Ačkoliv ceny nemovitostí rostou v České republice téměř nejrychleji ze všech zemí EU, Česko stále patří mezi státy s cenově dostupným bydlením. Pouze 7,1 % populace žije v domácnostech, kde náklady na bydlení představují více než 40 % disponibilního příjmu.

Přesto je pro řadu mladých lidí vlastní bydlení prozatím nedostupné. Do budoucna si jej ale plánuje pořídit drtivá většina z nich. Nejvíce přitom mileniálové sní o vlastním domě se zahradou a bazénem. Vyplynulo to z průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen.

Každý druhý Čech ve věku mezi 18 a 30 lety žije v současné době v prozatímním, přechodném bydlení. Nejčastěji s rodiči (42 %) nebo v pronájmu sami, s partnerem či přáteli (35 %). Pouze pětina mladých lidí již bydlí ve vlastním. Dlouhodobě vlastní bydlení upřednostňuje drtivá většina Čechů (90 %).

Mladí lidé sní nejčastěji o vlastním domě se zahradou a bazénem (66 %) nebo o klasickém bytě s balkónem či terasou (40 %). Ženy – častěji než muži – chtějí ve svém vysněném domově bydlet s rodinou a domácími mazlíčky. Naopak muži více než ženy touží mít ideální bydlení po boku skvělých sousedů a také je pro ně důležité mít k dispozici gril. Ideální obytná plocha je pro obě pohlaví do 100 m2 (21 %). Velké plochy nad 150 m2 chce jen 9 % Čechů.

„V České republice bydlí ve vlastním 8 z 10 Čechů. I když ceny nemovitostí v posledních letech rychle rostou, trend celoživotního bydlení v pronájmu se u nás zatím neuchytil, jako například ve Švýcarsku, kde v nájemním bydlení žije téměř 60 % lidí. Pokud si chtějí Češi nemovitosti i nadále kupovat, musí disponovat určitou výši úspor. Proto je ideální začít spořit brzy po narození dítěte. Se stavebkem mohou mít mladí lidé v 18 letech naspořeno zhruba 430 tisíc korun, což už představuje slušný základ pro pořízení vlastního bydlení,“ uvedl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Zdroj: Hypoindex.cz

Chtěli byste vědět, jak vysněného bydlení dosáhnout? Rádi vám poradíme.