Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Padesátka je nová padesátka

08.06.2018

Stále přibývá online platforem určených pro ženy po padesátce, jakou je např. VivaFifty.com. Se zakladatelkou a výkonnou ředitelkou Lorraine C. Ladishovou jsme si povídali o její motivaci, která ji vedla k založení této komunity, kulturních rozdílech v uvažování a chování žen a také o novém pohledu, který na otázku věku mají dámy ze silných ročníků.

original

Jak jste přišla k nápadu spustit portál Viva Fifty?
Během hospodářské krize v USA na přelomu let 2008/2009 jsem přišla úplně o všechno – manželství, zdroj příjmů a úspory. Ve věku 45 let jsem zůstala sama se svými dvěma malými dětmi, byla jsem odkázána na sociální dávky a musela začít zase od píky. Znovu jsem se pustila do psaní a s úspěchem jsem svoji tvorbu začala publikovat na internetu. I v mém osobním životě se mi opět začalo dařit. Ve věku 50 let jsem zažila svůj nejoslnivější návrat na výsluní za celou svou kariéru a provdala jsem se za svoji životní lásku, shodou okolností také spisovatele, se kterým jsem založila harmonickou rodinu. Pracovala jsem na volné noze jako šéfredaktorka digitální publikace určené pro maminky hispánského původu. Řekla jsem si, že padesátka je vhodnou dobou na to, abych si konečně začala plnit své vlastní sny. A tak se zrodil portál VivaFifty.com.

Jaké jsou vaše hlavní cíle?
Dělám to, protože jsem smutná, když vidím, jak ženy zbytečně ztrácí čas a energii tím, že se trápí kvůli svému věku. Na začátku se jednalo o platformu, která měla ženám po padesátce dodávat sílu a inspiraci pomocí článků publikovaných v angličtině a španělštině, neboť mám jak španělské, tak také americké kořeny. Pak jsem si uvědomila, že mladší ženy mě sledují také na dalších platformách, jako např. Instagram, protože zveřejňuji fotky, na kterých cvičím jógu, byť už jsem padesátnice. Říkají mi, že jsem jim pomohla zahnat jejich strach z příchodu čtyřicítky nebo padesátky, z čehož mám obrovskou radost. Mým současným posláním je dodávat sílu a inspirovat ženy starší 35 let, což je věk, ve kterém se u žen začíná mluvit o „geriatrických těhotenstvích“. Prodělala jsem dvě taková těhotenství a nevyskytly se při nich žádné komplikace.

Vaše komunita se rozrostla raketovým tempem. Proč?
Mám úzce semknutý tým, ve kterém jsou autoři článků, správci sociálních sítí a obchodní manažer. Domnívám se, že jediným tajemstvím našeho rychlého růstu je, že se snažíme sdílet pouze takový obsah, se kterým se naše čtenářky dokážou identifikovat. Obsah našich článků psaných v angličtině a španělštině se liší, protože ženy pocházející z rozdílných kulturních prostředí, ve kterých se mluví jiným jazykem, hledají něco jiného, co je zajímá. Čtenářky španělsky psaných článků se hlavně chtějí utvrdit v tom, že i po čtyřicítce mohou ve svém životě dosáhnout něčeho významného! Čtenářky článků v angličtině se více zajímají o eseje, v nichž ostatní ženy sdělují své zkušenosti s tím, jak se vypořádávají se změnami, které život přináší.

Každý týden zveřejňujete nové články a příspěvky pojednávající o zdraví, vztazích nebo finančním plánování. Jaká témata jsou pro dámy nejzajímavější?
Co se týče článků ve španělštině, největší oblibě se těší vše, co se týká vztahů, udržování dobré tělesné kondice, vypořádání se s hormonálními změnami a podobně. U článků v angličtině jsou nejpopulárnější ty, které pojednávají o fitness, zdraví a cestování. Otázky financí a zaměstnání jsou oblíbené v obou jazycích.

O čem ženy sní a čeho se naopak obávají?
Co se týče vztahu, chtějí vědět, kdy nadešel čas pro jeho ukončení, pokud jejich manželství trvá již dlouho a dávno vyhaslo. Také chtějí vědět, jak znovu najít lásku. Stále oblíbenější volbou je ve středním věku podnikat. V otázkách financí vždy způsobuje velké obavy spoření na důchod, ale stejně tak i vše, co je spojené s nástupem dětí na vysokou školu.

Píšete: „Padesátka není nová třicítka, ale nová padesátka.“ Proč je pro vás tak důležité to zdůraznit?
Kdyby padesátka byla nová třicítka, tak bych měla další dítě. Moje životní pojištění by nebylo tak drahé a nepotřebovala bych kolonoskopii. Neprocházela bych menopauzou. Věk není pouhým číslem, ale přesto jsem silně přesvědčena o tom, že nesmíme tomuto číslu dovolit, aby nám diktovalo, co můžeme dělat a co ne, ale samozřejmě to zase nesmíme úplně přehánět.

