Lidé z velkých měst odcházejí. Dříve se stěhovali kvůli touze po vlastním domě se zahradou. Nyní ale jednoduše na bydlení v centru nemají. Koupit byt na maloměstě nebo si postavit dům na vesnici je o několik milionů korun levnější než si pořizovat vlastní bydlení ve větším městě. Roste ale i počet těch, kteří se z velkého města stěhovat nechtějí, nebaví je totiž dojíždění. Jak v takovém případě dosáhnout na hypotéku?

Žijete ve velkém městě, ruch ulic milujete. Chodíte po kulturních akcích, navštěvujete všemožné restaurace a bistra. Máte dobře nastartovanou kariéru. Život s partnerem v malé bytě 1+1 vám vyhovuje. To vše ale jen do té doby, než přijde svatba a narodí se vám první dítě.

Mateřská v osamění na vesnici

Kvůli většímu a levnějšímu bydlení se stěhujete na vesnici, asi hodinu jízdy MHD od velkého města. Mateřská, příroda, to vše vás naplňuje. Městský život vám ale ohromně schází. Cvičení, procházky přírodou, stále ti stejní lidé, pozdní příjezdy manžela. Po nějaké době vás nový život začne nudit a litujete toho, že jste kývli sice na větší byt 3+1 v hezké novostavbě se zahradou, ale daleko od vašich přátel a pulzujícího města.

SL_30+_spaziergang_118

Mluvit o tom může i rodačka z Prahy – paní Šárka. I když ona se nakonec velkého města nevzdala. „Z města jsme s prvním narozeným dítětem utekli na venkov. Ale po dvou letech nás to tam začalo unavovat. Sice jsme si pořídili hezký domek, o kterém se nám v Praze mohlo jen zdát, ale unudila bych se tam,“ míní pětatřicetiletá personalistka s tím, že v Praze sice vyhovující bydlení hledali, ale kvůli vysokým cenám se začali poohlížet jinde.

„Nakonec jsme, díky vhodně nastavené hypotéce skončili v hezkém 3+1 v Plzni. Máme tu vše, co k životu potřebujeme. Strávíme sice nějaký čas dojížděním do práce, ale na druhou stranu jsem si mohla vybrat kvalitní školku pro syna. Navíc bydlíme o polovinu levněji, než co bychom za stejný byt zaplatili v Praze,“ podotýká oslovená matka pětiletého dítěte. Paní Šárka ale připouští, že pokud by měla tu možnost, z Prahy by nikdy neodcházela. 

Bydlení ve vlastním

Eigenheim

Češi milují bydlet ve vlastním. Tuto variantu preferují i občané dalších zemí východního bloku. Z nedávné studie Deloitte Property Index 2019 vyplývá, že už čtvrtý rok za sebou Češi šetří na vlastní byt nejvíce v Evropě. To odpovídá více než jedenácti ročním platům. Na koupi nového bytu o rozměrech 70 m2 musíme v Česku vynaložit 11,2 průměrných ročních platů. Ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi je situace u nás nejhorší. Nejčastěji zmiňovaným důvodem pro stěhování je vlastní bydlení, zmínili ho téměř tři z deseti oslovených v nedávném průzkumu agentury Ipsos.

Jak ale dosáhnout na hypotéku?

Ceny bytů po celé republice poslední roky prudce rostou a nejhůře jsou na tom právě centra a širší centra velkých měst jako Praha, Brno nebo Ostrava. V Praze se například průměrná cena za metr čtvereční blíží 90 tisícům a za poslední rok vzrostla o 13 %, ukázala také studie společnosti Deloitte. Růst cen způsobuje kombinace faktorů – růst platů a životní úrovně, nízká nabídka nových bytů či růst popularity krátkodobých pronájmů.

Jak si tedy na hypotéku pořídit byt a neriskovat zbytečné předlužení? Na pokles cen především v centru nespoléhejte. „V tuto chvíli je těžké předvídat, kam se ceny pohnou v důsledku koronavirové a následné ekonomické krize. V centrech velkých měst ale k poklesu dlouhodobě dojít nemusí,“ vysvětluje Jan Macek, produktový manažer Fincentrum & Swiss Life Select.

Prvním řešením mohou být dražby, ty ale vyžadují notnou dávku trpělivosti a mohu být během na dlouhou trať. Čeká na ni třeba i Richard, manažer z Prahy. „Věřím, že díky ekonomické krizi se objeví v následujících letech zajímavé nabídky v dražbách. Naštěstí mě s pořízením bydlení netlačí ani rodina."

Druhým řešením, jak si zachovat komfort bydlení ve městě a zároveň pořídit byt za rozumnou cenu, je podívat se po městech v okolí velkoměst. Ústí nad Labem, Liberec, Plzeň, Beroun, nebo třeba Olomouc, Havířov či Karviná stále nabízí bydlení za rozumnější ceny než Praha, Brno a Ostrava. Zároveň je dostupnost do blízké metropole obvykle dobrá. Můžete tak bydlet na menším městě a pracovat v tom větším.

Třetím řešením může být podívat se po možnosti pořídit si investiční byt, který budete pronajímat a zaplatí vám hypotéku. Vy zatím bydlíte v nájmu. Po jejím splacení si můžete užívat vlastního. „Tohle řešení není pro každého. Pronájmu je potřeba věnovat čas, vstupní investici a s aktuálním výhledem nemáte jistotu, že seženete dlouhodobého nájemníka nebo dostatek zájmu ze strany turistů,“ říká Jan Macek.

Mějte navíc stále na paměti, že i přesto, že jsou sazby hypoték za tři roky nejníže, stále s novými podmínkami musíte mít naspořeno ideálně alespoň 20 % z hodnoty nemovitosti. Pomoct tady může jiná nemovitost, například dům či byt rodičů, který můžete dát do zástavy a zvýšit tak zástavní hodnotu. Na schválení v Senátu navíc teď čeká i zrušení daně z nabytí nemovitosti. V případě, že tato úprava projde, může vám ušetřit další 4 % z pořizovací ceny.