Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Společně místo samoty

08.11.2017

Sbohem, domove důchodců: staří i mladí budou v budoucnu žít pod jednou střechou. Osm forem uspořádání bydlení budoucnosti, které jsou přátelské ke všem generacím.

original

Jak budeme žít v budoucnosti? Vědci jsou tentokrát v tomto bodě jednotní:
Dnešní lidé v nejlepším věku (lidé ve věku nad 50 let) nechtějí v budoucnu jít do domova důchodců. Chtějí žít nezávisle v komunitách se společenským životem, pokud možno až do konce svého života. Ve skutečnosti se potřeby nové generace seniorů moc neliší od potřeb jejich mladších kolegů: také chtějí žít blízko centra s přístupem k zaměstnání, kultuře, sportu, školením/vzdělávacím kurzům a zdravotnickým zařízením. Výsledkem průzkumu je, že starší lidé míří do městských aglomerací. Budoucnost patří „městům, která jsou přátelská ke všem věkovým kategoriím“, jak je popisuje WHO. Novým krédem je být přátelský ke všem generacím spíše než bydlení odpovídající (staršímu) věku.

Různé architektonické charakteristiky

Rozrůstající se segment „multigeneračního bydlení“ přinesl po celém světě různé typy stavebního designu a architektonických prvků. Společenské strukturální změny, které jsou často vzdálené klasickým rodinným strukturám, postupně vyvolaly vznik nových kooperativních uspořádání spolubydlení a společného soužití. Charakteristické pro tato společenství je to, že umožňují různým věkovým skupinám, rodinám, singles i párům, žít společně v rámci jednoho stavebního komplexu, a vzájemně tak profitovat ze zvláštního druhu komunity. Mezi pozitivní vedlejší účinky tohoto fenoménu patří naplněný život ve stáří, a také úspory zdrojů, což je ku prospěchu celé společnosti.

Následujících osm mezigeneračních koncepcí by mohlo v budoucnu postupně získávat na významu.

Nové projekty Swiss Life

Nové trendy směrem k mezigeneračním rezidenčním projektům otevírají nový tržní potenciál a vyzývají k inovativním koncepcím, jak mohou potvrdit developeři společnosti Swiss life: „Mezigenerační bydlení reaguje na rostoucí potřebu. Pro rozvoj projektů to znamená bezbariérový přístup a vyvážený mix malých i velkých bytů,“ říká Gerhard Demmelmair, vedoucí portfolio managementu pro externí klienty ve společnosti Swiss Life Asset Managers. „Vyvíjíme též nové mezigenerační projekty bydlení, kde mohou starší lidé žít maximálně samostatně.“ Jedním z aktuálních příkladů ze Švýcarska je „Zentrum Bassersdorf“, kde mohou všichni nájemníci pomáhat svým starším sousedům s různými pracemi včetně úklidu nebo nákupu, a dokonce i s domácí a dlouhodobou péčí.

Klastrový byt, Berlín, Německo

Klastrové byty jsou přechodem mezi sdíleným bydlením a malým bytem. Toto uspořádání je příznivé pro sdílení maximálního společného prostoru, které zároveň umožňuje lidem stáhnout se do vlastního bytu, a je zaměřeno na seniory. V „klastru“ v rezidenčním projektu Spreefeld v Berlíně je jedenáct lidí ve věku 16 až 74 let, včetně singles, párů a rodin. Žijí v miniapartmánech, každý má svůj vlastní kuchyňský kout a koupelnu. Srdcem klastru je společná místnost s kuchyní a obývacím prostorem.

original

Mezigenerační dům s nabídkou péče – Basserdorf, Švýcarsko

Mezigenerační domy s nabídkou péče, jakým je i ten, který nedávno postavila společnost Swiss Life v Basserdorfu nedaleko letiště v Curychu, nabízejí vzkvétající alternativu ke klasickým domovům důchodců. Zentrum Basserdorf, které se nachází v centru města, je městské náměstí bez dopravního provozu, kde se nachází pavilón a dvě moderní budovy. Díky umístění v centru a blízkosti infrastruktury jsou tyto byty atraktivní pro všechny věkové skupiny. Většina bytů je bezbariérových a jsou vybaveny pro starší obyvatele. Starší nájemníci tedy mají přístup ke službám poskytovaným ve spolupráci s nedalekými pečovatelskými domy, jako je např. úklid, nákupy, Spitex (domácí péče) a dlouhodobá péče. Jde o atraktivní řešení pro seniory, kteří se tak mohou vyhnout stigmatizaci, jež je se stářím někdy spojena, a mohou zestárnout ve vlastním bytě.

