Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Jan Macek: Čína a její role v investicích

09.02.2018

Příští recese v duchu "made in China"? Zatím ne, i když jistá rizika tu jsou. Čínské cenné papíry jsou proto vhodným okrajovým doplňkem dynamického investičního portfolia. Experti jako příští možný zdroj případné ekonomické recese a trvalý zdroj nejistoty často uvádějí Čínu. Druhá největší ekonomika světa již dávno nedosahuje dvouciferného tempa růstu HDP jako na začátku tisíciletí. Trend je jasně klesající.

Diskutovaným tématem posledních dvou let bylo, zda nás čeká měkké, či tvrdé přistání na ekonomické dno. Měkké, tedy postupné zpomalování, bychom zvládli. Tvrdé by bylo pro globální ekonomiku šok. Proti druhému scénáři stojí loňský výsledek. Tempo růstu HDP (6,9 procenta) překonalo vládní cíl a bylo vyšší než v roce 2016.

Klíčem růstu byl sektor služeb, který rostl tempem 8,2 procenta. "Nová ekonomika" charakterizující čínskou tržní transformaci od exportní ke spotřební ekonomice kompenzuje postupné zpomalování "staré ekonomiky". Tu charakterizuje například těžký průmysl, který ale rostl tempem 6,6 procenta. Neznamená to však, že je čínská ekonomika v bezpečí. Vysoký státní dluh a nafouknutý realitní sektor jsou dva hlavní rizikové faktory, jejichž váha se nezmenšuje.

Čína je stále rozvíjející se ekonomikou a jako k takové k ní musíme přistupovat. Jde určitě o vhodný minoritní doplněk dynamického investičního portfolia. Určitě by ale neměla být klíčovým kamenem pro důchodový investiční plán.

Autor: Jan Macek, analytik Swiss Life Select

×