Zrušením superhrubé mzdy se zaměstnancům mění efektivní daňová sazba a podnikatelé mají možnost využít režim paušální daně. Už víte, jak naložíte s penězi, které přibydou do vašeho rozpočtu?

Patříte mezi ty, kteří udělají raději větší nákup, nebo spíš myslíte na horší časy? Možná váháte, kam peníze vložit. Máme pro vás několik tipů. Podrobnosti s vámi rád probere váš osobní finanční poradce.

Stavebko
V roce 2020 se těšilo až překvapivě vysoké oblibě stavební spoření. Především kvůli nejistému vývoji na finančních trzích a díky vidině státní podpory. Úrok těchto produktů se ale pohybuje pouze okolo 1 %. Samotná státní podpora stavebního spoření na jeden rok dosahuje úrovně 10 % z vkladu, nejvíce však 2 tis. korun. To znamená, že výši státního příspěvku maximalizujete při spoření 1 667 korun měsíčně. Při vyšších částkách státní podpora klesá z 10 % níže. 

Penzijko
S doplňkovým penzijním spořením maximalizujete státní příspěvek při měsíčním spoření 1000 korun, a to ve výši 23 %. I kdybyste měsíční vklad dále navyšovali, až do úrovně 2300 korun měsíčně na tom budete se státním příspěvkem stále lépe než u stavebního spoření.
Zaměstnavatel může svým zaměstnancům na doplňkové penzijní spoření přispívat, přičemž v porovnání se standardní mzdou zde až do hodnoty 50 tisíc korun ročně neplatí povinné odvody na sociální a zdravotní, a to ani za zaměstnance. Díky příspěvkům na penzijní spoření si také můžete uplatnit daňový odpočet až do výše 24 tisíc korun ročně.  

Business accounting concept, Business man using calculator with computer laptop, budget and loan paper in office.
Nevýhodou je, že peníze můžete použít až za dlouho. U stavebního spoření za šest let a doplňkové penzijní spoření cílí vyloženě až na důchod. Předčasné výběry jsou možné, ale s výraznými škrty z vašich úspor.

Příliš konzervativní přístup
Zmíněné dva produkty jsou oblíbené u českých domácností, které typicky tíhnou ke konzervativním strategiím. Důkazem jsou ohromné finanční sumy, jež penzijní společnosti spravují pod tzv. transformovanými fondy. Ty jsou pro české klienty atraktivní díky garanci nezáporného zhodnocení. Ve skutečnosti ale nemohou nabídnout slušnou výkonnost.
U doplňkového penzijního spoření existují i dynamické fondy, které v roce 2020 dokázaly svým klientům zvýšit hodnotu vkladů v rozmezí od 3,5 % po 14 %. Navíc si u nich můžete nastavit strategii životního cyklu, která vám vložené peníze začne postupem času investovat konzervativněji.

Investice
Jestliže chcete spořit na stáří, ale současně mít možnost peníze kdykoli vybrat, využijte fondy kolektivního investování. Kdo minulý rok vstoupil do světa akciových produktů, dosáhl podle globálního akciového indexu MSCI ACWI zhodnocení více než 14 %. Vyznat se ve složitostech finančních trhů může být těžké, proto vám naše společnost nabízí fondový produkt Best Solution Funds SICAV. Ten za vás vybírá nejlepší fondy na trhu a zajišťuje rozložení rizika při zachování zajímavého zhodnocení. 

Zkontrolujte si pojištění
Než začnete vybírat spoření, ujistěte se, že vaše finance stojí na pevných základech. Myslete zejména na adekvátně nastavené životní pojištění a na pojištění svého majetku a odpovědnosti.
Pokryje vám životní pojištění výpadek příjmů v případě nenadálé životní situace? Jistých si tím je pouze 16 % Čechů, jak vyplývá z posledního průzkumu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.* Raději si svou smlouvu zkontrolujte.
Zrevidujte si také majetkové pojistky. Hodnota nemovitostí v posledních letech výrazně rostla, možná jste si do bytu pořídili nové vybavení nebo nějakou část zrekonstruovali. Pokud vaše pojistné krytí neodpovídá skutečné hodnotě majetku, vystavujete se riziku krácení pojistného plnění. Nechte si poradit od profesionála a neváhejte kontaktovat svého finančního poradce.

*Výzkum společnosti Fincentrum & Swiss Life Select proběhl na konci listopadu 2020 prostřednictvím Instant Research Ipsos na reprezentativním vzorku české populace (velikost vzorku 1010 respondentů).