original

Vertikální vesnice – čtvrť Kampung Admiralty, Singapur

Komplex budov Kampung Admiralty, který bude otevřen v roce 2018, je projektován jako ideální místo k životu pro rychle stárnoucí populaci Singapuru. Zahrnuje 100 bytů vhodných pro seniory, zdravotní středisko a lékárnu. Také jsou zde sportovní zařízení, tržiště se 43 potravinovými stánky a mateřská škola s 200 místy.  Mladí se zde běžně setkávají se staršími. „Chceme vytvořit moderní vesnici (Kampung),“ vysvětluje ministr dopravy Khaw Bun Wan. „Chceme, aby měla všechny moderní výhody, které nabízejí nejnovější technologie, ve spojení s kouzelnou atmosférou a blízkými komunitními vztahy typickými pro tradiční vesnice.“

original

Vícegenerační sdílené ubytování – Paříž, Francie

Je známo, že pro studenty je sdílení ubytování běžné, a tento koncept se nyní rozšířil na více generací (starší i mladší). V tomto domě v centru Paříže má každý byt následující kombinaci spolubydlících: učeň, student, matka samoživitelka s dítětem a senior. Spolubydlící společně vaří a zapojují se do společných aktivit. Nadace Habitat et Humanisme vidí v tomto uspořádání řešení vzrůstající izolace mladších i starších.

original

Absolventský byt - "Graddy flat" – Velká Británie, Austrálie

"Graddy flats", neboli absolventské byty, jsou novým trendem ve městech ve Velké Británii a v Austrálii, kde je ubytování drahé a kde rodinné domky většinou mají zahradu. Jde o zahradní přístavek pro mladé lidi, kteří zůstávají doma, když dostudují, a může jít o různě velké byty - od jednoduché garsoniéry s WC, až po luxusní mini byt s vlastní kuchyní. Když si děti vydělají dost na to, aby se odstěhovaly, z vysokoškolského bytu se stane „Granny home“, tedy místo pro prarodiče, kteří potřebují péči.

original

Městská vícegenerační vesnice – Atlanta, USA

„Serenbe“ v Atlantě je příkladem projektu, který je součástí nové vlny vícegeneračních vesnic v USA. Hlavní myšlenkou je vyzdvihnout v městském prostředí přínosy vesnického života, kde je téměř vše v pohodlné pěší vzdálenosti: biofarma, škola, letní kino, prostor pro cvičení jógy, ordinace lékaře. Domy jsou bezbariérové a pro každého seniora jsou dostupné přenosné přístroje k měření tlaku a pulzu. Již bylo postaveno 200 domů a cílem je vystavět jich celkem 1200,  tak aby v nich mohl žít vícegenerační mix obyvatel.

original

Mezigenerační rezidenční komunita – Winterthur, Švýcarsko

Giesserei ve Winterthuru je příkladem rozvíjejícího se trendu projektů mezigeneračního bydlení, jejichž cílem je zvýšit vzájemné pochopení mezi generacemi. V Giesserei je 155 bytů domovem tří stovek obyvatel, od miminek až po seniory. Vnitřní dvůr je navržen tak, aby se na něm obyvatelé mohli potkávat, jsou zde společné místnosti a dílny. Nájemníci sdílejí několik pokojů pro hosty a bar s vlastní knihovnou. Mezi balkony nejsou žádné dělicí zdi. Giesserei je jako malá čtvrť uvnitř města, kde se lidé mohou poznat a vstupovat do vzájemných interakcí: senioři se starají o malé děti, mladší lidé dělají nákupy pro své starší hendikepované sousedy.

original

Líbí se Vám? Sdílejte!

×