Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

„Dlužím tátovi dvě eura“

14.12.2018

Nakolik důležité jsou pro děti peníze? Na co si šetří? Za co nejvíce utrácejí? Tři děti ze tří zemí povídají o kapesném, velkých přáních a o tom, od koho peníze dostávají.

original

Salim, 8 let, Heidelberg, Německo

„Tatínek mi často zapomíná dát kapesné, ale já nikdy nezapomenu si mu o ně říct“

Salime, jak velké kapesné dostáváš?
Tři eura každou neděli – jedno do každého prasátka.

Máš tři prasátka?
Ano. Jedno se jmenuje „Utrácecí“, do kterého dávám peníze, které pak utratím, druhé se jmenuje „Spořicí“ – to používám na spoření a třetí se jmenuje „Darovací“ – do něj dávám peníze, které pak daruji.

Kolik už máš v tom „Spořicím“?
21 eur – bohužel to není žádná sláva, protože jsem ho začal používat teprve nedávno. Šetřím si na stavebnici lego „Hvězda smrti“, která ale stojí 500 eur.

Kolik už máš v těch dvou ostatních prasátkách?
Bohužel jenom devět eur ve „Utrácecím“ a 25 eur v „Darovacím“.

Na co potřebuješ to „Utrácecí“?
Vždy čekám, až je pěkně plné a pak jdu do hračkářství, abych se podíval, co tam mají pěkného. Obvykle si koupím nějakou hračku značky Lego; naposledy jsem si koupil drahou stavebnici Ninjago, proto v něm mám teď tak málo. Na jaře pak hodně utrácím za samolepky Panini.

A co sladkosti?
Ne, ty rád nemám.

Přijdou ti tři eura jako dostatečné kapesné?
Každý rok dostávám o 50 centů víc, jsem s tím spokojený.

Dostávají všechny děti ve vaší škole kapesné?
Ne, většina z nich žádné nedostává. I pro mě je to něco relativně nového: zatím kapesné dostávám asi rok a ze začátku to bylo dokonce o něco méně. Mé sestře je pět a nedávno řekla, že až jí bude šest, chtěla by dostávat 50 centů týdně.

Zdá se ti, že je to tak v pořádku?
Dokážu si představit, že mi možná bude trochu závidět moje tři prasátka. Já si však myslím, že je trochu nefér, že by měla dostávat kapesné už v šesti letech. Koneckonců jsem je sám začal dostávat až v sedmi letech.

Kdo ti dává peníze?
Normálně taťka, ale často na to zapomene. Já na to pochopitelně nezapomenu nikdy. Dokonce pro to máme zvláštní symbol v kalendáři.

Nakolik jsou pro tebe peníze důležité?
Málokdy o tom přemýšlím, ale když někdo řekne slovo „hračkářství“, najednou si to zase uvědomím a peníze pro mě začnou být opět důležité.

original

Anuk Steffen, 13 let, Chur, Švýcarsko

„Moc toho nenašetřím“

Anuk, jak velké kapesné dostáváš?
55 franků měsíčně (48 eur – redakční poznámka). Nedávno mi začali moji rodiče posílat peníze na můj účet pro juniory, ke kterému mám vlastní bankovní kartu. Nakládat s elektronickými penězi není tak snadné, jako je tomu u bankovek a mincí. Nelze je chytit do rukou, a proto nad nimi má člověk o něco menší kontrolu.

Dostáváš zaplaceno za domácí práce, jako je sečení trávníku nebo odklízení sněhu?
Ne. Je normální, že by děti měly doma pomáhat. To samé platí i o dobrých známkách ve škole. Přišlo by mi divné, kdybych za to měla dostávat peníze.

Vyděláváš si peníze nějakým jiným způsobem?
Někdy hlídám děti. A nedávno jsem se přihlásila jako pomocnice při potahování svíček v domě mládeže. Doufám, že tuto práci dostanu.

