Skloubit práci z domu s péčí o děti. Výzva a realita dnešních dnů. S našimi tipy si můžete udržet tolik potřebnou a zdravou rovnováhu mezi rodinou a zaměstnáním. Dozvíte se i to, jak díky úrazovému pojištění mít alespoň o jednu starost méně.

Břemeno v časech pandemie

Probíhající koronavirové krize a sní související protiepidemiologická opatření staví  mnoho rodin před situaci, jak skoubit práci z domu s péčí o děti.  Tento problém ještě více zvýraznilo  uzavření většiny škol a školek.

Kromě dětí vyžaduje vaši plnou pozornost práce a sledování potomka je ještě obtížnější. Stačí krátké rozptýlení a vaše dítě se vydá na objevitelskou cestu, která za určitých okolností může vést k více či méně vážné nehodě. Právě domácí prostředí je nejčastějším místem dětských úrazů - více než třetina z nich se stává právě doma. Ačkoli pojištění takovým situacím nedokáže zabránit, může alespoň zmírnit finanční následky takových událostí. Ty jsou totiž obvykle spojeny se zvýšenými výdaji na léčbu a výpadkem příjmu rodiče.

Vybalancování rodiny a práce je skutečnou výzvou a každodenní život s prací a malým dítětem je vyčerpávající, a to i za normálních okolností. Pomohou hlavně jasné dohody, spolehlivá síť přátel a dobrý time management. Věříme, že našich pár tipů vám pomůže i po skončení pandemie.

SL_40+_medien_0031

Největší výzva je necítit se vinen. Každý den ze sebe dáváte maximum, ale ne vždy se vše podaří. Jste přece člověk. Důležité je poprat se s tím, jinak se stres stane neúnosným.

1. Stanovte si povinnosti a priority

Efektivní řízení času zabírá téměř vždy. Je vhodné sepsat si seznam úkolů hned ráno nebo dokonce večer před spaním. Když víte, co vás může následující den čekat, můžete si určit priority, sloučit stejné úkoly a klidněji spát. Sepsáním seznamu se vaše vnitřní napětí automaticky sníží.

Konkrétně plánování pomáhá udržovat přehled a identifikovat úkoly, které můžete delegovat - na kolegy, manžela nebo manželku. Platí to stejně jak pro domácí, tak pro pracovní  povinnosti. Následující večer pak porovnejte své úkoly, přeneste nedokončené úkoly do nového plánu a znovu určete priority. 

2. Používejte kalendář

Pamatujete si všechny své plánované schůzky či video hovory? To málokdo. Aktualizovaný kalendář je vedle seznamu úloh vaším nejlepším přítelem. Použijte různé barvy pro různé schůzky, abyste vytvořili co největší strukturu. Připomínky v smartphonu vám mohou pomoci, abyste nic důležité nezmeškali. Koneckonců, dnes už mobilní telefon máme prakticky neustále při sobě.

3. Dostatek času pro každého 

Bez ohledu na to, jak si vy a váš partner rozdělíte pracovní činnosti a práci v rodině, dvojité úsilí je často vyčerpávající. Neplánujte vše přesně na minuty, ale naopak vždy počítejte s dostatečnou časovou rezervou mezi jednotlivými úkoly. Pokud kalendář přeteče, měli byste schůzky zkrátit. Plánování může pomoci i s péčí o děti. Zejména ty mladší totiž také potřebují odpočinek a spolehlivé rituály.

4. Spolehlivá síť přátel pomáhá

Spolehliví přátelé, kteří se dělí o stejné starosti a radosti, často dokážou jeden druhému pomoci. Nebo - v čase lockdownu - alespoň morálně podpořit.

5. Výchova k samostatnosti

Dospělí často nedůvěřují svým dětem, ale vaši potomci vás mohou mile překvapit. Využijte to! Zapojte své děti skoro do všeho, co je snadné a co mohou sami zvládnout.  Za každou pomoc je samozřejmě pochvalte.

Aktivity závisí na věku dětí. Ale už i ti nejmenší zvládnou prostřít stůl nebo si vzít něco k pití. Vysvětlete jim, jak důležité je pomoci všem: čím více členů rodiny se zapojí, tím rychleji jsou všechny úlohy dokončeny a tím více času zůstává na zábavné části rodinného života. Vaše děti navíc získají větší sebevědomí, když budou dělat úkoly jako dospělí.

6. Necítit se vinen: Nejtěžší úkol ze všech

Nejtěžším úkolem pro pracující rodiče je necítit se neustále vinen, protože to automaticky přináší množství stresu. Každý den ze sebe dáváte maximum, ale ne vždy se vše podaří. Jste přece člověk. Důležité je, jak se s tím popasujete.

Nedokážete dodržet příslušný termín v práci? Promluvte si včas s nadřízeným a s kolegy a zkuste činnosti přeplánovat či přerozdělit. Týmová práce funguje.