Dívá se vaše generace na věk jinak?
Je to možné, protože víme, že se v současnosti lidé dožívají vyššího věku. Třeba mojí babičce pocházející ze Španělska je 101 let! A stará se o ni především můj otec, kterému je skoro 80 let. Mně je skoro 55 let a mám také vlastní potomky ve věku 17, 15 a 14 roků. Pracuji stejně nebo i více, než když jsem byla mladší. Snažím se zůstat fit a mám do budoucna plány, které nemají nic společného s odchodem do důchodu. A nejsem v tom jediná. Nejde ani tak o to, aby člověk žil déle, což je samozřejmě pěkné, ale spíše o to, aby během let, které mu jsou vyměřeny, žil co nejvíce naplno.

Nakolik je důležité, aby ženy po padesátce rozhodovaly o vlastním životě?
Pokud sebeurčení znamená soběstačnost, pak právě to je tím nejdůležitějším. Ženy – a to ani ty starší – už nemají rády, aby byly na mužích zcela finančně závislé. Neustále se proto snaží najít vedlejší zdroj příjmů nebo ve středním věku opět začnou pracovat, pokud byly do té doby v domácnosti a věnovaly se výchově dětí.

Jak dobře jsou připraveny na odchod do důchodu?
Pokud má někdo svoji práci opravdu rád, nemyslím, že je mentálně připravený na odchod do důchodu. Z finančního hlediska je to něco jiného. Ženy dnes mohou dosáhnout středního věku a shledat, že jejich život, tak jak ho znaly, se jim zhroutil (stejně jako mně), a tak jsou nuceny začít úplně od samého začátku. Není to zrovna příjemná představa.

Co je podle vás pro ženy po padesátce největší výzvou?
Asi věková diskriminace. Je to problematické téma a výzva, která je velmi aktuální. Moje 17leté dítě si dokáže najít práci na částečný úvazek rychleji, než jakákoli osoba starší 50 let, která hledá stejnou práci. Vidím, že se tak děje každý den.

Je věková diskriminace větším problémem pro ženy než pro muže?
Myslím, že je to pro ženy horší. A neříkám to nijak zatrpkle. Je totiž faktem, že tomu tak vždy bylo. Muž s šedivými vlasy je stříbrná liška, žena s šedivými vlasy je babička. Samozřejmě si nemyslím, že je to pravda, ale jedná se o převažující stereotyp.

Spatřujete ve stárnutí žen nějaké kulturní rozdíly?
Velmi se to liší. Ani Američanky v tom nejsou zcela stejné. Starší žena žijící v San Francisku se na stárnutí dívá jinak než starší žena žijící v Kalifornii nebo na Floridě, kde jsou na každém kroku plastičtí chirurgové. Evropanky podle mě lépe přijímají starší věk – je zde větší tendence vícegeneračních domácností, s čímž se člověk v USA setká zřídkakdy. A když se podíváme na situaci v Jižní Americe, tak zjistíme, že ženy zde mají dříve pocit, že stárnou, protože mívají děti již velmi mladé.

Co vás nejvíce překvapilo u starších žen?
Nejvíce mě překvapilo, že pocit, že je člověk starý, nemá nic společného s věkem. Už některé dvacátnice se cítí staře a oproti tomu se najdou osmdesátnice, které se cítí mladě. Starší ženy se stále méně zajímají o to, co si o nich myslí ostatní, avšak také se potýkají s pocitem, že jsou pro ostatní lidi „neviditelné“. Myslím, že my ženy ze starších ročníků bychom na sebe měly více upozornit, ale ne na úkor těch mladších. Nelíbí se mi, když starší lidé viní za všechny své problémy mladé lidi. Tak to prostě je. Požádala bych je, ať si vzpomenou na doby svého mládí. Ve společnosti je dostatek místa pro všechny – mladé i staré.

Líbí se Vám článek? Sdílejte!

original

VivaFifty.com

Viva Fifty je úspěšnou online komunitou pro ženy, na které se oslavuje život po padesátce, která se vytvořila v posledních několika letech. Jedná se o dvojjazyčnou a multikulturní platformu, která staví do popředí radosti života ve středním věku. Tým blogerů a autorů přináší každý týden nové články a příspěvky týkající se mimo jiné zdraví, vztahů a finančního plánování a pořádá na sociálních sítích online diskuse. Mezi čtenáři jsou převážně ženy ve věku 30 až 60 let žijící v USA a Portoriku. Zakladatelkou a výkonnou ředitelkou Viva Fifty Media je Lorraine C. Ladishová (54). Je redaktorkou a autorkou knih se španělskými a americkými kořeny a se svou rodinou žije ve městě Sarasota na Floridě.

×