Přemýšlíte o tom, zda koupit vlastní byt nebo si za městem postavit dům? Jaké jsou dnes možnosti bydlení ve vlastním? Dům na klíč, srub, mobilhouse?
Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) bydlí tři ze čtyř mladých Čechů v pronájmu nebo u rodičů. To představuje přes 1,6 milionu lidí. Z dat dále vychází, že svou situaci s bydlením chtějí do deseti let změnit a přemýšlí tak o vlastním bydlení. Průzkum agentury NMS Market Research zase ukázal, že v současné době žije ve vlastním bytě nebo domě více než třetina
mladých Čechů.
Pokud zakládáte rodinu a poohlížíte se po vlastním bydlení, mějte na paměti, že se jedná o dlouhodobou investici, a tak byste k ní měli i přistupovat.
„Vysněné“ bydlení mladé generace
Nad otázkou, kde prožijete svůj život, byste se měli pořádně zamyslet a dát ji čas. Možností, jak a kde bydlet, je dnes mnohem víc, než tomu bylo v minulosti.
Obecně platí, že pro všechny generace, mladé nevyjímaje, je důležitá blízkost přírody, dobré sousedské vztahy, vzdálenost od zaměstnání a klidná lokalita. U čtyř z deseti mladých Čechů je při koupi nemovitosti důležité ekologické bydlení.
Další otázkou je, co si vlastně máme pod pojmem vysněné bydlení představit? Každý jsme jiný. Někdo potřebuje kolem sebe „živo“ a miluje kulturu. Preferuje tak bydlení co nejblíže centru a nepřemýšlí například nad zahradou nebo balkonem. Jiní si ale život bez snídaně venku, nebo možnosti lehnout si na svůj trávník, neumí představit.
V domě si můžete vše udělat po svém a výrazně tak ovlivnit finanční náklady.
Mezi výhody bydlení v bytě patří zpravidla dobrá dopravní obslužnost a občanská vybavenost.
Byt nebo dům?
Odpověď na to, zda je lepší si pořídit dům nebo byt, vám tak nedáme. I cenově se totiž můžete dostat na velmi podobné částky.
Byt má samozřejmě své velké výhody. Patří mezi ně dopravní obslužnost a celkově dobrá občanská vybavenost. Plusem je blízkost obchodního centra a celkově větší nabídka služeb. Problémem může být třeba parkování či problematičtí sousedé.
Cenu samozřejmě ovlivňuje lokalita a občanská vybavenost, dále také jeho stav. Průměrná cena bytu 2+kk s výměrou 60 m2 se v Praze v roce 2019 pohybovala kolem 5 a půl milionu korun. V Brně to bylo lehce nad 4 miliony a například ve středočeských městech, jako je Beroun či Kladno se cena pohybovala kolem 3 milionů korun.
V domě si naopak můžete vše udělat po svém a výrazně tak ovlivnit finanční náklady. Naopak v bytě máte možnosti omezené. Výhodou ale je, že se nemusíte starat o vnější údržbu domu. To vše řeší příspěvky do fondu oprav.
I při pořízení domu budete řešit lokalitu, a navíc i stavební pozemek. Jeho cenu kromě občasné vybavenosti ovlivňuje mimo jiné blízkost dálnice či zastávky MHD. Důležité také je, zda a jak je pozemek zasíťovaný. Podstatné tak je, zda jsou na parcelu dovedeny rozvody vodovodu, elektřiny, plynu a kanalizace. Průměrná cena stavební parcely o velikosti 1 200 m2 vás v tuzemsku vyjde na 1 500 000 korun.
Pokud se rozhodnete jít do stavby rodinného domu, tak hlavně pamatujte, že investice do kvalitního pozemku se vám v pozdějších letech mnohonásobně vyplatí. Celkově je tak potřeba při stavbě počítat s výdaji do 3 až 4 milionů korun.
Žít ale nemusíte jen v klasickém domě nebo bytě. Existují i další a stále oblíbenější možnosti:
Dům na klíč
Hlavní výhodou domu na klíč jsou nízké pořizovací náklady a také rychlost stavby. Hotový jej máte za několik měsíců. Náklady jsou nižší než u klasické stavby. Pořídíte jej od 2 500 000 korun do 4 milionů korun. Záleží na zvoleném materiálu. Levnější vás vyjdou například dřevostavby.
Srub – splněný sen
Někdo dává přednost i dřevostavbám z masivního dřeva s dlouhou životností. Zvláště sruby jsou ale vhodné jen do přírodního prostředí. Zajímavostí je, že jednou z důležitých výhod bydlení ve srubu je mikroklima. Dřevo totiž dýchá, takže rovnou zapomeňte na typický suchý vzduch z panelových domů nebo naopak přílišnou vlhkost způsobenou plastovými okny. Díky dřevu je bydlení ve srubu vhodné i pro astmatiky a alergiky. Pro představu, patrový srub na klíč 6+1 vás vyjde od 1 500 000 korun až po dva miliony korun. Cena je jen orientační, vždy záleží na vašich požadavcích a přáních či použitém materiálu.
Život na kolečkách
Mezi lidmi má stále větší oblibu i bydlení v mobilhousu. Co takový život obnáší? Mobilní domy si jako obydlí získaly popularitu ve dvacátém století v USA, zejména kvůli nutnosti často cestovat za prací. Postupně se rozšířil i do Evropy a po pádu železné opony neminul ani Českou republiku.
Nový nízkoenergetický mobilní dům vás vyjde na více než milion korun. Ty starší jsou k dostání už za 150 tisíc korun s vybavením. Musíte ale počítat s tím, že do něj budete muset investovat. V tuzemsku jsou k dispozici různé varianty 2+kk, 3+kk, ale i 4+kk.
Nemovitost je „životní“ investice
Co se bydlení týče, jsou mladí lidé obecně náročnější než starší generace. Velkou váhu dávají lokalitě. Za ni si rádi připlatí. Ohledně vlastní nemovitosti už ale hledají kompromisy. Klidně se spokojí s menším, ale více designovým či netypickým domem. Viz například výše uvedený srub. Ekologie, udržitelnost - to jsou slova, která v průběhu našeho století budou skloňovat i další generace mladých lidí. Pokud jde o bydlení, kompromisy by měli alespoň v některých ohledech stranou. Život máte jen jeden.