Inflace v poslední době roste a pravděpodobně hned tak nezpomalí. Její důsledky pociťuje každý střadatel – peníze na spořicím účtu ztrácí hodnotu. Ceny v obchodech rostou. Jak před inflací ochránit svůj majetek? Jak zabránit, aby ztrácel na hodnotě? A čemu se vyhnout, abychom se nespálili a neprodělali ještě více?

Na začátek trocha teorie: inflace představuje růst cenové hladiny. Nepřesně bývá označována též za zdražování. Při inflaci ovšem nerostou jen ceny zboží a služeb, ale také mzdy a platy. Na příjmy a výdaje domácností by tak inflace měla mít v průměru neutrální dopad. Sice vzrostou ceny, ale rostoucí příjmy umožní nakoupit přibližně totéž. Mnohem horší dopad má ale inflace na již vytvořený majetek. Peníze na bankovních účtech jsou úročeny až na výjimky nižší úrokovou sazbou, než jaké výše inflace dosahuje, a tak úspory ztrácí na hodnotě. Jak tomu zabránit? Jak zajistit, abychom nepřicházeli o peníze, které si odkládáme pro budoucnost?

Investice: nejlepší obrana před inflací

Proti inflaci lze majetek ochránit jediným způsobem. Investovat s výnosem, který inflaci přinejmenším dorovnává. A takový výnos nelze získat na spořicích účtech ani na většině termínovaných vkladech. Je třeba vyjít z „komfortní bankovní zóny“ a porozhlédnout se po investičních produktech.

"Aby investice přinášely výnos podle vašich představ, je vhodné je konzultovat se zkušeným finančním poradcem. Zná situaci na trhu a umí najít to pravé řešení pro daného investora, zohlední jeho současnou i budoucí situaci, finanční plány a cíle, a zasadí investice do komplexního finančního plánu."  Říká Karel Šulc, místopředseda představenstva Fincentrum & Swiss Life Select.

Pro většinu drobných investorů představují ideální investici podílové fondy. Z nich může finanční poradce sestavit optimální mix, představující vyváženou míru výnosu a rizika. V podílových fondech je investice dostatečně diverzifikována čili rozložena mezi velké množství jednotlivých akcií, dluhopisů a dalších investičních nástrojů.

Naše tipy pro správné investování

Nenechte se oklamat

Právě v době nejistoty se vynořují různí "spasitelé", kteří se přiživují na panice a snaží se klientům prodat různé "zaručené" investice.

Soustřeďte se na cíl

Vyhrává ten, kdo zůstane zainvestován bez ohledu na to, co se na trhu aktuálně děje a dodrží nastavený investiční horizont.

Investujte dlouhodobě

Míra pozitivního výsledku se u akciových investic v dlouhodobém horizontu zvyšuje. Při poklesů dokupujte a zůstaňte zainvestováni.

Rozkládejte riziko

Správný mix aktiv v investičním portfoliu vás dokáže ochránit před zbytečnou nervozitou a ztrátou.

Zejména v oblasti fondů kvalifikovaných investorů by měl být střadatel obezřetný. Minimální investice do takového fondu představuje 1 milion korun a vyžaduje větší investiční zkušenosti. V posledních letech vzniklo velké množství těchto fondů a zdaleka ne všechny jsou dostatečně bezpečné.

„Fondy kvalifikovaných investorů jsou vhodným investičním řešením pro lidi s větším majetkem. Jejich výběr ovšem vyžaduje nemalé znalosti a zkušenosti. Proto náš analytický tým tyto fondy důsledně prověřuje a našim klientům finanční poradci doporučují jen takové, které mají skutečný přínos,“ zdůrazňuje Karel Šulc.

Dobrou volbou jsou například fondy fondů – tedy fondy investující do jiných fondů. „Loni jsme představili náš vlastní investiční fond Best Solution Funds SICAV, který je pro většinu zkušených i začínajících investorů optimální volbou. Je možné zvolit si mezi vyváženou a progresivní investiční strategií. Oba fondy jsou sektorově i regionálně diverzifikované a investují zejména do cenných papírů vydávaných akciovými a dluhopisovými fondy,“ upřesňuje Karel Šulc.

