Kupujete nemovitost? Při její koupi je na místě opatrnost. Nechat se napálit může každý, ale informovanému a připravenému se to nemůže stát. Co je při koupi nemovitosti důležité?

Buďte obezřetní, jde o životní investici

Ať již kupujete byt či rodinný dům, starší a nebo nový, je vždy třeba zkontrolovat to samé. Samozřejmě lze předpokládat, že u starších budov může být stav jejich vybavení, ale i exteriér a vůbec stav stavebních konstrukcí a povrchů horší. Ovšem neprecizně provedené práce při nových výstavbách jsou stejně tak ošemetné. Navíc při koupi staršího domu za nižší cenu, u něhož plánujeme rekonstrukci, nejsou některá fakta natolik důležitá. V každém případě je však koupě nemovitosti vaší životní investicí, buďte proto obezřetní.

Woman is opening window to look at beautiful snowy landscape outside

1. Zkontrolujte si funkčnost veškerého vybavení kupované nemovitosti

Je třeba zkontrolovat, zda je možné bez problémů otevírat a zavírat dveře a okna a zda těsní. Je také třeba znát materiál elektrických rozvodů. Pokud jde o hliník, máte problém. Zkontrolujte též, zda fungují všechny vodovodní baterie, zda nekapou a zda voda všude teče. Nezapomeňte ani na sprchové hlavice. Zkontrolujte i světla a zásuvky a zda při větší zátěži nepadají pojistky. Odpady umyvadel, dřezu a vany či sprchy musí těsnit, záchod musí splachovat a nesmí protékat, fungovat musí bezvadně i plyn, regulace topení, topná tělesa a rozvody teplonosného média musí těsnit. Samozřejmě záleží na úrovni vybavení nemovitosti, u chytré domácnosti toho kontrolujeme podstatně více.

Boiler room - gas heating system, 3d illustration

2. Požadujte doložení všech platných revizí a vyúčtování za služby

Vlastník nemovitosti by vám měl předložit platné revize plynu, elektřiny a komína. Zároveň byste měli znát výši případných příspěvků do fondu oprav, znát je však třeba i ostatní provozní náklady, čili běžné náklady na elektřinu, vodu, plyn a topný systém a jeho účinnost. Prostě chtějte vědět, zač budete platit a kolik.

Hodnota bydlení

Oceňte si nemovitost. Zdarma, rychle a jednoduše.

a pest control contractor or exterminator with a blonde female customer at a mold destroyed wall and explain her the problem and the plan whats to do against mold pests and bugs for hygienic

3. Zkontrolujte si vlhkost, čili zda nikam nezatéká a zda nejsou vlhké stavební konstrukce a jejich povrchy

Vlhkost nemovitostí je vůbec klíčovým problémem a pokud v dané nemovitosti opravdu je a dokonce v míře hojné, měl by se tento fakt odrazit v ceně. Ovšem i v případě, že jsme na viditelnou vlhkost a s ní spojené problémy nenarazili, musíme být obezřetní. Zkontrolujte sklony a způsob instalace parapetů venkovních i vnitřních, stav střešní krytiny a hydroizolací. I případné praskliny ve stěně či podlaze mohou být známkou nejen statických problémů, ale i vlhkosti, která je způsobila. Obecně platí, že technický stav nemovitostí by s vámi měl projít odborník, určitě se menší investice do jeho služeb vyplatí.

Damaged broken ridge roof tiles against a blue sky

4. Pokud odhalíte zjevná poškození, ptejte se na jejich příčiny

Zjevná poškození majitelé nemovitosti těžko ututlají. Ano, mohou se o to pokusit, například přistavením skříně či jiného nábytku, závěsem apod. I upovídanost prodejce dovede odvést pozornost od problémů a dokonce vážných. V každém případě zkontrolujte, zda jsou podlahy, stěny a stropy rovné, zda někde nejsou trhliny a pokud ano, je třeba znát jejich příčiny, rozumět jim. Snažte se pobýt v kupované nemovitosti při prohlídce co nejdéle, co nejvíce se ptejte, chtějte všechno vidět, všude nahlédnout, buďte zvídaví a neodbytní. Je třeba zkontrolovat stav střešní krytiny a vůbec konstrukce střechy včetně krovu, zda odpovídá stav sklepa, garáže, komory a dalšího příslušenství nemovitosti, zkontrolujeme také zda nemovitost splňuje veškeré požadavky na požární bezpečnost, zda je pojištěna a je tedy možné ji znova pojistit. Z pohledu požární bezpečnosti je klíčový stav komína spalinových cest, ale i elektrických rozvodů, elektrické napětí by mělo vykazovat standardní, stálé hodnoty. Nakonec si přeměřte i hodnotu radonu v domě, mohlo by jít o velmi nepříjemný problém.

Hypoteční kalkulačka

Spočítejte si sami výši své hypotéky.

Male Realtor With Digital Tablet Measuring Room With Laser Measure

5. Přeměřte si obytnou plochu nemovitosti, o kterou máte zájem, jednoduše vám pomůže laserový měřič a ještě jím uděláte dojem

Veškeré plochy pořizované nemovitosti musí odpovídat inzerovaným údajům, údajům uvedeným ve smlouvě, ale také v katastru nemovitostí. Nemusíte však běhat po bytě třeba s pětimetrovým pásmem, vynikajícím pomocníkem bude laserový měřič. A ty nejjednodušší jsou dostupné za rozumné peníze i běžným smrtelníkům. Přitom právě měření vzdálenosti je základní schopností těchto měřičů. Měřič vysílá po nastavení ostrou červenou linku, pomocí které měří. Nejdelší měřitelná vzdálenost je u měřičů různá a odráží se i na ceně. Pro měření ploch bytu vám bude určitě stačit levnější měřič s kratším dosahem. Měřiče navíc dovedou vypočítat i plochu a objem. Nejjednodušší laserové měřící přístroje si pořídíte za cenu okolo jednoho tisíce korun. Dražší přístroje však pracují s odchylkou jednoho milimetru, ty levnější s odchylkou až několika milimetrů, což ale není v případě ploch nemovitosti žádný problém.

K pěti radám patří i šestá, sedmá, osmá, ...

Nelze předpokládat, že by vám prověřená realitní kancelář nabízela za plnou cenu nemovitost s nepříjemností věcného břemene, případně nemovitost například zatíženou exekucí. Ale „jeden nikdy neví“. A problémů může být ještě více. Snažte se prostě o dané nemovitosti zjistit co nejvíce a nejlepší je začít právě v katastru nemovitostí. Ověřte si také, zda je požadovaná cena pro konkrétní lokalitu odpovídající a zda odpovídá stavu nemovitosti. Kontrolovat je třeba i řádnou kolaudaci nemovitosti, zda prostě proběhla, stejně jako případný energetický štítek resp. PENB. A nakonec - nezapomeňte na sousedy. Vůbec není od věci si je "proklepnout". Nemusí se to na první pohled zdát, ale sousedské vztahy jsou častým důvodem prodeje nemovitosti. A která ze stran se vždy odstěhuje? Ten ze sousedů, který obtěžuje ostatní? Kdepak!

Zdroj článku: České stavby

Chcete se poradit co je při koupi nemovitosti důležité?

Buďte obezřetní, jde o životní investici.

Také vás to může zajímat