Nemovitosti považují Češi za bezpečnou investici. V době inflace je to podle nich dokonce jeden z mála nástrojů, který se znehodnocováním dokáže bojovat. Mnozí investoři do nemovitostí se utěšují minulými výnosy. Minulost si však pamatuje opravdu hodně, a pokud se zopakuje, mohou být mnozí investoři nemile překvapeni.

Žádná investice není bez rizika. I ta do nemovitosti je spojena s nejistotou. Je však současný investor připraven na to, že se minulost zopakuje? Za poslední roky jsme si zvykli na to, že ceny nemovitostí znají pouze jeden směr – vzhůru. Kdo však kupoval byt či dům v letech 2007 až 2009, ví, že „zdi“ mohou i zlevnit.

Graf níže ukazuje hypotetickou situaci, ve které by se zopakoval vývoj cen nemovitostí před čtrnácti lety. Jelikož nevím, co se stane v budoucnosti, neberte tento graf jako předpověď – spíše klade realitním investorům otázku, zda jsou skutečně připraveni na případ, že by se historie zopakovala.

graf-vyvoje-cen-nemovitosti
graf-vyvoje-cen-nemovitosti

Pokles samozřejmě netrval dlouho, ale dlouho trvalo, než se ceny vrátily na původní maxima. Kdo kupoval rezidenční nemovitost v období od podzimu 2007 do léta 2009, čekal až do roku 2017, aby ji neprodal levněji, než koupil. To je podstatně delší doba než minimální lhůta pro odpuštění daně z výnosu při prodeji nemovitosti.

I u nemovitostí platí známá investiční pravidla

  • Neinvestujte všechny prostředky, ale mějte i bezpečnostní rezervu v bance (pozn.: nemovitost není moc likvidní, nepomůže vám, když vám chybějí peníze k zaplacení běžných účtů).
  • Nesnažte se časovat trh / rozložte investici v čase (pozn.: nemovitost se nedá kupovat po částech).
  • Rozkládejte investiční riziko (pozn.: například koupit více nemovitostí ve více lokalitách, což je při omezeném rozpočtu obtížné, ne-li zcela nereálné).
  • Investujte na dlouhou dobu (pozn.: pro daňovou optimalizaci na alespoň pět let).

Hypotetický vývoj v žádném případě nenaznačuje, že se do realit investovat nevyplatí. Naznačuje, že je třeba připravit se i na situaci, kdy výnos nebude dosahován výlučně z růstu ceny nemovitosti, ale i z inkasa nájemného. A nájem vyžaduje aktivitu majitele a je spojen s dalšími typy rizik.

V případě, že investor nechce podstupovat rizika spojená s vlastnictvím jedné či dvou nemovitostí, může využít investici do podílového fondu. Do něj lze investovat postupně, do konkrétních typů nemovitostí nebo regionů i do výrazně diverzifikovaného portfolia nemovitostí. Rovněž lze využít i daňovou optimalizaci po prvním roce investice.

Výnos realitního fondu nedosahuje hodnot, kterých lze dosáhnout při vlastnictví nemovitostí, ale jeho dosahování není na úkor volného času investora a zároveň je nesrovnatelně pohodlnější.

Pokud nevíte, jak začít, začněte konzultací s některým z nezávislých finančních zprostředkovatelů, kteří mají oprávnění k poskytování služeb v odvětví kapitálového trhu. Jejich seznam je k dispozici na stránkách České národní banky. Finanční zprostředkovatel zhodnotí vaši situaci a navrhne řešení, které vám pomůže žít život podle vlastních představ.

Chcete poradit s investicemi?

Sjednejte si bezplatnou konzultaci a zjistěte, jaké benefity získáte, pokud svěříte své peníze profesionálům, jež péči o finance baví.