Zlato je hodnota, kterou vnímáme ještě z pohádek. Od dětství ho tak považujeme za něco vzácného, za aktivum, které je třeba vlastnit. Jaké jsou výhody a nevýhody vlastnictví zlata? Odpověď se snažili najít investiční analytici Swiss Life Select.

Zlato je prý bezpečný přístav pro peníze a nabízí jistotu. „Investování do zlata je však také spojeno s investičním rizikem, které není zanedbatelné. Za posledních více než pět dekád ne každá investice do zlata skončila v zisku. Na zisk někdy nestačilo ani vlastnit zlato více než dvě desítky let,“ upozorňuje investiční analytik Swiss Life Select. Jak se vyvíjela výnosnost investice do zlata vzhledem k jejímu trvání ukazuje následující graf (90 % všech výnosností na daném investičním horizontu (osa x) od roku 1969).

gold-clanek
gold-clanek

Při investici do zlata jde sice o jiné typy rizik, než při investicích do nemovitostí, akcií či dluhopisů, ale je spojeno s větším počtem otázek. Řeší se podoba, způsob, emitent, velikost, vzhled… a s tím je spojena likvidita, riziko i výnos. Tedy tři vrcholy známého investičního trojúhelníku. A nelze zapomínat ani na poplatky, které jsou vyšší než ty u cenných papírů.

Historie ukazuje, že pokud jste se pro zlato rozhodli v tom nejnevhodnějším čase, tak jste na návrat na nákupní cenu čekali více než 25 let. A v tom ještě nejsou započteny náklady na koupi, vlastnictví a prodej této populární komodity.

„Zlato je však fantastický nástroj pro rozložení investičního rizika,“ připomíná investiční analytik. Argumenty pro investování do zlata spočívají v jeho schopnosti udržet kupní sílu. Vždyť to, co se za unci dalo koupit v dávné minulosti v Babylonu, lze koupit za stejné množství zlata i dnes. Přes množství žlutého kovu se také srovnává koupě auta střední či vyšší třídy v minulosti a dnes.

„V každém případě se i zde ukazuje, že všeho je třeba s mírou. Abyste nemuseli čekat dlouhá léta na zotavení na alespoň nákupní cenu, tak jako investoři ze začátku osmdesátých let 20. století“ vysvětluje analytik Swiss Life Select.

A přesně o tom mluví každé doporučení při investování do libovolného aktiva. Neinvestuje se na měsíc, rok ani deset. Zlato je toho pěkným důkazem. I jeho cena kolísá a určitě to není termínovaný vklad. Jinak by jeho cena přece nekolísala, ale směřovala pouze vzhůru.

Pokud se vám investice do zlata zamlouvá, ale nevíte, jakou formou si ho pořídit, zkuste se nejprve poradit se zkušeným investičním specialistou. Poslechněte si jeho pohled, srovnání výhod a nevýhod při jednotlivých formách a rozhodujte se s chladnou hlavou, abyste žili život podle vlastních představ.

Pokud potřebujete poradit s investicemi do zlata, kontaktujte zkušeného finančního konzultanta.

Ten zhodnotí vaši situaci a navrhne vám řešení, které vám pomůže žít život podle vlastních představ.

Meg_Jay_Header

Za svým snem

Rozhodující je období mezi 20. a 30. rokem života

Žijeme stále déle, ale už nejsme mladí. Období mezi 20. a 30. rokem života bude i nadále utvářet naše životy, říká americká psycholožka a úspěšná autorka Meg Jay. Její výzva vůči dvacetiletým zní: „Vezmi svůj život do svých rukou.“

Číst více
SL_Goldsmiths_OBJ_02_7L6B0204_3c

Investiční poradna

Gold, guld, oro, ouro, altın, arany. Zkrátka zlato. Proč by (ne)mělo být i ve vašem portfoliu

Zlato je hodnota, kterou vnímáme ještě z pohádek. Od dětství ho tak považujeme za něco vzácného, za aktivum, které je třeba vlastnit. Jaké jsou výhody a nevýhody vlastnictví zlata? Odpověď se snažili najít investiční analytici Swiss Life Select.

Číst více
Linda_Scott_Aufmacher_Wide

Osm návrhů na ekonomické posílení postavení žen

Čím více žen ve společnosti pracuje, tím je země bohatší. Ekonomka Linda Scott to potvrzuje ve svém novém bestselleru „The Double X Economy“. A je přesvědčena: finanční nezávislost je klíčem k silnějšímu postavení žen ve společnosti.

Číst více
SL_40+_beratungung_0033_korr

Investiční poradna

Zbavte se penězožroutů a vytvořte si železnou rezervu

Alespoň jedno z letošních předsevzetí by se mělo týkat rodinných financí. Peněz sice nikdy není dost, ale občas by si člověk měl opravdu říct „a dost“ a skoncovat s důvody, které ho o peníze připravují.

Číst více
Freizeit

Zdražení povinného ručení

Letos si za povinné ručení připlatíme. Ceny náhradních dílů a prací v autoservisech šly totiž za poslední rok nahoru až o 30 %. Důvodem je nejen doznívající pandemie nemoci covid-19, ale také situace na Ukrajině a s ní související zdražování energií, materiálu a lidské práce.

Číst více
SL_30+_beratung_0239

Investiční poradna

Čas na dluhopisy?

Součástí investičního portfolia jsou vedle akcií či podílových fondů většinou i dluhopisy – nebo chcete-li obligace. V poslední době se jim však nedařilo, a to vinou růstu inflace a utahování měnových politik centrálních bank napříč vyspělými ekonomikami. Zaslouží si nyní opět pozornost investorů?

Číst více