Nemovitosti: ochrana před inflací s rizikem

Ceny nemovitostí letí v posledních letech strmě vzhůru. Nezpomalila je ani pandemie koronaviru. To láká stále více zájemců o koupi bytu či rodinného domu, ať pro vlastní bydlení, nebo pro investici. Hlavním motivem ke koupi nemovitosti se stává strach. Strach, že pokud nekoupím teď, už na investici do bytu či rodinného domu nikdy nebudu mít. A strach, že pokud nekoupím teď, přijdu o jedinečnou investiční příležitost. Jenže strach a chamtivost jsou dvě základní přísady při nafukování investičních bublin. A kde je investiční bublina, je i velké riziko krachu. Podle České národní banky jsou ceny nemovitostí nadhodnocené přibližně o 20 %. Jejich „férové“ ceny by tak měly být o pětinu nižší, než jsou. Pokud by ekonomika zakolísala, vzrostla nezaměstnanost a podíl nesplácených hypoték, ceny by mohly poměrně snadno klesnout.

„Rizika investic do nemovitostí jsou větší, než se drobní investoři zpravidla domnívají. Vysoké ceny a stabilní nájmy snižují výnosnost investice, navíc hrozí zvýšení daní z nemovitého majetku. Je tedy namístě tuto investici probrat s finančním poradcem. Ideální je, pokud finanční poradce může zamýšlenou investici probrat i s realitním makléřem,“ upozorňuje Karel Šulc. „Ten vám umí poradit, jak koupit tu správnou nemovitost, na správném místě a za dobrou cenu. Koneckonců proto jsme před osmi lety založili naši dceřinou společnost Fincentrum Reality. Její makléři právě toto umí velmi dobře,“ vysvětluje Duchoň. 

Naše tipy pro správné investování

Buďte trpěliví

V celé historii jsme dosud zažili 12 medvědích trhů (propad o více než 20 procent), které trvaly v průměru 22 měsíců a přinesly propad akcií v průměru o 42 procent. Průměrné zhodnocení S & P 500 po roce od dosažení vrcholu představuje mínus 14 procent. Dva roky od vrcholu je to v průměru už pouze mínus jedno procento. Každý medvědí trh dosud vystřídal trh býčí. A ty v průměru trvaly 54 měsíců, přičemž jejich průměrné zhodnocení dosáhlo 164 procent.

Vytvářejte si rezervu

Připravte se na neočekávané události a vytvářejte si finanční rezervu, abyste nemuseli v nesprávné chvíli sáhnout na dlouhodobé investice. Optimální je odložit si stranou tří- až šestiměsíční příjem. Pokud rezervu nemáte a váš příjem se snížil, zkuste upravit životní styl a přehodnotit výdaje. Pomoci může i refinancování hypotéky či záměna méně výhodných drobných úvěrů za jeden větší s lepší sazbou.

Nevyhýbejte se akciím

Akce patří historicky k nejvýkonnějším aktivům, proto by měly být součástí každé dlouhodobé investice. Zatímco z krátkodobého hlediska o ceně akcie rozhoduje zejména emoce trhu, v dlouhém horizontu jsou nejdůležitější hospodářské výsledky.

Investujte globálně a aktivně

Rozložte své riziko i regionální, i sektorově. Pokud si zvolíte globální investování s převahou na rozvinutých trzích od světových správců, nesvazuje si zbytečně ruky. Profesionální tým analytiků totiž nezkoumá pouze aktuální potenciál investic, ale vyhledává zajímavé příležitosti i pro budoucnost. A vy tak podstupujete menší riziko, že se při výběru investice spletete.

Zlato: rezerva, která nic nevynáší

Zlato je po staletí vnímáno jako symbol bohatství. Je to stálý a neměnný kov. Je předurčen k uchování hodnoty. Ovšem nikoli k uchování ceny. Ta se mění podle nabídky a poptávky a vůbec nemusí odrážet inflaci. Z historického pohledu naopak před inflací zlato většinu času neochránilo.

Zlato nic nevynáší. Nenese úrok, nepřináší dividendy. Není to proto investiční aktivum. Zlato jen „leží“ a nic nedělá. Navíc s sebou jeho držba přináší další náklady. Buď si střadatel musí pronajmout bankovní schránku, za kterou musí platit, nebo má mince či cihličky uložené doma „v nočním stolku“ a jeho cenou je riziko, že mu bude zlato odcizeno. K tomu navíc může dojít i ze státní vůle, kdy v krizových okamžicích státy (dokonce i USA) přistupují ke konfiskaci zlata.

Na zlatě může člověk vydělat pouze tehdy, pokud ho v budoucnosti koupí někdo za vyšší cenu, než jaká za něj byla zaplacena. A to je velmi nejistá jistota.