Česká národní banka provedla 8. února na svém měnovém politickém zasedání další krok směrem k uvolnění monetární politiky. Snížila všechny tři základní úrokové sazby, což zahrnuje i pro veřejnost klíčovou repo sazbu, a to na 6,25 %. Toto již druhé snížení sazeb v řadě přichází jako reakce na novou makroekonomickou prognózu, která očekává pokles inflace směrem k inflačnímu cíli.

SL_Work_02_JB9A7276

ČNB snížila repo sazbu o 0,5 p. b. na základě nových ekonomických odhadů. Inflace zůstává odhadována na úrovni 2,6 %, avšak očekávaný růst ekonomiky byl revidován dolů z původních 1,2 % na 0,6 %. Tento krok naznačuje jen mírné oživení hospodářství, s větším růstem se počítá až v roce 2025.

Reakce trhů na toto rozhodnutí ČNB byla předvídatelná. Česká koruna oslabila vůči hlavním světovým měnám, čímž začíná být patrné snižování úrokových rozdílů, které v minulosti přispívaly k silné koruně díky relativně vyšším sazbám v České republice ve srovnání s EU a USA.

Vzhledem k této politice uvolňování můžeme očekávat pokračování trendu snižování úrokových sazeb v budoucnosti. Repo sazba by se do konce roku 2024 mohla pohybovat mezi 5 % až 4,5 %. Tento vývoj by mohl povzbudit českou ekonomiku, zejména prostřednictvím oživení na realitním trhu, který v minulém roce stagnoval.

Pokles úrokových sazeb by mohl vést k nižším hypotečním úrokům, což by mohlo zvýšit poptávku po hypotékách a tím i po nemovitostech. To by však mohlo způsobit růst cen nemovitostí, což by mohlo být negativní pro kupující.

Celkově lze říci, že rozhodnutí ČNB o snížení úrokových sazeb má potenciál ovlivnit různé oblasti ekonomiky včetně trhu s nemovitostmi. Je však důležité sledovat další vývoj a reakce trhu na tato opatření.


Sjednejte si schůzku

Informace o zpracování osobních údajů. *

Vyskytla se chyba. Prosím, zkuste to později.

Privatbankiers

Blog

Makroekonomické změny vyvolávají otázku, kam výhodně s penězi

V posledních letech jsme byli svědky období výrazně zvýšené inflace a vyšších úrokových sazeb, které představovaly hrozby pro finanční trhy i osobní finance. Dnes můžeme sledovat první signály naděje na návrat ke stabilnějším ekonomickým podmínkám. Důležitým faktorem této změny je politika České národní banky, která již nějakou dobu udržuje vyšší úrokové sazby, aby tlumila inflační tlaky. Záměry ČNB se vyplatily a inflace postupně směřuje k inflačnímu cíli stanovenému na úrovni dvou procent. Tento vývoj je bezesporu pozitivní zprávou pro českou ekonomiku a zároveň přináší úlevu střadatelům, jejichž úspory již nebudou tak výrazně devalvovány inflací.

Číst více
Buttler1

Blog

Myslet penězi: Rozhovor s Monikou Bütler o nezávislosti, rozhodování a finančním vzdělávání

Monika Bütler je považována za jednu z nejvlivnějších ekonomek ve Švýcarsku. Podívejme se na příklady, proč je výpočet pravděpodobnosti základem mnoha rozhodnutí, která pravidla nám usnadňují život a jaké bylo její nejlepší finanční rozhodnutí.

Číst více
Listicle_Longevity_Startups_Aufmacherbild_1

Dlouhověkost

10 start-upů, které se snaží prodloužit lidský život

Problematika dlouhověkosti zažívá rozmach a vědci jsou velmi blízko k průlomovým objevům v různých oblastech. Podívejme se na deset inovativních začínajících firem, které pracují na revolučních technologiích, produktech a službách.

Číst více