Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Delší život podle našich představ? Za osmnáct tisíc měsíčně

18.01.2017

I v závěrečných letech svých životů chceme zůstat naprosto nezávislí na ostatních. Fyzicky, psychicky i finančně. Děláme pro to ale jen málo.

Spokojený život podle našich přání není samozřejmostí – a neplatí to ani v důchodu. Pro jeho klidné prostředí potřebujeme především fyzické zdraví. „Toto přesvědčení nevychází jen ze známého ‚hlavně to zdravíčko‘. Právě fyzický stav nás v pokročilém věku limituje nejvíce. Ohrožuje totiž naši nezávislost na ostatních. A ta je pro většinu lidí zásadní. Ostatně právě se zdravotními hendikepy se setkáváme v běžném životě velice často a jsou často viditelné na první pohled,“ popisuje Petr Soukup, sociolog z Fakulty sociálních věd pražské Univerzity Karlovy. Některé moderní definice stáří tak namísto konkrétního věku počítají jak je člověk zdravý, obdobně se hovoří o fyzickém a mentálním stáří.
original

V závěsu je potřeba mít dostatek financí nebo třeba vhodné bydlení. Naopak vzdělání nebo přístup k informacím nás příliš nezajímá. V ostatních státech jsou přitom poslední zmíněné fenomény zásadní.  „Vzdělání Češi bohužel dlouhodobě podceňují (i když se situace zlepšuje), přístup k informacím zase v době internetu možná berou za samozřejmost,“ doplňuje Soukup.

original

Tomu odpovídá i naše příprava na stáří. Pro většinu lidí znamená dvě věci: žít zdravěji a pečovat o vztahy s rodinou. Naopak finance často spíše podceňujeme. A to přestože tušíme, že stát na důchody v budoucnu mít nebude. „I ti, kteří se na důchod finanční připravují, obvykle spoří málo. Variant je víc a výběr té správné by měl mít na starosti vždy odborník. Přirozeně se ale nabízí penzijní fondy. Průměrný Čech do nich ukládá zhruba 600 korun měsíčně. Na významný příspěvek k důchodu by ale bylo potřeba až třikrát víc,“ varuje Anežka Kneeová, penzijní analytička Swiss Life Select.

Měsíční důchod, který bychom přitom rádi měli, ale není nijak nízký. Tři čtvrtiny z nás by rádi dostávali alespoň čtrnáct tisíc měsíčně. Průměrná částka se pak šplhá dokonce k osmnácti tisícům. Podle dat Českého statistického úřadu přitom současní důchodci berou jen kolem 11 tisíc korun. „Představy Čechů o výšce svého příjmu ve stáří jsou možná střízlivější, než bychom čekali. K současné výši státních důchodů však mají pořád daleko,“ říká Kneeová.

Obecně lze říci, že lidé s příjmy přesahujícími 20 tisíc korun s vyššími příjmy mají střízlivé očekávání a v důchodu očekávají jejich jistý propad. K současnému poměru mezd a důchodů se ale dostávají až skutečně vysokopříjmové skupiny obyvatel. Lidé s nízkými příjmy by navíc očekávali, že jejich důchod bude výrazně vyšší než jejich současná čistá mzda. Takové přání ale bohužel může naplnit snad jen výhra v loterii nebo velké dědictví. Nebo správné finanční plánování.

Líbí se Vám článek? Sdílejte!

17 812 Kč
výška ideálního průměrného důchodu
×