Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Cynthia Mathezová: ani invalidní vozík jí nezabránil přijímat samostatná a svobodná rozhodnutí

26.03.2018

RS. Právě tahle dvě písmenka převrátila Cynthii Mathezové život vzhůru nohama. Přestože ji roztroušená skleróza upoutala na invalidní vozík, byla rozhodnutá, že nenechá tuto nemoc, aby jí určovala, jak má žít.

Cynthia Mathezová vedla odjakživa aktivní život „rebelky“, jak sama říká. Jezdila závodními auty, trénovala džudo, byla úspěšná ve své práci a měla velké sny. Představovala si, jak jednou bude mít vlastní rodinu. Pak však přišla bolest.

Cynthia Mathezová přestala cítit vlastní nohy a celé její tělo prostoupila palčivá bolest. Její diagnóza zněla: roztroušená skleróza (RS). V té době jí bylo 24 let. Zpočátku vůbec netušila, co roztroušená skleróza vlastně je. „Lékaři mi dali několik knih a to bylo vše,“ říká. Toto onemocnění dnes popisuje takto: „Nervy v těle jsou jako elektrický kabel v ochranném krytu. Moje nemoc naruší tento ochranný kryt a poškodí kabel, takže elektřina nadále nemůže správně proudit.“

Para-badminton: sport jí změnil život

Je tomu už osm let, co je Cynthia Mathezová upoutána na invalidní vozík a žije s roztroušenou sklerózou. Během této doby se její nemoc projevovala tak, že měla stále pocit, jako by měla chřipku, a sotva cítila své ruce. Protože však i nadále zůstala v srdci „rebelkou“, nedokázala si představit, že by jí nemoc měla diktovat, jak má žít. Vzala tedy svůj osud do vlastních rukou a objevila novou vášeň: para-badminton. Přestože ji její lékaři zrazovali od tohoto sportu, při kterém jsou ve velké míře využívány kognitivní funkce a při němž je třeba intenzivně používat ruce, pravidelně jej hraje. Dokonce se jí podařilo stát se členkou švýcarského národního týmu.

Zlepšila si tak kvalitu svého života. Má opět životní cíle a podařilo se jí rozšířit svoji síť sociálních kontaktů. Dokonce má nyní nad svýma rukama lepší kontrolu. Sport jí zcela změnil život, jak říká. Cynthia Mathezová cestuje na mezinárodní turnaje a byla nedávno v Jižní Koreji. Akceptuje těžkosti, které jí přináší cestování. Koneckonců: „Sport si ode mě vyžaduje spoustu energie, ale také mě spoustou energie nabíjí.“

Líbí se Vám článek? Sdílejte!

Série video medailonků s podtitulem: „Život podle vlastních představ“

Společnost Swiss Life věnuje v roce 2018 řadu medailonků 12 lidem, v jejichž životě hraje život podle vlastních představ důležitou roli. S návrhy na jednotlivá témata přicházejí zaměstnanci skupiny Swiss Life. Život podle vlastních představ představuje samotnou podstatu činnosti naší společnosti Swiss Life. Směr, jakým se životy jednotlivých lidí ubírají, může být leckdy křivolaký, ale co se týče finančního zajištění a krytí rizik, jsou jejich potřeby a očekávání do značné míry podobné. Prostřednictvím produktů a řešení, které nabízíme, podporujeme lidi, aby mohli mít co největší kontrolu nad svým životem. Právě to představuje základ úspěchu naší společnosti za posledních 160 let – a na stejném základě budeme stavět i v budoucnu.

×