Nad životním pojištěním vždy jen mávnete rukou? Neděláte dobře. Mladí, ať už v páru či single, většinou nemyslí na budoucnost. I oni by ale měli mít „zadní vrátka“. Kdy si pořídit první životní pojištění a proč?

Je vám kolem třiceti. Máte rozjetou kariéru. Užili jste si svatbu i radost z narozeného dítěte. Ve všem se vám daří a připadáte si nesmrtelný.

Střih – najednou je všechno jinak. Diagnostikují vám rakovinu tlustého střeva a život se rázem změní. Vaše starosti, ale i sny a touhy se budou rázem upírat úplně jiným směrem a vy musíte řešit finance. I když máte našetřeno, úspory nejsou nekonečné a vaše pracovní nasazení bude dlouhou a náročnou léčbou omezené. 

Takový scénář samozřejmě absolvovat nemusíte. Ale když už vás v životě potká jakákoliv nepříjemná událost, životní pojištění vám může dodat finanční nezávislost a nebudete se díky němu v těžkých životních situacích stresovat kvůli penězům.

Z nedávných průzkumů vyplývá, že až dvě třetiny lidí zažily situaci, kdy by životní pojištění využily. Proto je překvapující, že každý druhý Čech jej sjednané nemá. Vysoký je počet těch, kteří neznají účel životního pojištění. Pojistka vám přitom může výrazně pomoct například v případě úrazu. Jejich riziko je přitom vysoké právě u mladých lidí, a to především u mužů. Věnují se mnoha koníčkům a řada z nich ráda riskuje. Létat na rogalu nebo lézt po skalách bez pojištění se skutečně nevyplácí.
 

Freizeit

Na nebezpečí úrazu byste ale měli myslet při jakékoliv činnosti. Můžete jet na kole, „přelétnout“ řídítka a ošklivě si poranit zápěstí. Právě to se stalo Danielovi z Karlových Varů. „Po pádu z kola jsem měl na ruce hlubokou otevřenou ránu. Zranění výrazně omezovalo můj každodenní život a snížilo mé nasazení v práci, což jsem jako živnostník okamžitě pocítil na výdělku. Až tento úraz mě donutil se nad sjednáním životního pojištění zamyslet,“ podotýká Daniel.

Majetek pojišťujeme, ale vlastní život ne

Navíc se ukazuje, že mladí Češi se v životním pojištění nevyznají. Mají obvykle zkreslené informace o tom, co vše zahrnuje. Že zdravotní trable nebo úrazy mohou ohrozit schopnost vydělat si, si uvědomují spíše lidé ve středním věku. Stejným způsobem ale musí začít uvažovat i mladí.

Důležitým krokem pro správný výběr pojištění a s tím souvisejících pojistných rizik a odpovídajících pojistných
částek je zjištění komplexní finanční situace celé rodiny – příjmy, výdaje, úspory a dluhy. Pokud si nevíte s nastavením životního pojištění rady, je důležité si k tématu něco nastudovat a následně se poradit
s odborníkem.

Češi často neví, že součástí životního pojištění je i finanční kompenzace v případě nepříznivých životních událostí. Nahrazovat pojištění spolehnutím se na rodinu, se nevyplácí. Největším impulsem pro uzavření pojistky se tak stává až riziko vážné nemoci. Uvažovat o pojistce je ale potřeba již při narození dítěte nebo třeba pořízení bydlení na hypotéku. V rámci jedné pojistné smlouvy je pak možné pojistit jak sebe, tak třeba celou rodinu.

Macek_Jan _small
Mladí si spíše pojistí svou domácnost nebo domácího mazlíčka, než sjednají životní pojištění. Přitom nejpozději v momentě založení rodiny, kdy na příjmech jednoho člověka závisí její další členové, je na místě se vážně začít zabývat nečekanými riziky.

Podpora zdravého životního stylu

Produkty životního pojištění přitom procházejí neustálým vývojem. Jsou velmi flexibilní a dokážou se přizpůsobit tomu kterému klientovi. Lze nastavit různý rozsah krytí či například slevy za méně riziková povolání.

Až polovina lidí v České republice umírá na srdeční choroby a rakovinu. Proto přibývá pojišťoven, které poskytují slevu za zdravý životní styl. V některých zemích dokonce existují úmrtnostní tabulky, které jsou rozdělené zvlášť pro kuřáky a nekuřáky. To lépe vystihuje zdravotnické statistky a také snižuje solidaritu pojištění. Pojišťovny tak motivují své klienty k tomu, aby se věnovali sportu a obecně zdravému životnímu stylu. Podporují tak u nich prevenci proti vzniku rakoviny plic.

Náš rychlý životní styl nám nedává šanci myslet na budoucnost. Času, ať už stráveného v práci či s rodinou a blízkými, bychom si ale měli vážit. Životní pojištění sice nezaručí, že vás nebo vaše blízké nepotká úraz nemoc nebo smrt. Může ale v těžké životní situaci pomoci překlenout složité období.