Umíte si poskládat ideální šatník, ale v případě nákupu finančních produktů už takovou jistotu nemáte? Přitom stačí využít velmi podobný postup a budete mít finanční portfolio složené stejně jako šatník – ideálně.

Privatbankiers

Představte si, že jste výrazně zhubli a potřebujete proto nové oblečení. Začnete koupí kabátu nebo raději spodním prádlem? Stejně je to i s finančními produkty – začnete nejprve s vytvářením rezervy, nebo začnete rovnou investovat?

Přestože se kabát, který je jeden z nejdražších kousků oblečení, může zdát jako dobrý nápad, neboť vše zakryje, uznejte, že chodit bez spodního prádla, košile a kalhot, může být docela nebezpečné. Tak jak je nebezpečné nemít žádné úspory v bance, kvalitní životní a majetkové pojištění, ale chlubit se investicí s velkou volatilitou.

Zároveň byste si měli uvědomit, že některé části oblečení si na sebe oblékáte každý den, jiné zase jen příležitostně. Stejně je to i s finančními prostředky uloženými v produktech, některé potřebujete mít dostupné denně, když se vám například pokazí pračka (peníze z běžného/spořícího účtu) nebo vytopíte sousedy (peníze z pojištění), jiné až tak rychle nepotřebujete a na jejich výběr můžete počkat pár dní (peníze z investice) nebo až do důchodu (peníze z důchodového pojištění a spoření).

Jedno univerzální oblečení, stejně jako jeden univerzální finanční produkt, neexistuje.

Řešením tedy je, aby váš ideální šatník i ideální finanční portfolio obsahovalo z každého něco. Základ by měly tvořit bankovní produkty a pojištění, následují investice a důchodové produkty. Kdybyste měli pouze jeden typ produktu, vystavíte se zbytečnému riziku finančního problému.

Finanční problém znamená mít nedostatek financí. Ať už dnes nebo v daleké budoucnosti. Proto rozložení rizika nedostatku peněz mezi více produktů je jako oblékat se. Jedno univerzální oblečení, stejně jako jeden univerzální finanční produkt, neexistuje.

Pokud si nejste jisti, jak začít, poraďte se se zkušeným finančním zprostředkovatelem. Ten zhodnotí vaši aktuální situaci a nabídne vám řešení, která vám pomohou žít život podle vlastních představ.

Pokud potřebujete poradit, jak si vytvořit finanční portfolio, kontaktujte zkušeného finančního konzultanta.

Ten zhodnotí vaši situaci a navrhne vám řešení, které vám pomůže žít život podle vlastních představ.

Blog

Stagnace cen bytů je u konce, čeká nás růst

Číst více

Blog

Cestovní pojištění: Základní ochrana pro každého cestovatele

Číst více

Dlouhověkost

Doplňkové penzijní spoření a blížící se termín druhé změny

Číst více