Druhé čtvrtletí bylo pro českého fondového investora znovu úspěšné. V průměru vydělal 0,4 %, a přestože se tento zisk nedá poměřit s předchozím čtvrtletím, rok 2019 se zatím řadí mezi ty investičně úspěšné.

Většina fondů v Indexu českého investora byla, podobně jako v prvním čtvrtletí, v zisku. Pouze čtyři fondy skončily v druhém čtvrtletí hůře, než ho začaly. Dařilo se většině investičních aktiv včetně zlata. Na své si tak přišli jak konzervativní, tak i dynamičtí čeští investoři. Trhům pomohly centrální banky v Evropě i v USA, negativní vliv na výnosy měla naopak politika amerického prezidenta vůči Číně.

graf-index

Zdroj: CII750, Swiss Life Select a Thomson Reuters

„Pro investice je souhra současných tržních a ekonomických událostí příznivá. Globální napětí a slábnoucí inflace znamená změnu přístupu centrálních bankéřů, kteří jsou nyní dokonce ochotní uvažovat o snižování úrokových sazeb. Hnací motor kapitálových trhů v prvním čtvrtletí letošního roku jim nadále pomáhá, a přestože ekonomický růst ochlazuje, kapitálové trhy si z toho nic nedělají,“ vysvětluje Michael Holec, hlavní analytik poradenské společnosti Swiss Life Select.

Plné znění tiskové zprávy naleznete v příloze.