Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

„Útěk je také formou sebeurčení“

22.11.2018

Švýcarská právnička Carla del Ponte strávila téměř celý svůj život bojem za lidská práva. V poslední době vyšetřovala konflikt v Sýrii – nadarmo, jak říká. V tomto rozhovoru vysvětluje, co na ni nejvíce zapůsobilo a co sebeurčení znamená pro lidi ve válečné situaci.

original

Foto: Keystone

Carlo, celá desetiletí se zasazujete o lidská práva. Nakolik důležité je sebeurčení pro lidi ve válečných oblastech?
Je velmi obtížné vést normální život ve válečné zóně, obzvláště z důvodu, že lidé jsou zde vystaveni porušování lidských práv. Lidé se přesto snaží o svém životě v co největší míře sami rozhodovat. Například tím, že spousta lidí ze Sýrie uprchla. To je také určitý druh sebeurčení – i když jsou lidé donuceni uprchnout, aby si zachránili holé životy.

Ve své nedávno vydané knize za to činíte zodpovědnou OSN. Proč?
Strávila jsem více než pět let ve vyšetřovací komisi pro Sýrii. Náš úkol byl obtížný, protože jsme mohli vyšetřovat pouze závažná porušení lidských práv, ale ne ty, kteří za ně byli zodpovědní. Chtěli jsme, aby Rada bezpečnosti OSN přijala rozhodnutí, abychom mohli tyto kauzy řešit u mezinárodního tribunálu. To by obětem přineslo spravedlnost. Avšak nic se nestalo. Proto jsem na protest z této komise vystoupila. Dodnes nejsou viníci v Sýrii vyšetřováni a hnáni k odpovědnosti. Nikdo se nesnaží sjednat spravedlnost za tyto zločiny.

 

original

Foto: Keystone

Byla jste vrchní žalobkyní v tribunálech pro Jugoslávii a Rwandu. V čem se liší situace v Sýrii?
Hlavní rozdíl tkví v tom, že byl ustaven tribunál pro Jugoslávii a Rwandu. Byli jsme tedy schopni dožadovat se spravedlnosti pro oběti. Naopak v Sýrii není vůbec nic. Jsme svědky toho, že se na obou stranách téměř každý den páchají zločiny, ale není zde ustaven žádný tribunál.

Co na vás nejvíce zapůsobilo ohledně konfliktu v Sýrii?
Tisíce mrtvých dětí. Děti ve věku 12 let i mladší, jsou nuceny zapojit se do tohoto konfliktu a v důsledku toho jsou zabíjeny. Mnoho dětí také zahynulo kvůli tomu, že jejich vesnice byly bombardovány nebo když se snažily uprchnout před tímto konfliktem. A to je naprosto otřesné.

Opustila jste Sýrii a vrátila se do Švýcarska. Jaké jsou vaše plány do budoucna? Představa poklidného důchodu se k vám nějak nehodí.
Před rokem jsem vystoupila z komise pro Sýrii a napsala tuto knihu, abych se vyrovnala se svou frustrací. Doufám, že si ji lidé přečtou, neboť je zcela pravdivá. A už je to velmi dlouhá doba, co naposledy někdo přinesl čirou pravdu o konfliktu v Sýrii. Nyní by byla také vhodná chvíle k tomu, abych vedla klidnější život. Jsem babičkou a této roli bych se mohla více věnovat. Péče o malé děti si vyžaduje spoustu energie a ta mi rozhodně nechybí.

Líbí se Vám článek? Sdílejte!

O Carle del Ponte

Carla del Ponte je švýcarská právnička a diplomatka. Mezinárodní věhlas získala jako švýcarská generální prokurátorka, když byla jmenována na pozici vrchní žalobkyně Mezinárodního trestního soudu v Haagu. Vyšetřovala válečné zločiny v bývalé Jugoslávii a Rwandě, které se odehrály mezi lety 1999 až 2007. Carla del Ponte byla v letech 2011 až 2017 členkou komise UNHCHR, když vyšetřovala porušování lidských práv v občanské válce v Sýrii.

×