Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Deset inovací pro větší nezávislost ve stáří

21.08.2017

„Internet věcí“ stále více mění náš každodenní život. Během příštích tří let bude podle expertů více než 20 miliard síťových zařízení, senzorů a služeb on-line. Deset inovací, které usnadní nezávislý život ve stáří.

original

1. Doručovací roboti

V experimentálních městech se již pohybují po chodnících a v některých hotelích již zvoní na dveře pokojů: malí a praktičtí doručovací roboti pro takzvanou „poslední míli“. S nezávislými pomocníky od firem jako Starship nebo Marble doručují supermarkety potraviny. Celkem praktické, právě i pro starší lidi, kteří již nejsou tak pohybliví. Vynést nákupní tašky do třetího podlaží sice ještě elektroničtí asistenti nezvládnou, ale i na tom vědci pracují – první prototypy již existují.

original

2. Partnerští roboti

V tovární hale toho roboti hodně zastanou a na chodníku už je taky potkáte. Jen domácí práce, ty ještě zvládají těžce. Důvodem je to, že zjevně jednoduché úkoly jako prostírání stolu, utírání nádobí nebo skládání prádla jsou ve skutečnosti neuvěřitelně složité a variabilní. Firmy jako Toyota a Panasonic proto intenzivně pracují na takzvaných partnerských robotech, určených zejména pro ty, kdo žijí sami. Dají jim ten pocit, že i v single domácnosti mají nějakého kontaktního partnera.

original

3. Off-road chodítko

V iHomeLab Vysoké školy v Lucernu vyvíjejí inženýři projekty, které usnadňují život starším lidem. Jedním z těchto pomocníků je terénní chodítko iWalkActive. Zvládne příkré svahy, schody, louky i lesní cesty a hodí se jako nákupní vozík nebo kočárek pro vnoučata. Mezi držadly je prostor pro tablet (nebo PC), ve kterém je uložen nákupní seznam. IWalkActive byl v roce 2013 zvolen ze 130 projektů z celé Evropy jako nejlepší asistenční systém pro pomoc ve stáří.

original

4. Inteligentní hůl

Jaké by to bylo, kdyby hůl zvládla nejen deficity mobility, ale i zároveň řekla svému vlastníkovi, kde se právě nachází, a v případě potřeby spustila alarm? Ztratit se je tedy s tímto pomocníkem skoro nemožné a i úzkostné duše znovu získají nové sebevědomí. Přesně takový inteligentní přístroj se zabudovaným čipem GPS a mobilní přípojkou vyvinul francouzský Start-up Dring.

original

5. Inteligentní naslouchátko

Je malý jako tužka a ještě píše akustickou historii – to je Roger Pen z Phonaku. Ve své schránce ukrývá mikrofon, který umožňuje lidem se slabým sluchem komunikaci v hlučném prostředí a na větší vzdálenost. Nabízí plně automatizovaná nastavení a dá se použít jako samostatně stojící mikrofon nebo propojit s jinými přenosnými mikrofony. Špatně slyšící lidé mohou díky bluetooth bezdrátově připojit i svůj mobilní telefon, televizi a multimediální zařízení.

original

6. Chytré krabičky na léky

Vzal jsem si už léky, nebo ne? Se síťově připojenými krabičkami na léky – jako jsou ty od MedQ – patří tato otázka již minulosti. Chytré zásobníky vědí, kdy je třeba si vzít další dávku, kdy je balení prázdné a kdy musí být vystaven nový recept. Umí na to upozornit nejen své majitele, ale i další osoby. To zlepšuje úspěšnost léčby a snižuje výdaje na zdraví.

original

7. Spací pásek

Dobrý a hluboký spánek je velmi důležitý, právě s přibývajícím věkem. Proto jsou sledování a optimalizace spánku považovány za jeden ze segmentů internetu věcí, který prožívá svůj boom a do kterého plynou značné investice. Pásek na čelo, navržený švýcarským návrhářem start-upu Rhytm, měří mozkové vlny, hraje vhodnou hudbu a má pomocí vyhodnocení přes aplikace pomáhat zlepšovat hluboký spánek a vyvinout lepší spací návyky. Počítání oveček tak brzy nebude potřeba.

original

8. Autonomní vozidla

Robo taxíky jsou dobrým řešením v případech, kdy je jízda autem ze zdravotních důvodů, jako je třeba slabý zrak, nemožná nebo hrozí nějaké jiné nebezpečí. Firmy jako Google-Spinoff Waymo vyvíjejí autonomní vozidla, která budou moci v nejbližší budoucnosti nabídnout samostatnou a cenově dostupnou mobilitu, ať již jako individuální taxi, nebo vozový park. Dopravní prostředek se potom dá jedním kliknutím nebo jednoduchým hlasovým příkazem objednat přímo před dveře.

original

9. Jazykoví asistenti

Nezáleží na tom, zda se jmenuje Alexa, nebo Siri: Virtuální asistenti, kteří poslouchají a umějí mluvit, udržují kontakt se zbytkem světa. Plní seniorům různá přání – od předčítání zpráv nebo celé knihy až po načtení osobního tramvajového jízdního řádu nebo volání známým. Všudypřítomný jazykový asistent nabízí prakticky nekonečnou paletu informací. První pečovatelské domy již experimentálně dávají přístroje do každého pokoje.

original

10. Síťově připojené rámečky na fotografie

Pomůcka proti stesku: Rámečky s WiFi připojením od poskytovatelů, jako je Ceiva. Místo posílání fotek z dovolené poštou nebo e-mailem nahraje rodina aktuální fotogalerii přímo do přístroje v obývacím pokoji příbuzenstva. Tak je možné zůstat v kontaktu, i když jsou prarodiče od vnoučat vzdáleni tisíce kilometrů, protože je možná jejich nohy již tak daleko neunesou. S kamerou a mikrofonem se z připojeného rámečku stává komplexní digitální asistent.

Líbí se Vám článek? Sdílejte!

×