Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Jan Macek: Divoká jízda světových akcií

22.03.2018

Snad každý investor se zabývá tím, zda je akciový závod u konce. Současný pokles, ať už jej označíme za technickou korekci nebo psychologickou reakci, vnímá analytik Jan Macek jako vhodnou investiční příležitost.

Otázkou dne je, jestli je akciový závod u konce. Při pohledu na propad na světových trzích v posledních týdnech se tím zabývá snad každý investor. Odpověď je podle mého zbytečné hledat, nezná ji nikdo. Nebo alespoň ne dost přesně, aby byla k užitku.

Víme, že roste inflace a úrokové sazby. Ekonomika šlape a máme rekordní míru nezaměstnanosti. Paradoxně i to je důvod spuštění prodejů ze začátku února. Za ním stály obavy z rychlého navyšování úrokových sazeb v USA a dopadu na ziskovost firem. To jsou však jen dohady.

Ve skutečnosti nelze poukázat na systémový jev nebo strukturální problém, který by měl být spouštěčem další recese. Ano, obří zadlužení států přetrvává, tempo růstu HDP není všude oslnivé, neroste produktivita práce a tak dále. I přesto si troufám tvrdit, že na pokraji recese nestojíme.

Současný pokles, ať už jej označíme za technickou korekci nebo psychologickou reakci, vnímám jako vhodnou investiční příležitost. Mnozí ji využili a "nakoupili ve slevě". Ti ostatní si alespoň připomněli, že kolísavost k investování patří. Lidská mysl má úžasný sklon k zapomínání, což je v tomto případě docela škoda.

Není ale vyloučeno, že návrat kolísavosti trhů na sebe další šance nenechá dlouho čekat. Nepropásněte ji.

Autor: Jan Macek, analytik Swiss Life Select

×