Za co nejčastěji utrácíš peníze?
Za dekorace. Každých pár týdnů provádím novou výzdobu svého pokoje. A někdy si koupím něco pěkného na sebe.

Máš dovoleno kupovat si, co chceš?
Obecně řečeno, ano. Moji rodiče by mi do toho chtěli mluvit pouze tehdy, pokud by se jednalo o technická zařízení, jako je například mobilní telefon.

Na co si šetříš?
Moc toho nenašetřím. Větší věci si raději přeji k narozeninám nebo k Vánocům.

Už jsi někdy darovala peníze?
Já sama ne, ale moji rodiče ano. Velmi často nacházíme ve schránce dopisy žádající o příspěvek na dobročinné účely a někdy společně diskutujeme o tom, komu bychom měli darem přispět.

Když ti bylo devět, hrála jsi hlavní roli v kasovním trháku „Heidi“. Vydělala sis hodně touto rolí?
Vlastně ani přesně nevím. Můj honorář je na spořicím účtu, ke kterému budu mít přístup až v 18 letech.

Ještě pořád hraješ ve filmech?
Na jaře se zúčastním natáčení filmu „Pig Heart“ v Mnichově. Hraji dívku trpící srdeční chorobou, která bojuje o život. Jedná se o absolventský film na filmové škole, takže je v tomto případě všechno daleko menší než u „Heidi“.

Je to jiný pocit, když si vyděláváš vlastní peníze?
Ano, je to lepší pocit, protože jsem je nedostala jen tak.

Nakolik jsou pro tebe peníze důležité?
Nijak zvlášť. Mám mnohem raději jiné věci než nakupování. Ale je rozhodně dobré mít jich dostatek. Koneckonců jak se říká: peníze hýbou světem.

Chtěla bys dostávat větší kapesné?
Ne. Mám vše, co potřebuji.

original

Alicia, 11 let, Nantes, Francie

„Spousta mých přátel nedostává žádné kapesné“

Alicio, jak velké kapesné dostáváš?
Každý druhý víkend, když se vidím se svým tatínkem, dostávám dvě eura. Obvykle mi peníze dává v sobotu, ale někdy na to zapomeneme a doženeme to v neděli. Peníze si šetřím v autíčku, které je modelem anglického autobusu a slouží jako prasátko.

Kolik v něm máš peněz?
Bohužel vůbec nic. Abych byla upřímná, dlužím taťkovi dvě eura, protože jsem si včera koupila knížku na hraní. Vrátím mu to za dva týdny. Mám ještě jedno prasátko, kam si dávám peníze od maminky. V tom je už asi 150 eur, které jsem dostala na Vánoce a k narozeninám.

Už víš, co si za ně koupíš?
Mým dlouhodobým cílem je pořídit si herní konzoli Nintendo Switch, ale ta stojí 300 eur, takže si na ni budu muset ještě nějaký čas počkat.

Co je ta nejdražší věc, kterou sis kdy koupila?
Myslím, že to bylo surfovací prkno za 20 eur. Žijeme na pobřeží Atlantického oceánu a ráda si hraji v moři, i když je relativně chladné a obvykle musím mít na sobě neoprenovou kombinézu.

Dostáváš každý rok o něco větší kapesné než v tom přechozím?
Loni jsem dostávala jedno euro a teď, když jsem na střední škole, dostávám dvě eura. Myslím, že to tak zůstane i příští rok.

Jsi s tím spokojená?
Velice. Spousta mých přátel nedostává žádné kapesné a ani nevědí, že já je dostávám.

Kupuješ si někdy sladkosti?
Ano, mojí nejoblíbenější sladkostí je krokodýl, který stojí 50 centů.

Nakolik jsou pro tebe peníze důležité?
Dost důležité. Uvědomila jsem si to nedávno, když jsem ztratila pětieurovou bankovku a byla pak velice smutná.

Co bys udělala, kdybys měla spoustu peněz?
Jela bych na cestu kolem světa! Je to můj velký sen. Už jsem byla na několika zahraničních cestách a ráda bych jela na další.

×