Informace o soukromí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Technologie, náš přítel pro stáří

09.02.2017

Senioři by již brzy mohli beze strachu chodit na procházku za doprovodu svého osobního dronu. Přístroj zaznamenává seniorův pohyb a v případě potřeby (dezorientace, nevolnost) zavolá záchrannou službu. Zní to možná jako sci-fi, ale podle Petera Gleissnera, viceprezidenta a ředitele společnosti Intel Corporation pro region EU, může tento způsob mobilního monitorování pozitivně přispívat k tělesnému a duševnímu zdraví starších lidí.

  • Technologický pokrok může hrát hlavní roli při podpoře starších lidí. Je důležitý pro delší samostatný život a pro udržení zdravého a aktivního životního stylu.
  • Senioři se k technologiím staví pozitivně, pokud jsou jednoduché na ovládání a pomohou vyřídit užitečné úkoly a povinnosti.
  • Sociální sítě pomáhají starším lidem, aby se cítili méně osamělí.
original

„Drony jsou praktickou technologií, která pomáhá seniorům zachovat si samostatnost,“ říká Gleissner. Ve snaze o samostatnost pak mohou seniorům pomoct i další technologie, jako jsou roboti, mobilní přístroje, datové analýzy, sociální sítě, umělá inteligence a virtuální realita.

Robot do každé domácnosti

Senioři se k technologiím pozitivně staví především tehdy, pokud jsou uživatelsky přívětivé a dokážou zvládnout užitečné úkoly a každodenní povinnosti. Společnost KOMPAÏ Robotics ve francouzském Bidartu například vyvíjí roboty, kteří pomáhají v domácnosti a při péči. Podle Vincenta Dupourqué, zakladatele a jednatele společnosti, by tak měla být ztráta samostatnosti seniorů zpomalena a kompenzována.

Třeba jejich robot Kompaï-1-Roboter, testovaný počátkem roku 2016, se svými uživateli mluví a rozumí jejich odpovědi. Dokáže připomenout čas na jídlo, čas, kdy je potřeba vzít si léky, či doporučuje cvičení a nabízí kognitivní hry k procvičování mozku.

Kromě toho robot sbírá data o zdravotním stavu seniora a při potížích rozesílá e-maily lékaři či rovnou s lékaři zprostředkovává stále populárnější videonávštěvy. Aby se ale náklady na jejich pořízení vyplatily, musejí toho roboti umět víc. Kompaï-2 je schopný provádět i fyzickou podporu.

Například doprovází seniory v pečovatelských domech do jídelny. Robot je oporou při stání či chůzi pomocí úchopu, kterého se může člověk se sníženou pohyblivostí držet. Roboti jsou testováni i v oblasti monitoringu zdraví přímo v domácím prostředí. Tak mohou starší lidé například zkrátit pobyt v nemocnici a rychleji přejít do domácí péče.

Zájem v České republice je zatím malý

Česká republika se řadí mezi velmoci ve výrobě a vývoji klasických dronů. Zájem a aktivita tuzemských firem o asistenční roboty pro domácnost ale zaostává. V oblasti vývoje asistenčního softwaru jsme na tom však již lépe. Například český start-up Oscar Senior vyvíjí grafickou nadstavbu chytrých zařízení, která z každého mobilu nebo tabletu vyrobí uživatelsky přehledné zařízení, které je vhodné třeba pro seniory.

Výzkumu a rozvoji chytrých domácností se věnuje i Fakulta informačních technologií VUT v Brně se svým projektem „BeeeOn“. Ten se soustředí na hardwarovou stránku chytrých domácností a rozvíjí systém senzorů, ukládání a analýzu dat a mobilní aplikaci, která údaje zprostředkovává běžnému uživateli.

Facebook pomáhá nebýt sám

Podle Kerry Rheinstein, viceprezidentky pro globální růst v Institutu pro výzkum spotřebního chování Foresight Factory, by mohla technologie také zabraňovat sociální izolaci „Mnoho lidí se domnívá, že kanály, jako je Facebook a Twitter, jsou jen pro mladé, ale senioři v posledních několika letech k růstu sociálních sítí významně přispěli,“ vysvětluje. I u nás sociální sítě již využívá polovina lidí ve věku nad 55 let. Vede Facebook, YouTube a Skype.

Pokročilé videotechnologie ve formě virtuální a rozšířené reality mohou starším lidem pomoci zůstat v kontaktu se svými rodinami a přáteli. „Osamělým lidem nebo těm, jejichž příbuzní bydlí příliš daleko, mohou pomoci vyrovnávat tělesné nedostatky a překonávat izolaci i přes velké vzdálenosti,“ dodává Kerry Rheinstein.

Aktuální statistiky uvádějí, že až devět z deseti lidí ve věku mezi 55 a 65 lety má doma připojení na internet. Třetina z nich pak vlastní chytrý telefon připojený k internetu. S rostoucím věkem penetrace klesá, ale i tak již dnes senioři internet využívají. Třeba k e-mailové komunikaci, sledování počasí či zpravodajství. Výzkum nazvaný „Fenomén šedesátníků“ pak poukázal na fakt, že senioři přicházejí na chuť i možnosti on-line nakupování, kterou využívají tři čtvrtiny z nich. 

„Mnoho lidí se domnívá, že kanály, jako je Facebook a Twitter, jsou jen pro mladé, ale senioři v posledních několika letech k růstu sociálních sítí významně přispěli.“
original

Kerry Rheinstein, viceprezidentka pro globální růst v Institutu pro výzkum spotřebního chování Foresight Factory

Sledujte se a zůstanete déle mladí

K lepšímu prožití stáří mohou výraznou měrou dnešním aktivním lidem pomoct různé aplikace. Například ve francouzském projektu „Data v reálném životě“ analyzují velké množství dat maratonských běžců do 55 let během běhů a po nich. „Analýza lidem ukazuje nejefektivnější stravovací a pohybové strategie, aby zůstali co nejvíce fit a žili déle,“ říká Jean-Marc Bourez, ředitel společnosti EIT Health France, která je součástí Evropského inovačního a technologického institutu (EIT) v Paříži. Klíčem je primární prevence. Nadějí pro kvalitnější staří je to, že mladší věkové kategorie mají příležitost vzít si tyto informace k srdci a na základě analýzy změnit své návyky.

Bourezova společnost sleduje také lidi ve věku 60–70 let, kdy se nejčastěji projevuje rakovina, cukrovka a vrozené srdeční choroby. „Prevencí chceme zabránit institucionalizaci a docílit toho, aby senioři mohli zůstat ve svých domovech,“ říká Bourez. Pomocí atrap budov tak zkoumají pohyb lidí se zrakovým postižením a doporučují jejich vylepšení.

Podobných technologií dnes existuje již spousta. „Největším problémem je prostředí regulace a právní otázky, jako je odpovědnost,“ vysvětluje Peter Gleissner. Vzhledem k spíše táhlému tempu, jakým jsou regulační změny prosazovány, tak bude ještě nějakou dobu trvat, než se lidé budou moci projít pod dohledem bdělých očí dronů.

Líbí se Vám článek? Sdílejte!

„Míra akceptace robotů je velmi vysoká, za předpokladu, že se lidé za pomoci robota cítí v každodenním životě opravdu bezpečněji a samostatněji.“
Vincent Dupourqué, zakladatel a jednatel společnosti KOMPAÏ Robotics
„V evropských zemích se stárnoucí populací a stoupajícími náklady na péči dává technologie možnost zlepšení kvality života a podpory nezávislosti.“
×