropě. Ta se však letos bude potýkat s politickými výzvami, jejichž ekonomický dopad je zatím příliš složité odhadovat.

Autor: Jan Macek, analytik společnosti Swiss Life Select
Zdroj: Hospodářské noviny, str. 17, 11. 1. 2017

Líbí se Vám článek? Sdílejte!

×